!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Minizoo Stará Role
 
     
  Stručně o minizoo  
            Karlovarská minizoo se nachází v areálu DDM ve Staré Roli na břehu říčky Rolavy (ulice Rolavská). Existuje již několik let, přesto o ní neví ani většina obyvatel Staré Role!!! Je dokonce tak neznámá, že většina lidí, když chce s dětmi vyrazit za zvířátky, odebere se do tzv. minizoo u rozhledny Diana. Ve skutečnosti samozřejmě nejde o žádnou minizoo, jen jeden výběh se dvěma poníky, několika kamerunskými kozami, vietnamskými prasaty a dvěma pávi... Přesto je i těch několik málo zvířat na Dianě více v povědomí než nesrovnatelně větší a kvalitnější skutečná minizoo ve Staré Roli. Zřejmě je to o velmi slabé propagaci a nic neříkajících internetových stránkách...
          Expozice Minizoo Domu dětí a mládeže se skládá ze dvou částí - venkovní a vnitřní... Venku na zahradě je několik výběhů s kozami, poníky a koni, jezírko s vodními ptáky a řady voliér s liškami, fretkami, mývaly, dravci, sovami, krkavci, bažanty, holuby, hrdličkami a papoušky. Ačkoli je areál poměrně malý (okolo půl hektaru), jde skutečně o klasický velmi solidně vypadající zookoutek. Vnitřní expozice představují především akvária, terária a různé vitríny - v jedné místnosti jsou akvária, které sice připomínají více klubovnu než zoologické akvárium (přeci jen jde o zařízení sloužící mimo jiné zájmovým kroužkům), nicméně je zde opravdu množství ryb a bezobratlých - jak sladkovodních, tak mořských... Od čolků, úhořů, sumců, přes běžné akvarijní rybky až třeba po krabi a korálové ryby.
         Terária jsou v jiné místnosti a coby veřejné expozice vypadají mnohem lépe. Návštěvníci v jednotlivých nádržích uvidí především spousty hadů a ještěrek, ale i několik druhů hmyzu, plžů, suchozemských želv atd. Klasická terária jsou ještě doplněna klecemi se žaky, velkými vitrínami činčil, leguánů a makaka magota.
         Celkově je zařízení výborné především pro rodiny s dětmi, ale neurazí určitě nikoho. Tím spíše je smutné, že o něm nikdo neví a tudíž je jeho návštěvnost velmi slabá (řádově maximálně v tisících lidí ročně). Ještě zarážející je však velmi malý zájem o chovatelské kroužky - snad méně než 20 dětí... přitom zázemí takového chovatelského kroužku je přímo excelentní a cena dosti příznivá...!!! Pravděpodobně i v tomto případě bude problémem slabá propagace a tedy fakt, že je DDM stejně jako minizoo v povědomí veřejnosti až příliš okrajově. Vše - zázemí, vybavenost, expozice, personál atd. je na dobré nebo vysoké úrovni, ovšem zdaleka to neplatí co se týče mangementu. Tomu by se Starorolští určitě mohli učit v jiných podobných zařízeních republiky - a to i v těch, které nedisponují zdaleka takovým zázemím nebo takovou minizoo... (např. Karviná a nejen ta).
 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.