!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Soví voliéry Borová Lada
 
     
  Stručně o sovích voliérách  
            Soví voliéry nechala v bývalém lomu v Borových Ladech vystavět správa Národního parku Šumava. Veřejnosti se dveře poprvé otevřeli v květnu roku 2013.
          Areál se nachází nedaleko hlavního obecního parkoviště na okraji lesa. Přístup je sem po dřevěném chodníčku vedoucím přímo od hlavní silnice. Ještě před vchodem je malé dětské hřiště, infotabule, kolostav a dva kotce na "zaparkování" psů. Samotný vchod představuje dřevěný domeček srubového typu, kde je maličké zázemí obsluhy a různé naučné prvky. Odsud je již vstup do samotné expozice. Jedná se o obří voliéru ve tvaru jakoby dvou spojených jehlanů, přičemž výška v nejvyšším bodě je 15 m. Voliéra je rozdělena do 6 menších sekcí - 3 menší na začátku, 2 na konci a uprostřed jedna velká. Středem se klikatí vyvýšený dřevěný chodník, který je ve dvou místech opatřen jakousi pergolou s visícími řetízky - pergoly slouží jako pozorovatelny do jednotlivých voliér a především jako průchody pro lidi (ptáci se přes řetízky nedostanou).
           V první sekci na skalní stěně posedávají sovy pálené a v rohu je samostatná klec nebo menší voliéra se sýci rousnými. Tato část je průchozí. Odsud se návštěvník dostane do první pergoly, odkud je pohled do voliéry kalousů ušatých a na druhé straně k puštíkům bělavým. Z první pergoly se vstupuje do centrální a největší voliéry, kterou obývají puštíci obecní. Na konci chodníčku je pak vstup do druhého přístřešku, kde je průhled do voliér sovic sněžních a výrů velkých.
         Voliéry jsou naprosto senzační a v úžasném prostředí, což je v kombinaci se vstupným zdarma důvodem velkého turistického zájmu. Vzhledem k tomu, že jde o sovy, tedy soumračná a noční zvířata, je jednou týdně otevřeno až do pozdního večera.
 

Autor: Roman Hynek (2016)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 29. 06. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:29. 06. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.