!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Rajské ostrovy
 
     
  O vzniku Rajských ostrovů  
      Bonusem pro každého návštěvníka je od roku 2006 Expozice Rajské ostrovy. Po předložení vstupenky ze zoo je totiž možné se na plavbu po Rajských ostrovech vydat zcela zdarma. Pro veřejnost byly Rajské ostrovy slavnostně otevřeny 17. října 2006.
    Expozice vznikla na místě bývalé Noční zoo Sulawesi v centru města na Teplické ulici. Příchozí se zde setkají s mnoha exotickými živočichy a největším mořským akváriem v Ústeckém kraji. Z původních dvou místností se expozice rozrostla do mnohem větších rozměrů. Vystoupala do čtyř pater a návštěvníkům nabízí unikátní pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. Poznáte zde faunu i flóru mořského korálového útesu, živočichy tropických pralesů, polopouští či mangrovových pobřeží. Čekají na vás zvířata jako... klaun očkatý, perutýn ohnivý, krevety, lezci, varan mangrovový, želva černavá, agama vodní, strašilky, leguán kubánský, krajta mřížkovaná,… a spousty dalších!
    Po více než třicetileté nucené přestávce tak může Zoo Děčín návštěvníkům opět ukázat různé druhy bezobratlých, ryb a plazů. Úplnou novinkou je tzv. ZooKlub - klubová místnost se stylizovaným nábytkem, která slouží pro setkávání milovníků přírody i cestování, pořádání besed, výstav i výukových programů.
    Při stavbě expozic jsme se snažili co nejvíce napodobit přirozené prostředí živočichů. Umělé skály v celé expozici jsou dílem zkušeného teraristy a chovatele Ing. Jiřího Gábriše. Zakladatelem akvárií je brněnský akvarista Ing. Jiří Berka. Nástěnné kresby, které provázejí návštěvníky od úvodního patra expozice, jsou dílem akademické malířky a výtvarnice animovaných filmů Šárky Zikové, která je známá například díky pohádkovým večerníčkům o kocouru Damiánovi. Celá expozice je věnovaná památce Dr. Vladimíra Štilla († 2003), protože právě on byl ten, díky němuž se v Děčínské zoo začali vystavovat bezobratlí, ryby, obojživelníci a plazi.

Réunion: Život na korálovém útesu...
    Přízemí expozice je stylizované do podoby staré lodi a přibližuje návštěvníkům život na korálovém útesu. Do mořského světa je možné nahlédnout prostřednictvím několika malých druhových akvárií a jednoho velkého, které je v současné době největším v celém Ústeckém kraji. V malých druhových akváriích umístěných v trupu lodi se můžete setkat například se zástupci žahavců, ostnokožců, korýšů a ryb.
    Velké mořské akvárium přibližuje život na korálovém útesu. Obývají ho organizmy nejrozličnějších tvarů i barev. Asi nejpozoruhodnějšími obyvateli korálového útesu jsou samotní koráli. I když to na první pohled nevypadá, patří mezi živočichy a jsou blízce příbuzní medúz a sasanek. Na světě jich je přes 6 000 druhů, u nás si jich můžete prohlédnout celkem dvanáct. Vidět zde můžete sasanky, které symbioticky poskytují úkryt klaunům. Rybí rodinu doplňuje několik druhů bodloků, sapínků králíčkovců, pyskounů či klipek. Velkou a bezesporu zajímavou podívanou je krmení. Na "jídelním lístku" mají obyvatelé akvária například mořský plankton, speciální vitamínové granule, krevetky či garnáty.
    Nádrže mořských akvárií pojmou 6 000 litrů vody. Jejich čištění i doplňování vodou není jednoduchou záležitostí. Do akvária nemůže přijít voda přímo z vodovodního řadu. Používá se tzv. rezervní osmóza. Přes malý filtr na kohoutku odkapávají 4 díly vody do odpadu a 1 díl vody do barelu, který je vhodný pro doplnění. Osmóza odstraňuje těžké kovy a obsahuje aktivní uhlí.
    Za jeden den se z nádrže odpaří asi 50 litrů vody. Jedenkrát za měsíc je vždy na programu dne částečná výměna vody. Doplňuje se jí přibližně 300 litrů, v níž je rozmícháno 30 kg mořské soli. O čistotu vody se stará složitý filtrační systém.
Osvětlení akvária a zároveň i ničení škodlivých bakterií zajišťují UV lampy. Provoz UV lamp na jeden den vyjde na Kč 200,--.

