!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoologická a botanická zahrada města Plzně
 
     
  Historie Zoo IRIS  
   Základ plzeňské zoologické zahrady byl položen dne 2. září roku 1926, kdy na členské schůzi spolku Iris bylo rozhodnuto najmout skleník na vojenské plovárně v Plzni v Doudlevcích, zřídit z něho pěstírnu rybek a jeho okolí proměnit v zoologickou zahradu. V tehdejším Československu existovala teprve jedna jediná zoo zřízená německými milovníky přírody v Liberci (1919) a profesor Janda v Praze musel vynaložit ještě mnoho úsilí, aby až po dalších pěti letech (1931) uspěl v záměru dát zoo i hlavnímu městu. Pochopitelně existovala ptačí rezervace "Lumpepark" v Ústí n. L. (1908) a zoo na Lešné u Zlína, patřící rodu Seilernů (1929). Zároveň existují nebo vznikají zařízení obecně neznámá a již zaniklá – jako soukromá zoo barona Haase na hradě Bítov, zoo Am Berg v Mariánských Lázních nebo baťovská zlínská zoo či pražské vivárium Grébovka.
    Samotný spolek Iris měl v té době (1926) za sebou již 25 let existence a jeho počátky spadají již do roku 1899. V prosinci tohoto roku byla v Plzni pořádána výstava spolku pro pěstění drůbeže, na níž byla plzeňské veřejnosti poprvé předvedena skutečná akvária osázená rostlinami. Zde se blíže seznámili přátelé akvaristiky, kteří se po různých peripetiích sdružili v Kroužek přátel akvárií a terárií. K tomu došlo 7. května roku 1901. Dne 22. listopadu téhož roku byly schváleny stanovy spolku a tajným hlasováním bylo pro spolek zvoleno jméno Iris.
    Spolek vyvíjel aktivitu až do začátku první světové války a roku 1913 měl 33 členů. Během války žádnou činnost nevykonával, neboť mnoho jeho členů narukovalo na frontu, ale právně existoval nadále. Roku 1920 byla činnost spolku obnovena a již roku 1925 měl spolek 85 členů. Ještě tento rok uspořádal spolek u příležitosti svého pětadvacetiletého trvání jubilejní akvaristickou výstavu. Od roku 1926 až do roku 1953, kdy spolek zanikl, se jeho činnost stále více zaměřovala na zajištění provozu zoologické zahrady.
    Na její vybudování bylo v roce 1926 pracovnímu odboru spolku poskytnuto 705 Kč, což byl na podobný záměr obnos skutečně nepatrný. Skleník se svým okolím byl získán bezplatně na dobu dvaceti let. Již po třech měsících od rozhodnutí o založení zahrady, tedy v prosinci roku 1926, dochází "díky usilovné práci" k otevření skleníků a akvárií a tří voliér s dravými ptáky, liškami a šakalem z Habeše. Předsedou spolku byl v tomto roce zvolen profesor Bohuslav Vlk, ředitel reálky v Praze – Vinohradech, což dokládá, že členská základna spolku se neomezovala pouze na Plzeň. Provoz zahrady spolek zajišťoval ze členských příspěvků a ze získaných sponzorských darů, vstup do zahrady byl volný. V roce 1927 se zahrada rozšířila o srnčí ohradu a o dvě opice jménem Šorl a Minda (makak jávský). Zároveň bylo správou vojenské plovárny zakázáno chovat lišky a šakala, a to kvůli zápachu. Počet členů spolku stoupl na 120.
     Zahrada nejprve neměla ředitele, ale správce, což byl nejprve A. Lokajíček (1926-32) a později A. Pavlík (1932 – 1953). Název správce je ještě uveden pro S. Oleskiewiče na počátku řízení zoo jednotným národním výborem. V období Parku kultury a oddechu (PKO) měla zahrada svého vedoucího. Byli to J. Hájek, Z. Veselý, I. Hašková-Svobodová a Z. Kožíšek.
    A co samotná zvířata? Například počátkem roku 1940 zahradu silně mění příchod prvních lvů, levhartice, vlčice a medvědů. Do té doby patřily k největším zvířatům daňci. Málo je známa skutečnost, že zoo v té době krátce byla v soukromých rukou. Nejen v průběhu války se spolek IRIS obrací velmi často ve své korespondenci na různé banky, spolky a organizace se žádostmi o dary či subvence na údržbu, materiál i krmení pro zvířata. Hlavním obchodním partnerem a dodavatelem zvěře je zoo v Praze, dále cirkusy, soukromí majitelé zvířat i zahrady v Německu. Asi nejunikátnějším zvířetem je medvěd malajský (1942).
    Počátkem 50.let začíná mít tradici setkávání českých zoologických zahrad (Liberec, Praha, Děčín, Dvůr Králové, Ostrava, Brno). Z jednotlivých zasedání (např. 1951) se správce Pavlík vrací vždy pochválen za vzhled zahrady, ale s doporučeními na změnu statutu a s narážkami na miniaturní rozlohu. Postupně začíná být všem, včetně členů a vedení spolku IRIS, jasné, že spolkové vedení zoologické zahrady je anachronismus a stav je neudržitelný. Proto souhlasili s převedením pod Národní výbor města Plzně a nepřijali eventualitu "družstva zoologická zahrada". Celý proces byl však urychlen a využit opozicí v rámci spolku i mimo něj, a tak dne 1.9.1953 přechází zoo pod vedením správce Oleskiewiče, po likvidační valné hromadě spolku, pod křídla NV. Spolek vyvíjel činnost 52 let. Na jeho tradici navázal počátkem 90.let klub přátel Zoo Plzeň, dále název IRIS používá časopis o zoo a stejnojmenné občanské sdružení usilující o podporu zahrady. Zároveň v tradici chovatelské činnosti prvotního spolku pokračuje rodina plzeňských akvaristů.
    Dne 15.6.1957 nastupuje do vedení zahrady Josef Hájek. Na přelomu let 1958 a 1959 vznikl v Plzni PKO, který soustředil řadu nesourodých kulturních organizací, vč. zoo. Ještě v Doudlevcích se objevují první velká zvířata jako velbloud, lama krotká, pakůň, jak, zebu, sajga, nilgau nebo puma. Ve starší historii totiž kopytníky zastupoval např. muflon, srnec, daněk, osel apod. Ve skladbě druhů figurují řadu let i vlk, dingo nebo kojot.
    Od roku 1959 uvažovalo město intenzivněji o přesunu zoo na Lochotín. V únoru roku 1958 vypracovala pro město Plzeň "Investiční úkol na výstavbu zoologické a botanické zahrady v Plzni" Zoo Praha, konkrétně Dr. Purkyně a Ing. Turek (jehož poradní hlas stál i u vzniku dalších zoo). Konečně rada MNV schvaluje tento úkol 21.4.1961.
    V některých pramenech kolují rozporné údaje o datu infekce antraxu, která po řadě let dohadování o přesunu zahrady tento přesun pomohla realizovat. Díky MVDr. Maxovi a jeho příspěvku z Výroční zprávy Zoo v roce 1981 je bezesporné, že infekce se poprvé projevila u pum amerických 8.9.1961. Dle zachovaných karet zvířat víme, že jí podlehli také mj. levhartice, lev César nebo jezevci. Proto v roce 1962 byla zahrada uzavřena a teprve v roce 1963 je otevřeno provizorní staveniště zoologické zahrady na Lochotíně.

                  Dále viz. Historie Zoo Plzeň

Autor: Martin Vobruba
 

   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.