!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Veřejné akvárium Česká Lípa
 
     
  Stručně o akváriu  
            Veřejné soukromé akvárium bylo v České Lípě otevřeno v roce 2004 spolu s prodejnou rybiček a vším, co s akvaristikou souvisí. Akvárium se nachází přímo v samém centru města vedle Vodního hradu a obchodních domů (Andy a Banco).
          Vstup do expoziční část je samozřejmě přes prodejnu. Okolo prodejny jsou tři maličké místnosti s velmi solidními akvarijními stěnami nesoucími asi 30 akvárií o celkovém objemu 9000 litrů vody. Vystaveno je okolo tisícovky akvarijních tropických rybiček, vodních želv, korýšů (raci) a měkkýšů (šneci). Celkem plus mínus 80 druhů živočichů. Jsou zde více méně běžné akvarijní druhy - od těch "domácích" až po ty které již chovají zkušenější akvaristé (jako např. vrubozubci, terčovci, tlamovci, piraně...). Všechna akvária jsou biotopicky zařízená a respektují přirozené subsystémy.
           Narozdíl od většiny běžných veřejných expozičních akvárií se ryby nedoplňují (nedokupují), ale vesměs odchovávají, takže jsou zde k vidění i vzrostlí jedinci úctyhodných rozměrů. Celkově je Českolipské akvárium hodně na způsob zrušené Stálé akvarijní expozice, jíž provozovala Brněnská zoo v centru Brna, jen s rozdílem ve velikosti - zařízení v České Lípě ještě menší. V plánu je sice stěhování do větších prostor, ovšem to je zatím stále ve výhledovém rámci...

Autor: Roman HYNEK (2011)

          V září 2014 bylo akvárium přestěhováno do 1. patra nedalekého Obchodního domu Banco, přičemž stávající prostory U Vodního hradu byly zachovány coby karanténa a chovné zázemí akvária.
         Současná expozice v OD Banco je nesrovnatelně prostornější, útulnější a příjemnější. Celý prostor je tvaru obdélníku, přičemž jednotlivé nádrže jsou v řadě po obou delších a jedné kratší straně, uprostřed je dlouhá lavička a infopanely a v rohu sezení s velkoplošnou obrazovkou na níž běží non-stop přírodopisné pořady, akvaristická prodejna je oddělená - z prostor obchodního domu, nikoli z akvária. Většina zařízení (pulty, lavice, stůl, křesla...) je zřízena z dřevěných palet, což působí velmi esteticky a do obchodního domu typu Banco se to navíc hodí.
          Druhová skladba ryb apod. se příliš nezměnila, ovšem téměř všechny jsou ve větších a hezčích akváriích (než v původním zařízení). Přibyla i dvě návštěvnicky atraktivní akvária s vnitřní "pozorovatelnou" - děti vlezou pod akvárium a vykouknou ve skleněném prostoru uprostřed akvária.
          Akvárium pochopitelně není ani zdaleka srovnatelné s velkými světovými akvárii, dokonce ani se známým Pražským Mořským světem, ale typově je to zkrátka něco jiného. Je orientované především na klasické akvarijní (sladkovodní) druhy a tak rozhodně potěší především akvaristy, ale jistě i děti, zvláště školy apod. Pro veřejnost je příjemným faktem, že zde dostane nejen odborný výklad, ale poslechne si i příběhy jednotlivých ryb, skoro bych řekl, že je to prohlídka s životopisy chovaných ryb. Pro ostatní má akvárium jednu nespornou přednost oproti téměř všem ostatním - dají se zde udělat skutečně výborné fotky a to i bez blesku (který je pochopitelně zakázaný). Ryby jsou v klidu, takže nejezdí vodou neustále sem a tam a především jsou nádrže výborně nasvícené. Nikde není obvyklé modré osvětlení ani pozadí, takže jsou ryby v přirozených barvách. Krom toho nejde o ryby neustále dokupované (což bývá v akváriích obvyklé), ale o ryby chované, takže je možné zvěčnit i skutečně staré a velké jedince. Akvarista zaplesá.


Autor: Roman HYNEK (2015)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.