!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Minizoo Wapiti
 
     
  Stručně o minizoo  
            Minizoo Wapiti leží asi kilometr za Pernekem v místě zvaném Samoty - při hlavní silnici směrem na Želnavu. Jedná se o zcela nové malé zařízení, které začínalo jako soukromý chov domácích zvířat a později i jelenů wapiti. Jak už to tak bývá z výběhu s jeleny se brzy stala atrakce pro obyvatele blízkého okolí a jak zvířata přibývala, z domácího chovu pro vlastní radost se stala veřejná minizoo. Vzhledem k tomu, že nejbližší zoo (Hluboká, Protivín, Dvorec) jsou více než hodinu jízdy autem odsud a také kvůli poloze u Lipenské přehrady začala být Minizoo Wapiti velmi rychle cílem nejen jednotlivců, ale především škol a školek.
          Nádherné prostředí i lokace výborná. Se samotnou minizoo je to však trochu horší. Je vidět, že je to skutečně začátek a že je toho dost co změnit (alespoň doufám, že s postupem času se bude minizoo zkvalitňovat). Expozice jsou poslabší, naprosto obyčejné, bez nápadu, bez čehokoli "navíc". Relativně nejlepší je výběh wapiti. Z chovatelského hlediska odpovídající - prostorný. Nicméně i ten nejlepší výběh je prostě obyčejná dřevěná ohrada potažená pletivem (navíc přes něj vede vysoké napětí, ale s tím lze sotva něco dělat). Nesourodá kombinace betonových sloupků, dřevěných rýglů z nesámovaných prken a kovového pletiva. Rozhodně by nezaškodilo materiály sladit, opatřit výběh alespoň malou dřevěnou výhlídkou nebo tak něco... Přeci jen minizoo je něco jiného než domácí (neestetický) chov pro radost.
         Druhý velký výběh je pro domácí zvířata (koně, kozy, ovce atd.). Ten je na tom stejně, jen s tím rozdílem, že jen jeho malá část je přístupná z návštěvnických prostor. Stáje a dřevěný dvoreček jsou expozičně ubohé - ani náznak nápadu. K tomu celkem velký vyšlapaný prostor bez trávy... Další je výběh jednoho klokana Bennettova. Ten je přímo u silnice, přístupný z jedné strany, z druhé strany jedině přes příkop od cesty. Opět obyčejná pletivová ohrada (i když tady už je alespoň hezčí pletivo) a nevzhledná dřevěná bouda. Celý výběh hustě zarostlý kopřivami a podobnými dlouhými rostlinami, kterých se obvykle každý snaží zbavit. Neposekáno, čili vegetace vyšší než klokan!!! Nejen, že je výběh pro klokana nevhodný, ale pokud si ten nestoupne někam, kde džungle alespoň trochu prořídlá, neuvidíte jej.
         Poslední výběh je pro domácí drůbež (slepice, husy, kachny), ten je rozhodně nejhorší. Bahnitý, opticky tvořený z nejrůznějšího bordelu... tu dřevo-pletivová voliéra, tu polykarbonátový skleník, tam se válí kastrol, na plotě jsou rozvěšené CéDéčka... Já vím, že dnešní děti nepoznají husu od kachny, že je třeba jim ta domácí zvířata ukázat, ovšem při pohledu na tohle mě jímá děs... Takhle domácí dvoreček nevypadá ani v zoo ani na reálné vesnici.
         Kousek pod výběhy vedle domu je dvojvoliéra bažantů. I ta je splácána "smetištním způsobem", tedy ze všeho co bylo po ruce... několik duhů dřeva - nesámovaná prkna, sámovaná prkna, hranolky, kulatina, půlkulatina..., betonové sloupky, pletivo (opět jiný druh) a jakési napůl rozříznuté kovové plotové dílce jako vrátka...
          Přímo u restaurace stojí ne zcela dokončená voliéra, v níž je krkavec. V tomhle případě jde "smetištní způsob" ještě dál - krom již jmenovaných materiálů přibývají další dva druhy pletiva, OSB desky, tabulky skla, vlnitý bitumen a snad i pražce. Ve všech případech chybí kousíček estetického cítění. Krom toho je celá minizoo jeden bordel. Neuklizeno, všude něco pohozené (materiály, nářadí atd.), chybí cokoli pro návštěvníky... Pominu-li luxus jako např. lavička u výběhu, chybí i cesta!!! Návštěvníci chodí v lepším případě trávou, v horším případě blátem. Jediná cesta vede mezi výběhy klokana a domácích kopytníků - to je příjezd do dvora ze silnice. Ale ani to není žádná sláva - cestička vede z kopce a tak jsou v ní vodou vymleté hluboké rygoly... je to (kor po dešti) o zlomení nohy. Mít minizoo není taková sranda jako mít chov pro vlastní radost - člověk je mj. zodpovědný za návštěvníky, za jejich bezpečnost. A nic na tom nemění fakt, že se neplatí žádné vstupné. Možná minizoo úředně ani není minizoo (stejně jako parkoviště není parkoviště), ale jednou je prezentována (i na internetu)  jako veřejné zařízení pro návštěvníky, tak je třeba se podle toho také chovat (ačkoli je možná levnější zaplatit návštěvníkovi, který uklouzl v blátě zlomenou nohu, než zřídit odpovídající cestičku).
          K tomu aby byla Minizoo Wapiti skutečným expozičním zařízením připraveným na návštěvníky chybí ještě mnohé. Zatím to vypadá spíše jakou zoufalý laický pokus stylem "na divoko", ale jak již bylo řečeno, minizoo je na samém začátku a tak je velmi pravděpodobné, že změny přijdou. Dokonce bych řekl, že změny budou nevyhnutelné a nutné, či spíše nařízené, jen se minizoo dostane více do povědomí a začnou se o ni zajímat úřady... (dost možná na udání ze závisti nebo udání někoho, kdo si tady způsobí zranění či nějakou škodu).


 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.