!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Papouščí zoo Bošovice
 
     
  Stručně o zoo  
            Zbrusu nová papouščí zoo leží v centru malé jihomoravské vesnice Bošovice, v zástavbě rodinných domů u hlavní silnice. Zoologické zahradě předcházela komerční papouščí farma - Farma ARA, která v polovině roku 2008 obdržela licenci MŽP k provozování zoo. Snaha byla vytvořit a otevřít první návštěvnické expozice k roku 2009. To se však nezdařilo, papouščí zoo byla veřejnosti otevřena až v srpnu 2011 a i přesto, že v té době byl do obce zákaz vjezdu kvůli budování (zřejmě) kanalizace, našlo si jí množství návštěvníků - již před koncem srpna vítala zoo tisícího návštěvníka.
          V současné době je hotová teprve zhruba čtvrtina zoologické zahrady - vstup, okolo 80ti voliér, občerstvení, sociální zařízení a centrum ekologické výchovy. Do budoucna je v plánu zoo zečtyřnásobit co do plochy a kromě toho nejpodstatnějšího, tedy papoušků by měly přibýt i další atrakce, jako např. dětská zoo nebo dokonce snad i jakási africká vesnice...
          V dnešních dnech je zoo de facto obdélníkový areál, na jedné kratší straně je vchod a podél všech ostatních jsou různě velké voliéry - jedna vedle druhé, obvykle pohledově úzké a dlouhé. Veškeré zařízení zoo je nové a tedy moderní, konstrukčně s drtivou převahou převládá nerez.
          Uprostřed obdélníku, mezi voliérami, je zahrada s bujným rostlinstvem, pozorovací altán a efektní tekoucí voda. V pravé části, za vchodem je eko centrum a dále pak veškeré další náležitosti, občerstvení, průchod k toaletám a také průchod do budoucích nových částí. Celý stávající prostor zoo je velmi esteticky "přiklopen" nerezovými oblouky do stylu "maxipergoly", či spíše závěsné konstrukce na popínavé rostliny.
          V zoo je k vidění na dvacet druhů papoušků - největší zastoupení zde mají jihoamerické druhy, ale jsou zde i papoušci z Afriky či Austrálie. Nejvíce je zde arating (4 druhy), amazoňanů (3 druhy), amazonků (3 druhy), arů (3 druhy), kakaduů (2 druhy) atd. Papoušci jsou zastoupeni v celkem hojném počtu takže i když jsou někteří ve vnitřní ubikaci (návštěvnicky nepřístupné) pořád jich dost zbývá na odiv návštěvníkům ve venkovních voliérách.
         Celá zoo je velmi příjemná, má jen jednu chybičku... pro mnoho lidí zde bude poměrně složité focení... (a o videu to platí dvojnásob). Vzhledem k tomu, že je veškeré pletivo voliér z nerezu, tedy ve stříbrné barvě, digitální aparáty zaostřují právě pletivo - nikoli papoušky. Prohlídková cesta je od voliér oddělena pásem záhonu a to tak daleko, aby návštěvníci nemohli strkat prsty k papouškům, což je logické. V praxi to znamená, že fotit mohou jen ti, kteří mají dostatečně dlouhé ruce (aby dosáhly s objektivem foťáku do oka pletiva), LCD displej (to už je dnes asi standard) a snadné ovládání aparátu "na dlouhou ruku" - nejlépe formou dotykového displeje. A samozřejmě také všichni ti, kteří jsou schopni ostřit manuálně. Těch ovšem bude v 21. století asi poskrovnu.
 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.