!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Centrum ochrany fauny ČR Hrachov
 
     
  Stručně o Centru  
            Centrum ochrany fauny ČR leží v malé obci Hrachov v okrese Příbram (poblíž Sedlčan nebo Kamýku nad Vltavou). Při cestě od severu (tzn. ze silnice Příbram - Sedlčany) je na konci obce ostrá odbočka vpravo, pak na křižovatce ve tvaru "Y" vlevo do kopce, po asi 150ti m je vchod do Centra.
           Jedná se o zbrusu nové zařízení, které vzniklo kvůli nedostatku prostor v Záchranné stanici Votice. Jelikož město Votice neprojevilo zájem ani snahu pomoci s rozšířením Záchranné stanice, byl hledán areál jinde, až se přišla možnost vybudování zařízení v Hrachově. Výstavba začala v roce 2010 a nové centrum mělo být otevřeno na podzim následujícího roku. Kvůli posunu termínu stavebních prací se tak však stalo až v červenci 2012 (slavnostní otevření až 1.9. 2012).
          Z Votic bylo do Hrachova přesunuto jednak hlavní sídlo organizace (Votice se staly jen pobočkou) a jednak kompletní expozice trvale hendikepovaných zvířat (čímž byla Votická ZS uzavřena pro veřejnost a nadále slouží již jen jako běžná záchranná stanice). Hrachov je nyní tedy "hlavním stanem" Ochrany fauny ČR o.s. Kromě administrativy je zde (či má být v dohledné době) veškeré zařízení pro záchranu zvířat (chovné zařízení, veterinární klinika, rehabilitační zařízení, zimoviště apod.). Dále školící středisko, výstavní prostory a také expozice zvířat. Jedná se o několik řad voliér ptáků (dravci, sovy, pěvci, holubi...) a menších šelmiček (lišky, kunovité...). Výběh pro mláďata jelenovitých (max. pro dospělého srnce) a výběh čápů a výběh s jezírkem vodních ptáků. Veškeré voliéry jsou velmi jednoduché v provedení kombinace prken a stříbrného kovu (bez nápadu nebo nějakého estetického prvku) až uniformě stejné - jak tvarově, tak velikostně..., což vypadá skutečně hrozně, až nevzhledně. Jistě jde o záchrannou stanici, čili více méně účelové voliéry, ovšem jednou je to prezentováno jako expozice, tak by to také jako expozice mělo vypadat (tím spíš, jde o zbrusu nové zařízení, navíc vybudované z grantu). A jednak, a to hlavně i expozice některých jiných záchranných stanic jsou také "reprezentativní". Když to lze jinde, proč by to nešlo zde. A není to zrovna jen otázkou financí... např. v ZS Makov, jsou voliéry nesrovnatelně levnější, přesto také nesrovnatelně hezčí. Hlavní rozdíl je evidentně nejen ve zvoleném materiálu, ale především v celkové úpravě - Makovské voliéry jsou osázené stromky, keři apod. - působí mnohem méně "technicky" než Hrachovské. Na druhou stranu nutno říci, že je Centrum otevřeno pouhé 2 měsíce a tak se tedy může ledacos změnit v průběhu následujících měsíců či let.
           Dalším lákadlem Hrachova je malé sladkovodní akvárium s místními druhy ryb. Jenže ani to jaksi není "kdo ví co"... Jedna obrovská místnost a v ní asi 5 obyčejných středně velkých akvárií..., čili jedna skoro prázdná obrovská místnost... Ale i to se časem zřejmě také změní. Kromě trvalých hendikepů a sladkovodního akvária jsou zde pro děti kamerunské kozy a pro účely výukových programů několik menších domácích zvířat (morčata, křečci, želvy...) a včelín.
           Dojem z celého Centra ochrany fauny je tak trochu rozporuplný... veškeré budovy a "doplňková" zařízení (prodejna, sály atd.) jsou velmi reprezentativní, zatímco zařízení pro zvířata je bez mála odfláknuté... Dalším kontroverzním faktem je vstupné... Oficiálně se vstupné nevybírá, ovšem prohlídky jsou možné jen s průvodcem. Tomu se zde říká lektor a tak se platí lektorné. Čili jiný název pro vstupné... Nejde snad ani o to, že je Hrachovské lektorné vyšší než např. vstupné do bezkonkurenčně hezčí a po všech stránkách návštěvnicky lepší ParaZOO ve Vlašimi (která je také orientována na záchranu zvířat a expozici trvalých hendikepů), ovšem trapné je, že lektorné platí i postižení lidé!!! (byť nižší). Sice se mě to netýká, ale postižení neplatí v mnohých jiných zařízeních, v zařízení pro hendikepovaná zvířata bych očekával vstupné pro hendikepované lidi zdarma. Tak trochu mi to celé přijde ve stylu "od záchranné stanice o krok blíže k biznisu", ale to jen můj názor. Doufejme, že po roce nebo dvou provozu se Centrum přece jen ještě změní.

 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.