!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Chov exotických zvířat Kostelec u Heřmanova Městce
 
     
  Stručně o zoo  
       Chov exotických zvířat Kostelec u Heřmanova Městce - v podstatě naprosto neznámé chovatelské zařízení, o němž mají povědomost snad jen lidé z blízkého okolí a samozřejmě pár odborníků, kteří se chovem zabývají... Ono už jenom to najít nebude asi ani trochu jednoduché - nejspolehlivější je GPS nebo se doptat místních, cestu nelze optimálním způsobem popsat... Předně je však potřeba nejdříve zavolat a návštěvu si domluvit - tato zoo není stabilně otevřená v předem danou dobu - je to soukromé zařízení na pozemcích za rodinným domem, které otvírá své brány jen po předchozí telefonické domluvě. Může se sice stát, že i při cestě "na blind" bude někdo doma, nicméně není na náhodu asi není úplně vhodné spoléhat. Zvláště pak v případě škol a školek je včasná domluva nezbytná.
    Celá historie této zoo či zookoutku začala v roce 1999, kdy si pan Karela pořídil pštrosy. Chvíli to byl skutečně jen chov pštrosů, ale záhy začala přibývat i další a další zvířata, což vzbudilo zájem veřejnosti a tak se z chovu pro vlastní potěšení stala de facto veřejná záležitost. Ačkoli jde prý sice dodnes v první řadě o vlastní potěšení, jsou zde velmi častí i návštěvníci - především výlety ze školek.
    Průchodem ze zahrady rodinného domu se návštěvník ocitá hned u voliéry výra, za ní jsou mývali a nosáli, naproti má výběh pár lvů - zasloužilých rodičů. Na konci cesty je obrovský výběh, kde se prohání emu, vodní ptáci a drůbež. Vedle má své teritorium gepard. Zpět od vchodu přímo vede cesta okolo dikobrazů k největšímu společnému výběhu s rybníčkem. Prohání se zde několik velbloudů, lam, bezpočet různých koz a ovcí, ale několik druhů vodních ptáků (např. labutě černé nebo husice nilské atd.).
    Prohlídka probíhá výhradně v doprovodu majitele, čímž mají návštěvníci zároveň i výklad a mohou se ke zvířatům přiblížit rozhodně mnohem těsněji než bývá obvyklé v běžných zoologických zahradách. Do velkého společného výběhu chodí skupinky návštěvníků běžně. Podle ukázněnosti návštěvníků tak lze některá zvířata (např. velbloudy, kozy, ovce nebo podobně) i hladit. Není tady sice tolik druhů ani jedinců z živočišné říše jako ve velkých zoo, ale přece jen toto zařízení nabízí trochu jiný pohled na svět zvířat.

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.