!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Stanice Pavlov
 
     
  Stručně o Stanici Pavlov  
      Stanice ochrany fauny leží na Havlíčkobrodsku nedaledko Ledče nad Sázavou na okraji obce Pavlov. Pochopitelně nejde o zoologickou zahradu v klasickém slova smyslu, ačkoli se od skutečné zoo zase tolik neliší. Původně šlo především o stanici pro handicapovaná zvířata, ovšem dneska je tím nejpodstatnějším chov vyder říčních.

    Již před vstupem je voliéra s několika dravci, další jsou pak na sedácích hned u vstupu do stanice. Prohlídka dále pokračuje vitrínami veverek, norků a kun, pod nimiž jsou v potoce rybky a želvy. Dále jsou klece s ptáky (vrány, sovy, dravci apod.). Za nimi již pak začíná expozice vyder. Jde snad o pět nebo šest prostorných výběhů vybavených jezírkem. Všechny vypadají velice přírodně a především jsou pro návštěvníka přehledné, takže zde vydru skutečně uvidí a s velkou pravděpodobností rozhodně ne jednu. Spousta zoologických zahrad se může pochlubit naprosto senzační expozicí vyder, ale vydru člověk většinou nevidí, jelikož je schovaná někde v hustém podrostu. To naštěstí v Pavlově neplatí. Vydry jsou zde vidět jak pobíhající po trávě, tak plavající ve vodě. Trošku složitější situaci mají děti, protože do výše cca 1,5 m je hrazení plné (neprůhledné). Není to ovšem zas taková katastrofa, pro děti jsou zde dřevěné stupínky. Jen by jich mohlo být více.

    Na konci stanice u posledních výběhů vyder je ještě rybník s volně žijícími vodními ptáky (kachny, labutě...) a čapím výběhem. Prohlídka zde neprobíhá kontinuelně během celé otvírací doby, jako v zoo, ale naopak organizovaně po skupinách s průvodcem vždy v 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hodin (od 1. května do 30. září).

    Je to velmi příjemné místo, kde se vydry dají pozorovat skutečně velmi snadno. Osobně nejsem zastáncem organizovaných skupinových prohlídek, ale stejný problém nemá každý. Navíc je asi pro běžného laika příjemný i výklad v rámci ekologické výchovy a prohlídka možná o to zajímavější.

 Autor: Roman HYNEK (2009)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.