!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoo Park Vyškov
 
     
  Stručně o zoo Parku  
       Menší Zoo Park ve Vyškově bude pro mnohé zřejmě velice příjemným překvapením. Existuje již sice řadu let, ale až v posledních rocích je o něm trochu více slyšet. Zdaleka to není žádná "druhá liga". Zařízení je specializováno sice na domácí zvířata, ale i mezi nimi je pěkná řádka zajímavých. Jak často je například k vidění gayal... A "domácí" neznamená jen ovce a kozy... I domácí zvířata jsou exotická, takže jsou tady vedle těch "našich" domácích i velbloudi, pštrosi, různí velcí tuři, vodní ptáci aj. Kromě této nejvýznamnější skupiny zvířat jsou tu též zástupci naší divoké fauny - od drobných ptáků, přes sovy až po rysy. Co je však na Zoo Parku nejlepší, je prostředí - všechno působí bezvadným uklidňujícím dojmem, stavby jsou nenásilné a bezvadně zapadá jedna vedle druhé... člověk má pocit, že je na staré české vesnici, což podtrhuje i "Babiččin dvoreček"...
    Jednou z naprosto největších atrakcí jsou volně chovaní lemuři kata. Do koncepce zoo sice nijak zvláště nezapadají, ale to ničemu nevadí... pohybují se naprosto svobodně mezi lidmi i ostatními zvířaty po celém areálu Zoo Parku a návštěvníci jsou jimi obvykle naprosto okouzleni.
    V Zoo Parku se čile buduje a co nevidět by měla být otevřena nejen nová část zoo, ale i Dinopark s 3D kinem a nejstarší rostlinou světa - 135 miliónů let starou prehistorickou australskou borovicí Wollemia nobilis.

 Autor: Roman HYNEK (2005)        Nedávno byla otevřena nová část zoo a již zmíněný Dinopark... Nová část zoo jsou dokola rozeseté prostorné (většinou vodou hrazené) moderní výběhy kopytníků (dle světadílů) a uprostřed nich stojí na ostrůvku pergola k odpočinku pro návštěvníky. Tato část zoo je opět milým překvapením. Hned vedle těchto fungl nových expozic byl otevřen také nový vchod s parkovištěm, restaurace a hotel. Restaurace je z bývalé konírny, takže jsou stoly de facto v jednotlivých koňských stáních, na stěnách visí působivé hlavy uherského skotu a dalších turů. Restaurace je moderní a nádherná. Poslední novinkou je onen Dinopark, který je vzdálen několik kilometrů od vlastní zoo - v Marchanicích. Vstup je možný pouze ze Zooparku! Vstupenka platí zároveň pro Zoopark a zároveň pro Dinopark (pochopitelně včetně dopravy a 3D kina). Přejezd byl původně Dinoexpressem (tedy silničním vláčkem), ale vzhledem k problémům snad s přejezdem silnice1. třídy, byl Dinoexpress zakázán a tak se, alespoň zatím, jezdí autobusy. Procházka historií začíná v již zmiňovaném trojrozměrném kině, kde je krátký dokument o vzniku života na Zemi a pak je v podstatě na každém jak a kudy se bude pohybovat po parku. A jak Dinopark vypadá? Nesrovnatelně lépe než předešlé dva pokusy stejného tvůrce (v Plzni a Bratislavě)... Jednotlivé sochy jsou již přece jen dokonalejší, jsou zobrazeny v mnohem přirozenějších pózách, takže rozhodně nesrovnatelně více vypadají jako živé - nestojí vedle sebe jako v muzeu (jako v Plzni). Trochu slabší jsou detaily kůže dinosaurů - povrch soch je tvořen "filmařskou kůží" a do tohoto materiálu jsou vytlačovány, vyškrabovány nebo vyráženy "vzorky" kůže. Ty působí skutečně velice uměle. Rastr vrásek a jiné detaily na kůži se nepříliš přirozeně překrývají a z blízka jsou skutečně "umělohmotné". Jinak ovšem lze říci, že jsou plastiky fakt dobré. Vyškovský dinopark má oproti ostatním jednu obrovskou přednost - samostatný areál - navíc v překrásném lese. Zajímavé je i ozvučení - u většiny soch a sousoší se z ampliónů ozývá hlas dinosaurů, což je v prostředí lesa opravdu působivé. Velkou zajímavostí Dinoparku  je (i když asi sotva pro děti) živá prehistorická borovice (Wollemia nobilis) zvaná wollemie. Jde o 175 miliónů let starou druhohorní rostlinu objevenou v Austrálii teprve v roce 1994 v počtu pouhých 39 kusů!

 Autor: Roman HYNEK (2006)
    Rok po otevření Dinoparku, nové části zoo, nového vstupního areálu a ostatních záležitostí se ze Zoo Parku (a Dinoparku) stala jedna z velmi významných celorepublikových turistických atrakcí - všechny ty nové atrakce zde vytvořily doslova turistickou baštu. Je naprosto neuvěřitelné, kolik lidí bere Vyškov ztečí. Návštěvnost se z původních cca 30.000 lidí ročně vyšplhala někam okolo čtvrt milionu!!! A přestože má zoo nový vstupní areál s mnohem větší pokladnou a obrovským parkovištěm, je to málo. Rozlehlé parkoviště nestačí, auta parkují podél silnic až do města. Už ráno při otvírání Zoo Parku stojí u pokladny snad 50ti metrová fronta na lístky, která se během hodiny, dvou promění v až 150ti metrový tří a čtyřstup čekatelů lačných navštívit tuto unikátní záležitost. Mezi Zoo Parkem a Dinoparkem kyvadlově jezdí dvě soupravy Dinoexpressu posílené dvěma autobusy, takže je odjezd vlastně neustále, přesto i tady jsou fronty lidí dychtících po pravěkých obludách. V samotném Dinoparku se pak stojí fronty i na vyfocení toho kterého praještěra. Než na vás přijde řada, musí se u příšer z druhohor vystřídat ještě tak šest dětí, kteří tu byly dřív a bez fotky s Triceratopsem, Tyranosaurem, Iguanodonem apod. prostě neodejdou...
    Jistě že by nikoho nebavilo stát v té frontě a čekat takovou dobu jen na vstupenku, příjemné není ani čekání na Dinoepress, nebo střídání se u plastik pravěkých nestvůr, nicméně všechno tohle jen dokládá to, jako atrakcí se Vyškovský Zoo Park stal během jediného roku!!! Ať jsou fronty jakékoli a jakkoli nepříjemné, jsou rozhodně naprosto senzační a úžasnou vizitkou pro zoo. Klobouk dolů, když člověk vidí jak návštěvností drtí nejen Brněnskou zoo - zoologickou zahradu druhého největšího města republiky, ale i všechny ostatní jihomoravské turistické cíle!!! Ale abych všechny potenciální návštěvníky Zoo Parku frontami spíše jen neodradil, musím jedním dechem dodat, že už se pracuje na automatických pokladnách, takže bude možné si zakoupit vstupenku u automatu stejně jako lístek na MHD. Fronta na Dinoexpress jde celkem rychle a je většinou jen na pár minut a množství dětí lačnících po fotografii s dinosaurem je fakt, s nímž se sotva něco dá dělat... Pár minut navíc u každého ještěra nikoho nezabije. 

 Autor: Roman HYNEK (2007)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 17. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:17. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.