!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Akvárium Pod hladinou Vltavy
 
     
  Stručně o akváriu  
            Akvárium Pod hladinou Vltavy se nachází přímo v centru Prahy na Staroměstském náměstí - v podzemních klenutých sklepích historického Paláce Kinských. Bylo otevřeno 1. června 2010 a je tak šestým v řadě Zámeckých akvárií (v provozu jich je však už jen pět - v Jindřichově Hradci bylo akvárium zrušeno).

          Ze všech Zámeckých akvárií působí právě to pražské naprosto nejprofesionálněji a jistě bude také největší a nejatraktivnější. Je jediným, které má dokonce svoje internetové stránky a stejně jako Orlík a Třeboň i základní servis pro návštěvníky. Oproti dalším akváriím má ještě dva plusy - je vybaveno centrálním vzduchováním (což je návštěvníkovi asi jedno), ale především je suverénně nejlépe osvětlené (dokonce i fotit zde lze poměrně dobře).

          V několika místnostech je na ploše 350 m2 pod klenbami sklepení rozrovnáno 18 akvárií od malých po několikametrové. Všechny nádrže mají celkový obsah 25.000 litrů vody. K vidění jsou ryze vltavské druhy - jak ty současné, tak druhy, které ve Vltavě již nežijí... od těch notoricky známých (kapři, štiky, sumci, úhoři, okouni, líni, pstruzi...), přes méně známé druhy (siveni, perlíni, mřenky, střevle...) až po ryby mezi laiky de facto téměř neznámé (podoustve, koljušky, mníci, slunky, hořavky...). Nejzajímavějším taxonem je zřejmě jeseter malý, který patří právě k té skupině ryb, které již Vltavě potkat nelze. Návštěvnicky nejpopulárnější však je určitě dvoumetrový sumec. V roce 2010, kdy bylo akvárium otevřeno, zde bylo 22 druhů ryb, ale v plánu je kolekci ještě rozšířit a to na všech 32 druhů - včetně ryb, které Vltavou kdysi táhly - tedy včetně lososů.

          Podlahy potemnělého sklepení jsou opatřeny dřevěnými "chodníky" a ve většině místností mají návštěvníci k dispozici polstrovanou sedačku, aby mohli usednout a v klidu pohodlně pozorovat to, co v běžném životě oku obvykle uniká... To se děje nebo kdysi dělo pod hladinou Vltavy. Koupit lze i základní občerstvení a ve fázi příprav je zvláštní - netradiční rarita - obrovský dřevěný rybí betlém - dvoumetrové vyřezávané sochy ryb.

Poznámka 2015: Po pětiletém provozu bylo akvárium zrušeno (zřejmě kvůli ukončení nájemní smlouvy), resp. přestěhováno do Welness hotelu v jihočeském Frymburku na břehu Lipna.

 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.