!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Vodní svět Úštěk
 
     
  Stručně o Vodním světě  
           Vodní svět nádherného středověkého města Úštěku se nachází v přízemních prostorách bývalého kulturního domu, kde v roce 2013 nahradil skladiště.
         Jak lze vytušit jedná se o sladkovodní akvárium s našimi druhy ryb. První, co zaujme je obrovský sumec nakreslený na fasádě domu před vstupem. Po vniknutí do budovy čeká v chodbě pokladna s prodejem suvenýrů a za ní centrální místnost. Ne že by byla tou nejhlavnější nebo nejzajímavější, ale je zkrátka uprostřed a do všech dalších místností se vchází právě odsud. Podél protilehlé stěny je řada akvárií s ploticemi, líny, sumečky, vlevo koi kapři a okouni, vpravo ježdíci a úhoř.
         Mezi nádržemi koi kaprů a okounů je průchod do pravé místnosti, kde jsou akvária poskládána v půlkruhu téměř přes celou místnost. Zleva velká, či spíše dlouhá nádrž kaprů, jelců a mladých štik, za ní akvárium menšího sumce a na konci velká štika.
          Zpět do středové místnosti a v pravém protilehlém rohu je průchod do malé místnůstky, kde jsou karasi, perlíni a především největší atrakce - dva druhy jeseterů. Odsud nebo také z centrální místnosti vpravo vede chodba k vodnickému muzeu, ale o tom až později.
          Celé akvárium je velmi příjemně zařízené, ani zdaleka nejde o holé místnosti, všude visí sítě, stojí sudy a různé další předměty, které jsou výbornou dekorací. Zařízení jednotlivých nádrží je naprosto standardní. Celkově to působí velmi vyváženě. Trochu horší je osvětlení (slabé, žluté...), ale to v akváriích bývá. Vidět je dobře, s focením je to horší, ale dá se.
         Jedinou divností akvária je právě zmíněné muzeum vodníka Wassermana... Myšlenka skvělá - propojit svět ryb s pohádkovým hodným "Ladovským" vodníkem a jeho příběhem. Realizace ovšem přinejmenším šílená. Dětem (aspoň těm nejmenším) je to asi jedno, ovšem ostatní se asi budou chytat za hlavu... Muzeum začíná malou místnůstkou, kde jsou všelijaké staré předměty, které mají ovšem k vodníkovi většinou velmi, velmi daleko... Prostě, co se kde našlo a bylo dostatečně staré. Včetně třeba lyží... Tenhle vodník prostě asi lyžoval... ale proč ne, když také píše na psacím stroji a cestuje po celém světě... třeba na Velikonoční ostrovy pro hlavu Moai, nebo k Mariánskému příkopu, aby změřil hloubku... Jediný skutečně výborný nápad je stará skříň - otevřete dveře a ejhle, on je to vchod do druhé mini místnůstky. Ta je výrazně lepší, výrazně více vodnická. Potemnělá (možná až příliš), na zdech jsou poličky s hrníčky jistě plnými dušiček, sítě a další vodnické artefakty. Bohužel katastrofa je samotný vodník sedící v rohu u stolku. Hlava snad z moduritu nebo tak něco, ale tak odporná, příšerná, strašidelná, která připomíná ledacos, nejméně ale vodníka... Tohle má daleko nejen k hodnému vodníku, natožpak k tomu "Ladovskému"... Chudák Lada se asi musí otáčet v hrobě... Tohle je na veřejnou omluvu v tisku... Aby celá ta zběsilost byla ještě šílenější, pokračuje (nebo začíná) internetovým příběhem... Fiktivní životopis podpořený historickými pohlednicemi Úštěku údajně s vodníkem (neviditelná tečka kdesi vzadu, nebo šel zrovna do obchodu atd.). Divná fikce, ale budiž. Ovšem, třeba hned na úvodní stránce je upozornění na bezpečné a ohleduplné chování, to je v závěru doplněno informací o incidentu z roku 2014, kdy byl jeden návštěvník bez mála utopen v akváriu právě vodníkem... Míchat pohádku a návštěvní řád nebo jiné seriózní informace, to už je trochu příliš. No nevím, vodník měl být "přidanou hodnotou" akvária, ne jeho mínusem... Rozumnější, než dětem blbnout hlavy, by bylo vyměnit figuru vodníka, za nějakou přijatelnější, přívětivější a dát jí rozhodně jiný příběh - asi raději více pohádkový než pohádkářský...

Autor: Roman Hynek (2016)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.