!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Seoul Zoo
 
     
  Stručně o zoo  
             Historie Soulské zoo sahá do dávné minulosti - byla sice postavena až počátkem 80. let, ale byla sem se facto přestěhována ze Soulu, kde existovala již od roku 1909 u paláce Changgyeong. Byla vystavěna Japonci během okupace způsobem, nad kterým dnes zůstává rozum stát. Japonci ve snaze vymítit v Koreji Konfuciánství a zavést Buddhismus, systematicky ničili korejské památky - většinu jich přebudovávali na různá rekreační zařízení (botanické zahrady, muzea, hotely atd.). To byl případ i paláce Changgyeong (jednoho z tzv. Pěti Grand Paláců). Palác byl částečně ubourán a přebudován na zoo, botanickou zahradu atd. Některá zvířata byla dokonce ustájena v palácových budovách. Po válce Korejci zoo provozovali dále (coby národní zoo), ale bylo jasné, že musí pryč - kvůli obnově palácového komplexu (který je dnes na seznamu UNESCO) a také jako snaha zbavit se všech nepříjemných vzpomínek na Japonskou invazi. Z toho důvodu bylo vybráno vhodné a rozsáhlé místo mimo Soul, kde začal vznikat gigantický multifunkční park, v němž krom zoo, vznikla i botanická zahrada, muzeum, rozárium, zábavní park atd.
          Soulská zoo je největší a nejhezčí z klasických zoo v Koreji. Proč z klasických? V Koreji je většina zoologických zahrad součástí zábavného parku, botanické zahrady nebo podobného zařízení. Jen málo se jich je nachází samostatně a skoro výjimečně se jmenují zoo... Vlastně úplně mimo zábavní park není skoro žádná, ale některé jsou v rámci parku alespoň oddělené, což je případ právě Zoo Soul.
           Jak již bylo řečeno, Soul Grand Park leží mimo Soul v Kvačchonu, což je výborné umístění - jednak mimo město, jednak jsou zde obrovské prostory v relativně klidné lokalitě (zoo má 242 ha a celý Soul Grand Park více než 913 ha), ale také kvůli dopravě. Nejenže je zde obrovské parkoviště (což je v Soulu problém), ale zoo je dostupná také metrem... Není divu, že je Soul Grand Park pro obyvatele Soulu (a nejen Soulu) atrakcí z kiategorie TOP. K té gigantické rozloze se sluší dodat, že právě velikost byla jedním ze základních kritérií při výběru místa, jelikož v té době byl, krom zmíněných důvodů stěhování, ještě jeden... trumfnout zoo v Pchjongjangu... postavit zoo větší než má komunistická metropole na severu.
           Samotná zoo je obrovská co do plochy i co do počtu zvířat. Rozhodně se nedá říci, že by nebyla hezká nebo zajímavá, nicméně s evropskými nesrovnatelná především co do tempa modernizace. Před dvaceti roky to byla jistě moderní bomba, jenže od té doby se asi moc nezměnilo (a že by bylo třeba) - dneska již beton a mříže nejsou příliš populární... Nyní sice kompletní rekonstrukcí prochází insektárium (pavilon hmyzu), jenže to je jen ojedinělá záležitost. Ostatní pavilony jsou povětšinou jen částečně upraveny modernímu trendu členění zoo na jednotlivé kontinenty, což je v tomto případě nešťastné řešení... Zvířata z téhož světadílu byla "sestěhována" do jedné části, skoro bez ohledu zda ten či onen výběh, klec apod. odpovídá nárokům na chov toho kterého druhu zvířete... - tak dochází ke zbytečnostem a paradoxům, že nádherní mravenečníci jsou v otřesném výběhu (tak pro emu) za pletivem a to ve výběhu i s přepouštěcím dvorkem. Jinou zvláštní záležitostí jsou patrové klece opic. Nápad je to velice zajímavý - opičí klece mají přízemí a první patro, návštěvnická cesta v pavilonu vede dokola a stále stoupá, takže návštěvníci prochází kolem každé klece dvakrát (v přízemí a pak v prvním patře). Je to skutečně dobrý nápad, ovšem to provedení je horší... klece jsou pochopitelně pletivové a bohužel podlaha v patře taky, navíc horní patra jsou "nezařízená"... Přesto že jde o velice zajímavou záležitost, vůbec není esteticky provedena. Naopak zajímavé jsou v pavilonech cestičky klikatící se v několika výškových úrovních, často přes můstky, vykládané kameny nebo dřevěnými špalky, okolo bazénky s krokodýli, bobry, želvami...
     Další z expozic, které rozhodně patří k lepším jsou obrovské, příkopem hrazené výběhy medvědů (kterých je tu tolik druhů, že lze jen závidět) a kočkovitých šelem. Delfinárium není sice nejnovější, ale pro nás středoevropany bude delfinárum vždycky zvláštní zajímavostí. Obrovskou nevýhodou show v delfináriu je fakt, že větší část představení je pojata jako scénky doprovázené slovem - pochopitelně korejským... Nepochopil jsem skoro nic, ale Korejci se náramně bavili... Je tu od všech skupin zvířat množství druhů i kusů - jen ploutvonožci (lachtani, tuleni apod.) jsou zde snad v osmi bazénech! Nepřeberné množství ptáků, šelem (např. i irbisi, psi hyenovití, gepardi, medvědi lední, malajští, himalájští, několik poddruhů hnědých medvědů...), sloni, nosorožci, hroši, noční pavilon (různé sovy, noční savci - např. kynkažu...), snad osm nebo deset druhů klokanů, bezpočet kopytníků. Přímo v zoo je menší botanická zahrada, několik restaurací, z nichž jedna stojí uprostřed lvího výběhu, lanovka jezdící přes zoo, dětská zoo ještě před vchodem, kde je celkem na padesát druhů zvířat (nejen domácích, ale menších divokých)...

Poznámka 2014: zoo byla v posledních letech přece jen výrazně modernizována... ubylo pletiv a betonu a přibylo přírodních materiálů.

   
Autor: Roman Hynek (2003)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 17. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:17. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.