!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Ekocentrum a farma Čapí hnízdo
 
     
  Stručně o Čapím hnízdu  
            Farma Čapí hnízdo leží v bývalé obci Kačerova Lhota ve Dvoře Semtín (dnes část Olbramovic) u rybníka Slavnič, jen asi 400 m od hlavního tahu z Prahy na Tábor.
          Čapí hnízdo je víceúčelové zařízení - především volnočasové, ale slouží též k pořádání kongresů, recepcí, kulturních akcí apod. Celý areál je majetkem akciové společnosti "Farma Čapí hnízdo" (Andreje Babiše), která zároveň provozuje většinu rekreačních a ubytovacích zařízení, tj. hotel s množstvím aktivit pro ubytované i neubytované - bezpočet sportovišť (různá hřiště, tenisové kurty, bowling, petang, golfová akademie atd.), několik dětských hřišť, dětské vodní atrakce, stromové domky pro děti, pláž u rybníka, rybářské aktivity, jízdárna atd.
          Samotná farma by vydala za zoo domácích zvířat - vévodí jí konstrukčně unikátní jízdárna a stáje ve tvaru čapího hnízda... kruhová betonová budova o průměru 35 m (24 m průměr jízdárny) a výšce 12,5 m s půlkulovitou střechou. "Fasáda" budovy je tvořena 200 tunami propletených 4 - 8 m dlouhých dubových kmenů, což čapí hnízdo skutečně výborně evokuje. Za jízdárnou jsou výběhy mnoha plemen domácích zvířat. Celkem je udáván uctihodný počet domácích zvířat - 8 plemen koní a poníků (Hafling, Irish cob, kladrubský kůň, anglický plnokrevník, minihorse, český sportovní pony, Welsh mountain pony, shetlandský pony), 14 plemen skotu (skotský náhorní skot, Charolais, Galloway, Dahomey, Bazadaise, Aberdeen angus, Limousine, Simental, belgický modrobílý skot, Aubrac, Blonde d'Aquitaine, Gasconne, Hereford, Wagyu), 4 plemena ovcí (vřesová, Suffolk, kamerunská, ouessantská), 2 plemena koz (búrská a holandská zakrslá), 2 druhy lam (krotká a alpaka), göttingenské miniprase a zakrslý králík Teddy... tedy celkem 32 plemen domácích zvířat!!!
          Některá z domácích zvířat nejsou přímo na farmě, ale v tzv. Ekocentru, což je minizoo, kterou prohlídka Čapího hnízda začíná. Ekocentrum není, narozdíl od ostatních částí Čapího hnízda, provozováno akciovkou pana Babiše nýbrž občanským sdružením "Ochrana fauny ČR", které provozuje také Záchrannou stanici ve Voticích a Centrum ochrany fauny v Hrachově. Z toho vyplývá, že minizoo slouží především pro trvale hendikepovaná nebo nevypustitelná zvířata, ačkoli nejen pro ně.
          Hned za vchodem je výběh ve stylu babiččina dvorečku právě s kozami, göttingenskými prasaty, holubníkem apod. a za ním již jsou expozice divokých druhů... rybník s vodními ptáky, průchozí voliéra čápů bílých i černých, naproti jsou velké voliéry dravců, okolo nich menší s menšími dravci, sovami, pěvci, hrabavými, holuby, liškami apod. Za komplexem voliér je výběh daňků a výběh divočáků. Na konci u průchodu do restaurace, jízdárny a na farmu je výběh vyder. Konstrukčně je minizoo zajímavá, stejně jako celé Čapí hnízdo. Voliéry jsou tvořeny sloupy z kmenů statných stromů mezi než jsou nataženy sítě, výběhy, boudy a ostatní zařízení jsou povětšinou dřevěné - z kulatiny nebo prken. Velmi efektní je dřevěný chodníček vinoucí se po krátce střiženém trávníku celou minizoo. K dispozici je i vyhlídka na výběh vyder nebo na rybníček.
          Prohlídka Ekocentra je individuální - dle libosti návštěvníka, ovšem prohlídka farmy je pouze organizovaně - s průvodcem - vždy v každou celou hodinu. Exkurze farmou s průvodem je v ceně vstupného, trvá okolo hodiny a zajišťuje ji provozovatel Ekocentra (Ochrana fauny ČR).

 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.