!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Cats Paradise Zdiby
 
     
  Stručně o minizoo  
            V podstatě naprosto neznámé chovatelské zařízení, které se nachází i na obdobném místě... "na konci světa" a přitom skoro v Praze... Zní to divně, ale není to tak daleko od pravdy. Kočičí minizoo leží na okraji vesničky Brnky (což je dnes část Zdib) v takové klidné lokalitě v lesíku, kam vede jen nezpevněná cesta a kde si člověk připadá skutečně jako na konci světa nebo přinejmenším alespoň jako v osadě daleko od civilizace. Ovšem hranice hlavního města je odsud vzdušnou čarou asi 150 metrů!!! Do centra Dolních Chaber je to po silnici asi 3 km a odtud jsou vlastně za rohem Kobylisy, Čimice, Bohnice, Trója atd.
          Kočičí ráj je v podstatě veřejně přístupným soukromým chovem na polovině zahrady rodinného domku. Není tedy divu, že bývá nazýván minizoo, ačkoli majitel zařízení pojmenoval Cats Paradise (dokonce prý chystá i jakýsi poutač nebo ceduli s tímto názvem).
          Hned za vchodem do zahrady jsou po pravé ruce dvě větší voliéry spojené jednou menší. Všechny tři tak tvoří jeden prostor pro čtveřici karpatských rysů. Všechny ostatní expozice jsou na protější straně. Asi šedesátimetrová řada středně velkých, poměrně solidních,  voliér -  jedna vedle druhé. První obývá až neuvěřitelně velký samec karakala s nebývale dlouhými štětkami na uších. Ten má k dispozici ještě i jednu menší klec naproti (propojené tunelem vedoucím ve vzduchu nad cestou). V dalších voliérách jsou nejdříve kočky - bažinné, slaništní, krátkouché, rybářské a servali. Za nimi mývali a nosáli a o kousek dál je voliéra s vytápěným domečkem pro ocelota. Na ní je z předu přilepena klec krotkých koček bengálských. Kromě karakala a ocelota, jsou všechna zvířata minimálně v párech, některých druhů je i několik párů nebo menší skupinky. Dříve zde byly i pumy, jezevci, cibetky, kanadští rysi, divoké kočky a další druhy menších a středně velkých šelem.
          Veškerá zařízení jsou chovatelsky naprosto dostatečná a většinou i expozičně v pořádku. Zahrada je čistá, upravená, plná nejrůznějších rostlin... Člověk má skutečně víc dojem, že stojí v minizoo než na zahradě rodinného domu. Cats Paradise je zatím využíván hlavně organizovanými skupinami škol či školek, které zde dostanou k prohlídce i výklad a tak se o kočkách dozví i něco víc. Děti se mohou dokonce vykoupat v bazénu.

Poznámka 2016: v posledních letech byla expozice doplněna o voliéry a výběhy ptáků - především domácích a okrasných (kakariki, kanáři, bažanti, kachny, husy, slepice, holubi...) a pro děti jsou zde také další domácí (kontaktní) zvířata jako králíci a psi (malamuti).

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.