!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Teracentrum Dolní Čermná
 
     
  Stručně o Teracentru  
            Teracentrum vzniklo díky předešlým aktivitám jejího majitele, pana Pecháčka, který se svými přednáškami o plazech a také výstavami plazů objížděl okolní školy. Přednášky byly natolik žádané a populární, že to po pár letech vyústilo až k založení vlastního veřejného terária.

          Teracentrum se nachází v rodinném domě majitele, přesněji řečeno v rodinném domě a na jeho pozemcích, jelikož nedílnou součástí je i dětský zookoutek. Jeden maličký výběh göttingenských prasat a jeden rozlehlý pro holandské kozy, ouessantské ovce a alpaku (původně zde byla lama krotká). Mezi zookoutkem a vchodem do terária je malé dětské hřiště s několika prolézačkami apod.

          Vstupem do domu,se návštěvník ocitá u pokladny (z čehož plyne, že návštěva jen zookoutku je zdarma) a pak pokračuje přes prodejnu teraristických potřeb do vlastního terária. Jedná se o zbrusu nové zařízení, otevřené na konci srpna 2011 a tak ještě není zcela hotové. Zatím je v provozu jedna místnost, ale již se budují terária v místnosti druhé. Kolem celé místnosti i uprostřed stojí celé terarijní stěny se středními a většími terárii. V nich je možné vidět spíše běžnější druhy hadů a ještěrů (krajty, hroznýši, různé užovky, gekoni, agamy, leguáni, varani, chameleoni...). Pro návštěvníky budou jistě nejatrakltivnější velké druhy škrtičů, které zde dosahují i úctahodných rozměrů (okolo 5 m).

          Druhá, zatím nehotová, místnost by měla být ještě zajímavější. Přes celou jednu stěnu je obří terárium pro anakondy. Je zde k vidění téměř kompletní kolekce českých ještěrek a užovek, ale i třeba i krysy obrovské (též gambijské, zvané také křečkomyši). Tato expozice by měla být v provozu v průběhu roku 2012.

          Jednotlivá terária jsou překližková s prosklenou přední stěnou. Vnitřní zařízení boxů je velmi jednoduché, přesto dostatečné. V plánu je (po dokončení druhé části) zatraktivnit jednotlivá terária, tedy jejich interiéry (málo estetické boxy, jsou asi jedinou věcí, kterou by bylo možné na začátku kritizovat). Teracentrum je však stále teprve na startovní čáře, pokud bude pokračovat v podobném duchu, určitě se stane oblíbeným cílem širokého okolí.

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.