!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Ranč pod Kuňkou
 
     
  Stručně o oboře  
           Obora Pod Kunětickou horou leží při silnici mezi obcemi Ráby a Němčice u odbočky ke státnímu hradu Kunětická hora, přímo za restaurací Pod Kunětickou horou, přesněji řečeno za její druhou polovinou zvanou Staročeská Stodola. Parkoviště je z obou stran restaurace i pod hradem u odbočky k Perníkové chaloupce (muzeum perníku).
          Ačkoli je oficiální název obora, mezi lidmi se přinejmenším stejně často používá termínu minizoo. Přídomek Pod Kunětickou horou je pak skutečně jen formální podobou, v běžné řeči je téměř vždy nahrazen familiárním označením Pod Kuňkou. Obora, či spíše minizoo zaujímá plochu asi čtyř hektarů bývalých Švehlových sadů. Od silnice až téměř k hradu se táhnou dva obrovské výběhy, které obývají jeleni, daňci, mufloni a skotský skot (dříve i zubr, divočák, afričtí pštrosi a emu). Poslední, třetí výběh je ihned za restaurací podél cesty k hradu, ten je již pro domácí zvířata - kozy, ovce, poníci a osel.
          Faktické informace ohledně obory, jako historie, vlastnické poměry apod. jsou velmi nepřehledné, jelikož se relevantní údaje nenajdou ani na oficiálních stránkách. Na počátku byla Restaurace Pod Kunětickou horou (funguje od 1997), která oboru mezi restaurací a hradem zřídila. Rok vzniku jsem sice nikde neobjevil, ale bylo to někdy (zřejmě krátce) před rokem 2006, kdy byl na její obsluhu najat jistý Jan Pokorný - kontroverzní "Indián", kterého polovina koňáků obdivovala, druhá nenáviděla (později známý z pořadu Farmář hledá ženu, v souvislosti se sebevraždou jedné z jeho ctitelek a dalším skandálům). Od té doby začíná za cestou, téměř naproti velkému výběhu jelenů, vznikat ranč pro koně a menší domácí zvířata. Ranč se vždy tvářil (a dodnes tváří), jako samostatné zařízení - je v samostatném uzavřeném areálu, původně se nazýval OK ranč nebo OK ranč Pod Kunětickou horou (psáno i ranch), v roce 2009 byl dokonce zaregistrován spolek "Klub OK ranč", nicméně i ten patří Restauraci (Restaurace Pod Kunětickou horou s.r.o.). V roce 2013 ranč vyhořel, ale byl obnoven a přejmenován na Ranč pod Kuňkou - podle neziskové organizace, která jej od té doby provozuje (zřejmě již bez pokorného, který v lednu 2018 spáchal sebevraždu). Aby toho okolo ranče nebylo málo, v únoru 2019 vyhořel opět. Aktuálně (prosinec 2019) je znovu v provozu.
          Celé zařízení, ač to nevypadá, je tedy tvořeno nejen oborou, ale i rančem. Ten je oproti oboře zajímavý ještě méně - na ploše asi 0,6 ha je několik ukrutně malých dřevěných budek s králíky, liškou a kunou, nevzhledné výběhy domácí drůbeže, přístřešek na seno, nějaké maringotky apod. Na konci areálu je ještě výběh koní - asi 4,7 ha velká louka. Celé je to v zoufalém stavu a nemyslím si, že jen v souvislosti s požárem. Ostatně i oborní výběhy, ačkoli jsou velké a chovatelsky dostatečné, nejsou ničím expozičně excelentním - jen ohrady z lesního pletiva nataženého na konstrukci z "divokého" dřeva. Za osm let, kdy jsem zde byl naposledy, navíc vše výrazně zchátralo. Údržba tady příliš nefunguje a tak je obora zajímavá čím dál méně.

Autor: Roman HYNEK (2019)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.