!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Zoo Zlín (Baťova zoo)
 
     
  Historie zoo  
  Zoo Zlín, zoo zřízená Tomášem Baťou byla otevřena 1. května roku 1930, v parku u Zlínského zámku.

Květen 1930 - 4 opičky, v jednom z malých jezírek bylo umístěno 10 želv
Podzim 1930 - želvy přemístěny jinam, jezírko zvětšeno a prohloubeno - noví obyvatelé 2 tuleni. Párek tuleňů (70 a 140 kg) spolu s několika dalšími zvířaty byl pro zřizovanou Zoo zakoupen u firmy Hagenbeck v Hamburku. Další zakoupená zvířata přezimovala v tehdy ještě nezbouraných objektech bývalého velkostatku. Vedle již dříve zakoupených opic a 10 želv zde čekali na jaro 2 mívali, 8 pestrobarevných papoušků a párek trpasličích indických holubů.
Leden 1931 - v Zoo jsou 2 páry daňků (hnědý a bílý), ochočený srneček, párek indických pávů, 4 indické kachny, pár čínských labutí a 2 holandské husy
Konec ledna 1931 - zahrada má 43 zvířat
10. dubna 1931 - první zmínka v novinách o „berberském“ lvíčkovi. Dostal jméno César a narodil se v lednu 1931 v přerovském zimovišti rakouského cirkusu Rebernigg. S tímto cirkusem přijel v březnu téhož roku do Zlína. Před závěrem prvomájových oslav r. 1931 daroval Baťovi další lví mládě ředitel českého cirkusu pan Kludský, bylo staré teprve několik dní a dosahovalo délky 50 cm. Čtyřměsíční César tak dostal kamarádku Betty a budovaná Zoo další malé lvíče.
1. května 1931 - V den oslav Svátku práce neopatrností návštěvníků spolkla samička tuleně kapesník, který ji ucpal střeva a zvíře po 5 dnech pošlo.
1. polovina května 1931 – novým zvířetem je velký pelikán, v zahradě je 1 velbloud a uvažuje se o možné koupi slona!
Červen 1931 - daroval Zoo zlínský kolář Fr. Valčík 2 káňata lesní
Listopad 1931 – Zoo obohacuje liška z Podkarpatské Rusi (dar užhorodského advokáta JUDr. Hořejšího) a velký jezevec (ulovený lesním na Hvězdě u Važan na Kroměřížsku)
Přes zimu 1931 většina zvířat Zlínské Zoo přezimovala v teplých místnostech na „Langrovém“ (staré hospodářské budovy bývalého velkostatku byly zbourány). Jenom daňci zůstali v male oboře a oba lvi v zateplené boudě v městském parku. Na jaře se postupně opět stěhovala všechna zvířata do parku. Nejprve to bylo několik druhů růžného ptactva - pávi, poštolky, sovy, exotické kachny a husy, snovači, dále orel, káně a jestřáb. Za nimi pak po dalším oteplení přišli mývalové, lišky, opice, drobné exotické ptactvo a velbloudí matka s mládětem, které dostalo jméno Pepíček.
Začátkem dubna 1932 měla Zlínská Zoo 84 zvířat a vbrzku se očekával velký přírůstek ptactva, které se mělo vylíhnout z celé stovky snesených vajec.
Podzim 1932 - pošel teprve půlroční velbloud Pepíček (příčinou smrti byla podle výsledku provedené pitvy srdeční mrtvice)
Na zimu 1932 / 1933 - se opět většina zvířat přestěhovala na „Langrovo“. V parku zůstali jen lvi César a Betty, vysoká zvěř, několik párků zlatých bažantů, divoké husy a kachny.  K opicím přibyl 1 exemplář mladého zeleného kočkodana, který svou přítulností a ochočeností měl návštěvníkům nahradit uhynulého velblouda Pepíčka. Nejnovějším přírůstkem byla káňata, vylíhnutá ve Zlíně.
Duben 1932 - nákup dalších exotických tropických zvířat a ptactva. Kromě většího množství papoušků a jiných tropických ptáků se posádka na lodi Morava starala o opice a mungo. Toto vzácné zvíře koupil v Indii pro Zlínskou Zoo lodní lékař.
Duben 1934 - 2 lvíčata ve vrhu lvice Betty (mláďata se v podmínkách Zlínské Zoo udržela při životě jen několik hodin). Posledním novým obyvatelem Zoo v městském parku se stal čap, který v půli června 1934 samozvaně přilétl do ohrazeného prostoru mezi chovaná Zvířata...
S postupným stěhováním zvířat z městského parku do lesa na vrcholu Tlusté hory bylo započato koncem jara 1934 a v první půli července byla celá Zoo přestěhována. Zvířata byla umístěna v ohradách a prostorných klecích, postavených na prostranství pod rozhlednou.
Jaro 1935 - ve společné velké ohradě na Tlusté hoře procházeli daňci, velbloud a pávi, vedle byly dvě klece s opicemi. V dalších klecích se nacházeli 2 mývalové, jezevec, 4 lišky se 3 mláďaty a 2 lvi. Dále byli v Zoo papoušci, andulky, snovači, hrdličky, zlatí, diamantoví a královští bažanti a ochočený srnec. Lvice Betty vrhla další 2 mláďata (sama se o ně nedokázala starat a proto byla ošetřována strážcem Majáku panem Vavruškou - udržel je při životě 8 dní. Před očekáváním dalšího lvího přírůstku byla o pomoc požádána Pražská Zoo a dva ze tři narozených lvíčků byli v r. 1936 předáni do Tróje výměnou za medvědici, která naopak obohatila Zoo na Tlusté hoře ve Zlíně...
V září 1935 - odjíždí lev César na půl roku do Prahy. Sochař Bohumil Kafka jej použil jako model pro pomník M. R. Štefánika v Bratislavě. Nejen v tomto období byl lev filmován. Vrací se v únoru 1936. Césarova socha stoji v Bratislavě dodnes - dnes už jako symbol československé vzájemnosti bez Štefánika a na jiném místě než původním. K viděni je i vypreparovaná lvice Betty, a to na zámku v Malenovicích.
Duben a květen 1939 – v Zoo jsou stále 2 lvi (César a Betty), 1 šedý podkarpatský medvěd (Dora), dvojice černých kanadských medvědů (baribalové), 4 mývalové, 4 opice, 4 lišky, jezevec, morčata, v oboře daňci, laně a srnčí zvěř. V klecích papoušci a volně se zahradou procházel páv se svými družkami. Celkem 40 ks zvěře.
Jaro 1939 - Betty očekávala další přírůstek, avšak vychovat mláďata berberského lva bylo v Zoo obtížné (lvíčci, vyměněni v r. 1936 za medvědici z Prahy, v Pražské Zoo nepřežili zimu 1937).
V tisku je zahrada naposled zmiňována v roce 1940, z kontextu vyplývá, že jde pouze o sezónní záležitost, která nepřežila 2. světovou válku.

Zdroj: sborník Zlínsko od minulosti k současnost, svazek 12 (Vladimír Štroblík, 1993)
 

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 17. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:17. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.