!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Jízdárna a Mini zoo Dřevona
 
     
  Stručně o mini zoo  
            Velmi maličká mini zoo Hotelu Dřevona leží hned za hotelem, přesněji řečeno za jeho stájemi v horské obci Hrabětice, kousek pod lyžařským areálem.

          Přestože se platí vstupné, regulérní vchod nikde není, chodí se od stájí, kde je místo vchodu jen závora z dřevěné kulatiny. Obejdeme-li stáje do jejich zadní části, jsme v mini zoo. Z kraje je klec s pumu, na maličké odbočce výběh klokana a rozlehlý výběh, který občas obývá většina kopytníků společně, aktuálně tu však byl jen velbloud. Vlevo je ještě jeden větší výběh, ten je však prázdný. Zpět po směru je z druhé strany pumí klece druhá, trochu delší odbočka, kde jsou prasata, voliéry výra a bažantů. Následuje výběh ovcí romanovských a za ním výběh zebry, kde jsou i kozy a ovce ouessantské (ty sem evidentně zabíhají z výše zmíněného společného velkého výběhu). Dále za rohem je výběh hus, naproti voliéry lišky a mývala. Na konci odbočky je druhý velký výběh skotského skotu (aktuálně ovšem jen koně). Zpět na hlavní cestě je ještě voliéra andulek a korel a bouda s kachnami. Tím to končí. Víc zde není.

          Nedalo mi to a trochu jsem se ponořil do čísel ze satelitní mapy... Celá mini zoo má sice řádově 1,5 ha, z toho však asi 1,4 ha připadá na tři velké výběhy a neexpoziční prostory vlevo od stájí. Čili veškeré klece, voliéry a malé výběhy jsou na pouhém 0,1 ha!!! Návštěvnická trasa má cca 95 m - z toho je 20 m cesta od stájí k mini zoo, čili na zoo připadá pouhých 75 m... To se dá v podstatě projít po rukou...  Jasně některé mini zoo jsou i takhle malé, ovšem proč to píšu... Aktuální vstupné (2015) je 50 Kč!!! Čert to vem, ale ta nesoudnost...!!! Čtvrtinové vstupné Pražské zoo a řádově poloviční ostatních velkých zoo. Zvířat mnohonásobně méně. Celkem 27 druhů, ovšem bez vyjímky všechna divoká zvířata jsou tady jen po jednom!!! Jedna puma, jeden mýval, jedna liška, jeden velbloud, jedna zebra, jeden klokan, jeden výr... To nemluvím o expozicích, ani jedna ničím a nijak výjimečná nebo zajímavá, prostě vše v lepším případě zcela obyčejné, bez sebemenšího nápadu.

          Kromě přetloustlé pumy, jsou všechna zvířata v pořádku, v tomto ohledu asi nelze nic vytknout. To, že jsou zde samá sólo zvířata, je horší, ale co na to říci...? Většinoví návštěvníci jsou nejspíše lyžaři nebo jiní horští turisté a ty zřejmě při svých výletech na korunu nehledí, jinak si neumím vysvětlit, proč je tady cena zhruba 1 kč za každé asi 3 kroky... Pro zajímavost, v této cenové relaci by vstupné do nedaleké (asi 12 km) Liberecké zoo muselo stát zhruba 4.950,- Kč!!!
 

Autor: Roman HYNEK (2015)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 16. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:16. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.