!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Děkanská zahrada Pelhřimov
 
     
  Stručně o voliérách v Děkanské zahradě  
            Samotná Děkanská zahrada byla založena roku 1603 a náležela místní faře. Ve 20. letech jí již značně spustlou obnovil děkan F.B. Vaněk. Vytvořil z ní nejkrásnější zahradu města. Stával zde roubený domek který Vaněk využíval jako pracovnu (byl mj. i spisovatel). Domek později vyhořel a do dnešních dob se z něj zachovala jen malá část, sloužící jako altán.
           Někdy zřejmě v druhé polovině 20. století zde byly postaveny i voliéry ptáků, které po léta sloužily chovu především papoušků. V roce 2005 již byly ve velmi zoufalém stavu, navíc nešlo o zcela profesionální zařízení - chybělo i adekvátní zázemí. Ptáci byli do té doby zimovány v altánu děkana Vaňka. A tak byla radnice postavena před rozhodnutí - buď kompletní rekonstrukce nebo zrušení veřejného chovu ptáků v tolik oblíbené zahradě.
           V následujícím roce se rozběhly práce - nejdříve kompletní demolice stávajících voliér a pak stavba nových. Během krátké doby bylo postaveno zbrusu nové moderní chovné zařízení - nejen voliéry, ale i celá budova s "dokonalým" zázemím. Objekt má tvar výseče mezikruží (tedy mírně obloukovitý) a stojí ve svahu, proto je částečně dvoupatrový. Dvanáct voliér v řadě, za nimi dům se chovatelským zázemím, vnitřními ubikacemi a karanténou. Pod chovným zázemím (tzn. v patě svahu) je "půlpřízemí" se sociálním zařízením pro návštěvníky a sklad nářadí technických služeb.
           Vybavenost zázemí, jak již bylo řečeno, je velmi moderní a nadstandardně zařízené - nechybí topení, infračervené zářiče, mechanické otvírání průletů do voliér ovládané na dálku, zvlhčovače vzduchu, kamerový systém atd. Naproti tomu voliéry jsou zařízené velmi jednoduše, ale dostatečně.
           K vidění je zde v současné době 11 druhů papoušků (kakadu bílý, pyrura červenobřichý perlový, amazoňan modročelý, kakariki rudočelý, papoušek královský, alexandr velký, rudohlavý a čínský, aratinga sluneční, agapornis škraboškový, rozela pestrá) a čínské křepelky. Dříve zde údajně byli i ikrálíci, morčata a jedna mývalice. Okolí voliér je opatřeno širokým chodníkem ze zámkové dlažby a řadou laviček, tak aby zde návštěvníci mohli odpočívat a zároveň v klidu pozorovat papoušky i delší dobu.
           Ve zbytku Děkanské zahrady je i několik dalších atrakcí a zajímavostí - dětské hřiště, minigolf, pomník F.B. Vaňka a několik sakrálních památek - např. boží muka.

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.