!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoo Plasy
 
     
  Stručně o Fantasy golfu  
            Zbrusu nový Fantasy Golf leží přímo v centru města za restaurací Rudolf II. (která k němu však patří). Reklamní materiály hlásají, že jde o 3v1 - golf, botanickou zahradu a zoo... Ano, ačkoli ne zas tak doslova... Samozřejmě tím hlavním je minigolf a vše ostatní je jakoby okolo. Přesto nejde o nějaké zanedbatelné součásti.
          Tím nejpodstatnějším je celková image Fantasy golfu - image zábavního parku, který je koncipován jako cesta kolem světa. Je rozdělen do devíti geografických částí a každá z nich je jednak motivována nějakým místem naší planety a jednak doplněna četnými rostlinami a zvířaty. Japonsko, Řecko, Karibik, Transylvánie, Egypt, Dinosauria, Arizona, Mexiko a Afrika. Reklamní materiály také hlásí, že jsou zde zastoupena místa všech kontinentů... jak je vidět nejsou - chybí Austrálie a Antarktida a striktně gograficky také Jižní Amerika (Mexiko a Karibik patří k Severní). Nicméně to zas není až takový problém.
          Vlastně všechno v parku je vzájemně promísené - dekorace či kulisy (sochy, různé artefakty, stavbičky, plastové figuríny...), golfové jamky, rostliny i zvířata. Vše je rozloženo po celém areálu. Uprostřed se rozprostírá jezírko s vodopádem a vodními ptáky (husice indické a bernešky rudokrké). A okolo něj jsou seřazena všechna zeměpisná oddělení. Oficiální popis parku hlásá, že je každý geografický celek doplněn flórou a faunou, která tam patří... A to je právě jeden z mála, zato však pořádný nedostatek parku - nevím jak rostliny, ale u zvířat to až na málo vyjímek rozhodně neplatí - dokonce to neplatí ani pro plastové atrapy zvířat. Tím park pozbývá jakýkoli vzdělávací význam.
         První na trase je Japonsko s malou pagodou, soškami Budhů apod., za ním Karibik - ten ze zmíněného jezírka ukrajuje největší část - bílou pláž s palmami a pirátský koráb. V Karibiku stojí také řada voliér s převážně australsklými druhy papoušků (rozely, korely, papoušci zpěvaví, kakadu), jedním africkým papouškem (papoušek žlutočelý) a čínskou křepelkou. Za Karibikem je Antické Řecko a dále tajemný Transylvánský hrad hraběte Drákuly. Zde bude voliéra sokola, správně je tady i výr a sova pálená, ovšem puštík bradatý je asijsko-severoamerický, z Ameriky jsou (původně) i mývali a kočky bažinné jsou doma v jižní Asii a částečně severní Africe.
          Za věží s hladomornou začíná fiktivní Dinosauria - tedy pravěk. Sopka, pterodaktyl, jakýsi raptor, plavuně... Vlevo je situován Starověký Egypt s typickou pyramidou a sarkofágem Tutanchámona. Na druhou stranu z Dinosaurie je Arizona - westernový saloon a indiánské tee-pee. Na Arizonu navazuje Mexiko s barevnými haciendami. Pominu-li domácí fretku, pak veverka není mexická nýbrž eusroasijská, bažant obecný také pochází z Asie...
         Celé putování pak končí v Africe, které vévodí safari džíp a domorodá kruhová chýše. I tady jsou zvířata a i tady je polovina neafrických... bažant diamantový a zlatý - oba, jako všechny druhy bažantů, z Asie. Správně je hrdlička chechtavá a holub guinejský...
         U vchodu je ještě klec s žakem a tím končí výčet zvířat - tedy těch živých. Je zde i bezpočet plastových figur. Jistě jsou to asijské kýče, ale to snad v tomto případě nevadí. Horší je opět spíše umístění jako orangutan v Africe apod. Každé zvíře je pochopitelně od jiného "autora", čili "každý pes, jiná ves"... budiž, ale matoucí jsou velikosti - zvířata nejsou v žádném měřítku a tak je žirafa menší než plameňák, surikata větší než panda apod. Ze zoologického pohledu je suverénně největším nedostatek parku jinde... a sice jmenovky zvířat - staré názvy zvířat (např. rys bažinný), "divné" amatérské popisky, snad z Wikipedie nebo něčeho podobně hodnotného a spolehlivého (místy jsou i typicky modré podtržené internetové odkazy) a krom toho také pár pravopisných chyb (třeba druhové jméno zvířat je vždy s malým písmenem, nejedná-li se o jméno vlastní, tedy např. objevitele - čili Holub Guinejský je nesmysl). Je to sice snadno odstranitelný problém, ovšem nejvíce amatérský. Škoda těchto "drobností", v jinak zajímavém (ačkoli kýčovitém) parku, který má rozhodně potenciál stát se oblíbenou a vyhledávanou atrakcí.
          Na závěr je třeba ještě zmínit různá další doprovodná zařízení - ať již jde o zahradní restauraci v parku, či restauraci Rudolf II. stojící před areálem. Taktéž je k dispozici ubytování - hned ve dvou diametrálně rozdílných kategoriích - levné i luxusní. K nejpůsobivějším zajímavostem patří i skvostný historický - gotický sál.

 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 02. 01. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:02. 01. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.