!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zahrada Harta
 
     
  Stručně o minizoo  
            V roce 2011 Zahrada Harta s.r.o. otevřela své zahradní centrum, sloužící jako ukázka svých prací (jezírka, arboristika). Zároveň začala být pomalu budována minizoo - nejdříve jeden velký výběh a voliéra sov, ale postupně přibývala i další chovná zařízení a expozice. Již od samého počátku byla minizoo budována s cílem v budoucnu získat oficiální statut a licenci MŽP.
          Několik zvířat bylo k vidění v rámci zahradního centra již při jeho otevření (nosáli, puštíci, nutrie, kozy kamerunské, pštrosi...), v následujících letech přibývala další a další a v roce 2014 byla Zahrada Harta otevřena veřejnosti již coby minizoo (zatím bez licence), neoficiálně zvaná též Želví safari (což jen však jen jeden z bodů organizovaného programu).
         Při vstupu do zahrady, je několik jezírek - od malých až po velké. Většina jich je obložená kameny, plná ryb (především okrasných) nebo leknínů a lemována dalšími rostlinami. Přední část s jezírky je bezesporu nejkrásnější místo celého areálu. Za ní následuje jednoduchá dřevěná síťová voliéra satyrů a podlouhlý dvojvýběh nutrií a dikobrazů. Ten je naopak jednoznačně expozičně nejslabší v celé zoo. Dále jsou výběhy agam, nosálů a domácích zvířat (koně, krávy, ovce, kozy, pštrosi, drůbež...). Pak následuje jakási želví stezka... První je výběh suchozemských želv ostruhatých a za ním již rybníčky několika druhů vodních želv. Bohužel jen málo jich bude vidět... na želvy se holt musí čekat... Celkem je zde na 60 druhů želv!!! Z toho naprostá většina vodních, včetně mnoha vzácných druhů. Ovšem v expozici je jen malý zlomek z toho počtu. Terárium chybí a vodní želvy v rybníčku není pro návštěvníka zrovna to pravé. Drtivou většinu by nikdy neviděl.
           Za želvami následuje jihoamerický výběh lam a nandu a nakonec Austrálie v podobě voliéry papoušků a klokana a výběhu emu, za nímž se návštěvnická cesta vrací zpět k jezírkům na začátku (v některých z nich je možné chytat ryby).
         A celkový dojem ze zoo? Zvláštní... Ani dobrý ani špatný, prostě zvláštní, nejednoznačný... Zoo je na samém počátku, velká část areálu je neobestavěná. Je naprosto evidentní, že v budoucnu přijdou změny, proto k současnému stavu jen pár poznámek. Jednoznačně největším mínusem je lokace - zoo leží hned při hlavní silnici a ještě vedle letiště, čili kdo čeká v zoo klid bude zklamán, tady vítězí kravál rušné komunikace. Nepříliš praktické je také umístění na bývalém poli - na rovině a bez stínu, ale to se časem může změnit - stačí vytvořit terénní nerovnosti, nasadit stromy atd. Zatím chybí i mnoho z návštěvnického servisu (občerstvení, WC atd.), ale to je zcela jistě jen otázkou času. Cesty jsou po celém areálu sice nezpevněné, ale slušné.
         Expozice jsou více méně jednoduché, některé velmi obyčejné, jiné lepší... Jak již bylo řečeno, nejslabší je výběh nutrií a dikobrazů - výběh typově tak ze 70. - 80. let, naprosto nesoučasný - hrazený zídkou ukončenou pálenými taškami. To je jednak nepraktické a jednak historické řešení. Výběhy domácích zvířat, lam, nandu a emu jsou naprosto obyčejné. Prostě oplocený prostor. Podobně je na tom i australská voliéra. Naproti tomu voliéra satyrů působí mnohem přírodněji a efektněji. Efektní je i střecha stáje lam, jen je tak daleko, že si toho návštěvník bez optiky asi ani nevšimne. Výborná jsou jezírka před voliérou satyrů. Zajímavý nápad je výběh agam (nikoli terárium) a stejně tak i výběhy vodních želv.
          Nicméně všechny expozice, obyčejné i ty zajímavější, mají jedno společné... nejsou dotaženy do konce, něco jim chybí, chybí detaily... A to, si troufám tvrdit, je základní expoziční nedostatek, jehož je třeba se v budoucnu vyvarovat. Ani jeden detail sám o sobě sice není ničím, ale komplex detailů tvoří expozici. Bez detailů je to jen výběh a až množství detailů z oploceného prostoru udělá expozici. Čím lepší nápad a lépe vyvedené detaily, tím je expozice působivější. Jsou to právě ty věci, které by být nemusely a přesto v zoo jsou. Ty prvky, které mění obyčejná chovná zařízení v něco, na co je radost pohledět. Nějaká "přidaná hodnota"... nestačí zvíře a plot. Většinou je základním problémem něco vymyslet. Tady nápady asi nechybí, ale nejsou úplně dotažené do konce, nejsou nijak rozvinuté... Nenavazuje nápad na nápad. Prostě jeden nápad a dost.
          Jako příklad uvedu výběhy želv. Nápad je to rozhodně dobrý, jenže na něj nenavazuje další. Želví stezka by mohla být klidně tou stěžejní částí zoo (kterou se nemůže pochlubit žádná jiná zoo v ČR), ale ve výsledku je pro návštěvníka nejméně zajímavá, jelikož želvy většinou neuvidí. A je bláhové myslet si, že bude člověk stát u výběhu hodinu a koukat na hladinu, jestli se náhodou neobjeví hlava želvy. Chtělo by to např. sem tam můstek nad hladinou, jinde průhled pod hladinu. Vyměnit hrazení z prken skládaných vertikálně (naležato) třeba za efektnější kulatinu horizontálně (nastojato). Nebo ještě lépe za nizoučkou zídku z přírodního kamene (která by stylově doplňovala přední část s jezírky). Mezi výběhy přidat venkovní terária - uzavřená či otevřená - pokud se to udělá dobře je výsledek naprosto skvělý (jako např. Freiland-Aquarium und Terrarium ve Steinu u Norimberka). Stejně tak jsou třeba další prvky - od foto desky - želvy s otvorem místo hlavy, přes různé infotabule až po interaktivní prvky, jako např. prázdný krunýř v lidské - dětské velikosti, do něhož mohou děti zalézt a vyzkoušet si ho. Zkrátka komplexní želví expozici se vším všudy. A že to nebude pro návštěvníky zajímavé? To záleží jen a jen na provedení - v Maďarsku je jedna zoo jen s domácími buvoly a uherským skotem, zní to nezajímavě, ale je tak výborná, že se tam stojí fronty na vstupenky. Existují jednodruhové zoo, opičí zoo, medvědí zoo, papouščí zoo, krokodýlí zoo..., ve světě je i několik ryze želvích zoo (Francie, Senegal, Madagaskar, Rodriguez...). Proč by to nešlo u nás..., chce to jen nápady a cit pro detail.
          Bude velmi zajímavé sledovat vývoj této nové zoo, může zapadnout v průměru, ale stejně tak se může stát populárním turistickým cílem, vše ukáže čas.

 

Autor: Roman HYNEK (2014)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.