Fidži: Mangrovové pobřeží...
    Vystoupáním do 1. patra připlouváme k souostroví Fidži. V zasolené vodě zde rostou podivné stromy, jejichž kořeny prorůstají všudypřítomným bahnem. Tajemné mangrove poskytují bezpečný úkryt živočichům, kteří se dokázali přizpůsobit těmto nehostinným podmínkám.  (Výraz mangrove pochází z portugalštiny a označuje močálovité pobřežní lesy.)
    Jejich typickým obyvatelem je lezec obojživelný (Periophthalmus vulgarit) - ryba zajímavá nejen svým vzhledem, ale také prapodivnou technikou lovu. Pomocí svých prsních ploutví nebo houpavým pohybem v bahně vylézá z vody na břeh, šplhá na stromy, kde pak hledá potravu. Lezci mají dlouhé, dozadu se zužující tělo, velkou hlavu a vypoulené oči. Živí se malými živočichy, většinu dne tráví mimo vodu.
    Ve společné expozici najde oko bystrého návštěvníka kromě lezců také rybky z brakických vod Afriky a Asie - okatce stříbřitého (Monodactylus argenteus) a stříklouna lapavého (Toxotes jaculatrix). Brakické vody jsou poloslaným typem vody, který vzniká mísením mořské vody s vodou sladkou, tedy v místech, kde se do moře vlévají řeky či potoky. Pro okatce je typické, že v mládí vyhledávají právě tento typ vody a v dospělosti pak žijí v mořské vodě.
    V sousední expozici najdou návštěvníci kriticky ohrožený druh velké želvy jménem orlície bornejská (Orlitia borneensis). Miluje vodu a pro život v ní je také dokonale přizpůsobena. Prsty má spojené plovacími blánami, typické jsou také nozdry umístěné na konci čenichu. Je převážně plodožravá a jídelníček si doplňuje vodními rostlinami, bezobratlými, měkkýši či rybami.

Sulawesi: Asijský tropický deštný prales...
    Za křiku racků vyrážíme vstříc dalšímu dobrodružství. Po několika dnech plavby nás vítá filipínské pobřeží. Filipíny se nacházejí v Tichém oceánu, a přestože ještě v 19. století byl povrch tohoto kousku země pokryt zejména lesy, jejich počet se v průběhu let zmenšil na polovinu.
    Po prozkoumání ostrova opravdu objevujeme pouze zbytky tropického deštného pralesa. Na vině jsou obzvláště zemědělci, kteří lesy vypalovali, aby získali půdu k hospodaření.
I tak zde nacházíme velké množství pozoruhodných živočichů… …mezi nimi i nejdelšího hada světa - krajtu mřížkovanou (Python reticulatus). O světové prvenství se dělí společně s anakondou velkou, která sice nedorůstá takové délky, ale je mnohem mohutnější, takže krajtu předčí svou hmotností. Krajta ve své domovině doplácí na svou krásnou kůži. Pro místní domorodce je maso tohoto hada i kulinářskou specialitou, její vnitřní orgány využívá taktéž tradiční medicína. Náš „drobeček“ je zapůjčen z Ústecké zoologické zahrady, měří přibližně 3 m a váží 30 kg.
    Druhé patro expozice nabízí pohled do světa želv a agam. Želvu annamskou (Mauremys annamensis) poznáte podle poměrně plochého krunýře, který je typický i pro ostatní želvy, které jsou vázané na vodu. Odborníci již po několik let tento druh ve volné přírodě nenacházejí a dokonce i na tržištích je tato želva nabízena jen velmi vzácně. Pro želvu černavou (Heosemys grandis) jsou typické oranžové skvrnky na hlavě. Dosahuje hmotnosti až 12 kilogramů.
    Skupinu agam tvoří v této expozici dva druhy. Agama Weberova (Hydrosaurus weberi) se vyznačuje šedým nebo nazelenalým zbarvením a má dobře vyvinutý hřeben z ostnitých šupin od šíje po délce celého hřbetu. Na ocase je oddělený, až 8 cm vysoký hřeben, který pomáhá při plavání. Agama kočinčinská (Physignathus cocincinus) velmi dobře šplhá i plave. V případě nebezpečí dokáže před útočníkem utíkat zvednutá pouze na zadní nohy, rovnováhu udržuje ocasem.
    Zajímavostí tohoto patra je expozice Noční zoo, kde návštěvníci najdou primáta outloně malého (Nycticebus pygmeus). Tento primát patří mezi ohrožené živočichy, jeho populace se během 24 let snížila o 30%. Pokles populace je způsobem především nadměrným lovem, kdy domorodcům slouží jako potrava, ale také zdroj obživy, kdy outloně prodávají do chovů. Ohrožuje je jednak ztráta životního prostředí, ale také například lov pro využití v tradiční asijské medicíně.
    Vyskytuje se v různých biotopech, jako jsou deštné lesy, opadavé lesy, bambusové porosty do nadmořské výšky 1500 m. Tento noční živočich se ve volné přírodě živí především hmyzem nebo mízou. Nepohrdne ale ani květy nebo plody stromů, příležitostně však pozře například i gekona, malého lesního savce, vejce nebo ptáčata.

