!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Mini zoo Kroměříž
 
     
  Stručně o minizoo  
      Po druhé světové válce byl v Podzámecké zahradě vybudován koutek živé přírody (i když jeho historie sahá pravděpodobně až do 19. století), kde mohli návštěvníci spatřit několik zvířat. Původní zookoutek se nacházel v místě zříceniny hradu. Poté byly zřízeny voliéry (1941) na místo skleníku a starý zookoutek byl zrušen. Jak již bylo řečeno budování minizoo následovalo o něco později - v 50. a 60. letech. Nejdříve šlo o výběhy domácích a okrasných ptáků (tzv. Paví dvůr) a poté přibyl ještě obrovský daňčí výběh. Mini zoo funguje dodnes, je součástí vyhlášené národní památky - Podzámecké zahrady ("Arcibiskupský zámek a zahrady") a čím dál víc připomíná běžnou menší zoo.

    Hned při vstupu do Podzámecké zahrady je v řadě několik prostorných voliér s mixem nejrůznějších ptáků - od andulek, přes vrány až po dravce. Jedna z voliér patří paviánům (původem z Liberce). O kousek dále za mostem jsou ony výběhy - dva menší a jeden opravdu rozsáhlý. Menší jsou domovem především vodních a domácích ptáků. Je zde i úžasná historická (nebo alespoň historicky vyhlížející) voliéra našich ptáků (straky, sojky apod.). Ve velkém výběhu pak kozy, králíci, daňci atd. Celé to bezvadně do Podzámecké zahrady zapadá a rozhodně přispívá k ještě lepšímu dojmu z tohoto místa. (ačkoli i samotná zahrada, jakožto památka ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je samozřejmě skvělá).

Autor: Roman HYNEK (2007)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 16. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:16. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.