!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Krokodýlí farma a zábavní park Velký Karlov
 
     
  Stručně o Krokodýlí farmě  
            Krokodýlí farma se nachází v areálu zemědělského podniku Agro Jevišovice, který tvoří polovinu obce. Mimochodem Velký Karlov byl postaven takříkajíc na zelené louce v 50. letech 20. století právě jako obec pro zaměstnance tehdejšího státního statku. Zemědělský areál leží v levé (východní) polovině Velkého Karlova, Krokodýlí farma není nikde po cestě značená, ale každý z místních ochotně poradí cestu.
          Areál je oproti socialistickým časům sice polomrtvý, přesto je zde volný pohyb cizích osob zakázán. Parkuje se hned u vjezdu – u první budovy, stojící před polem solárních panelů. Zde je také cedule, že prohlídky začínají v každou celou hodinu a že musí návštěvníci vyčkat v prostoru před kancelářemi příchodu průvodce. Kanceláře však nejsou nijak označené, proto věřte, že jsou hned v tomto prvním domě, ačkoli na první pohled vypadá totálně vybydlený.
          Krokodýlí farma vznikla původně jako komerční chov na maso a kůži. První skupina 47mi krokodýlů byla přivezena z Francie roku 2004, ta měla tvořit chovný základ. Dalších 190 kusů dorazilo o dva roky později z Bangkoku. Tato skupina již byla určena na pozdější porážku, ovšem v EU není krokodýl jatečním zvířetem a tak je jeho porážka zakázána. Krokodýli z Thajska postupně dorostli jatečních rozměrů a Agrodružstvu se stále nepodařilo získat vyjímku ze zákona a tak začalo farmu prezentovat jako „jednodruhovou zoo“ a udělalo z ní turistickou atrakci. Ještě v roce 2008 byly smělé plány na zřízení 40ti hektarového agroturistického zábavního parku s novou velkou krokodýlí halou, dětskou zoo s hospodářskými zvířaty, turistickou jízdárnou, motýlím pavilonem, soustavou rybníků, rozhlednou, motokárovou dráhou atd. V červnu 2008 dokonce stavební úřad vydal stavební povolení. Proti tomuto záměru však vystoupilo několik aktivistických organizací a Děti Země podali návrh na zrušení stavebního povolení, který byl o 4 měsíce později vyslyšen. Projekt zábavního parku tedy nikdy ani nezačal. V roce 2011 se Agro Jevišovice sloučilo s Agrofertem Andreje Babiše a nové vedení Agra začalo být k chovu krokodýlů skeptické. Původní záměr chovu okolo 800 ks jatečních krokodýlů byl změněn jen na 50 kusů ještěrů pro potřeby agroturistiky. V roce 2011 bylo ve Velkém Karlově 231 krokodýlů, asi 35 z nich bylo na konci téhož roku převezeno do nového Krokoterária v Jevišovicích a asi 10 prodáno chovatelům.
          Těžko říci, jak se zde situace vyvine za několik let, zatím farma stále slouží jako turistická (nekomerční) atrakce. V jedné budově jsou dva malé výběhy. Menší výběh přechází do mělkého bazénku, druhý má bazén ve vedlejší místnosti. Jde pochopitelně o původní farmové prostory, čili nic velkého ani extra expozičního – jen betonovou zídkou obehnaný prostor krokodýlů a okolo návštěvnická chodba...


 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.