Haiti: Polopoušť karibských ostrovů...
    Další plavba je dlouhá, na palubě trávíme řadu dní. Plujeme Karibským mořem a kotvíme na ostrově Kuba. Vydáváme se prozkoumat ostrov. Slunečný žár je pro nás nesnesitelný a pomalu nám dochází zásoby vody. Překvapuje nás, že v tomto suchém a horkém prostředí žijí pozoruhodná zvířata.
    Potkáváme se například s leguánem kubánským (Cyclura nubila). Na Kubě jsou tito ještěři přezdíváni „kubánská kuřata“, jsou totiž loveni pro maso, což je jeden z důvodů jejich kritického ohrožení.
    Svou robustností ve vás jistě vzbudí respekt leguán nosorohý (Cyclura cornuta). Dorůstá do délky až 150 centimetrů a vyznačuje se třemi kuželovitými rohy na čenichu a dvěma nápadnými boulovitými útvary na hlavě. Je převážně býložravý. Teritoriální samci spolu bojují v době páření, tak že se přetlačují hlavami. Pronásledovali je už Indiáni pro jejich chutné maso a to trvá až do dnešních let. Tento druh ještěra chrání mezinárodní úmluva CITES 1.
    V protější expozici najdeme anolise jeskynního (Anolis bartschi). Díky svému světlému zbarvení je velmi snadno přehlédnutelný. Na slunci je pak téměř průsvitný. Zato jeho příbuzný - anolis vepří (Anolis porcatus) – si dovede s barvičkami svého těla pěkně pohrát. Velmi rychle dokáže změnit své jasně zelené zbarvení, které je typické ve stavu bezpečí, do nevýrazně hnědavé při ohrožení nebo jako projev podřízenosti.
    Hroznýšovec kubánský (Epicrates angulifer) je aktivní za šera. Proto ho i zde uvidíte v potemnělé expozici, která mu poskytuje dostatek soukromí. Přehlídku sklípanů zahajuje sklípkan bělopýřitý (Brachypelma albopilosa), pavouk typický světlými chloupky na končetinách. Pokud se cítí ohrožen, tře nožkami o sebe, čím dráždivé chloupky uvolňuje. Sklípkan potulný (Brachypelma vagans) patří mezi mírně agresivní druhy. Jde o robustního jedince černé barvy, na zadečku se kšticí dlouhých oranžovočervených chlupů. Poslední - sklípkan Smithův (Brachypelma smithi) – je zemním druhem, své pavučiny si staví pod kořeny nebo ve stráních, kde číhá na kořist.
    Posledním živočichem, se kterým se mohou návštěvníci v Rajských ostrovech setkat, je Chamaeleolis porcus. Žije v pralesních oblastech a na Kubě je tzv. endemickým živočichem tzn., že se nevyskytuje nikde jinde na světě. Jde tedy o raritu, je velmi vzácný a jeho chov není jednoduchý.


 

Zdroj: oficiální stránky Zoo Děčín a Rajských ostrovů (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.