!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Krokoterárium Jevišovice
 
     
  Stručně o Krokoteráriu  
            Jevišovické Krokoterárium stojí přímo v centru města u restaurace a kulturně-sportovního centra Sýpka. Otevřeno bylo 30. září 2011 po přestavbě z původního plaveckého bazénu (ten stál teprve od roku 2004).
          Jedná se o jednu jedinou místnost bývalého bazénu, který byl přetvořen na domov třicítky krokodýlů nilských. Uprostřed bazénu vznikl malý ostrůvek a z jednoho ochozu (podél delší strany) je nyní břeh a mělký bazének. Vše je výborně provedené – imitující Nilský břeh. Škoda jen, že nebyl břeh alespoň na zadní straně dotažen až ke stropu a že nad ním zůstaly původní modro-bílé obkládačky plaveckého bazénu. Návštěvníkům zbyly necelé tři strany bazénových ochozů, odkud mohou přes sklo pozorovat početnou skupinu ještěrů. Kromě krokodýlů jsou v zadní části, na konci návštěvnického ochozu, ještě dvě voliérky asi se třemi druhy obyčejných papoušků.
          Prohlídka probíhá s průvodcem a tedy i výkladem v každou celou hodinu návštěvnické doby, bohužel však je mimo sezónu klika vchodových dveří velmi často „tvrdá“ a tak je třeba telefonem přivolat obsluhu. V době mé návštěvy byla na dveřích uvedena tři telefonní čísla – jedno z nich nefunkční (právě to, které je uvedeno pro přivolání zaměstnance), druhé nikdo nezvedl a poslední až po delší době zvonění... Nutno přiznat, že to bylo v době dovolené stálého pracovníka a v Krokoteráriu tedy fungoval personální záskok. Bylo tedy nutné požádat i o rozsvícení světel. Osvětlení je ovšem i tak slabším článkem terária – několik zářivek (zřejmě z původního bazénu) sice na prostor jakž takž stačí, ovšem žhnoucí trubice se ve vodě zrcadlí. Lepší by bylo světelné těleso, které svítí jednolitým světlem a na hladině nejsou vidět jednotlivé zdroje. Významnou roli zde hraje také denní světlo, které sem proniká přes průsvitná skla budovy - za slunečného počasí je krokoterárium osvětlené dost, je-li pod mrakem, je to výrazně znát i v teráriu. Těžko říci, co je lepší, protože čím víc světla proniká přes skleněnou stěnu, tím více se ve vodě odráží veškeré předměty...
          Přestože jde o malé zařízení a jen „jednodruhovou zoo“, stalo se Krokoterárium hned v první sezóně oblíbeným cílem nejen škol, ale i prázdninových výprav turistů a výletníků.
 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.