!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoologická zahrada a zámek Zlín
 
     
  Stručně o zoo  
      Lešenský areál jako takový existuje již od roku 1804, když jej vybudoval šlechtický rod Sailernů. Brzy se zda také začalo s chovem zvířat - nejdříve bažanti, pak následovali křepelky a koně a někdy v letech 1929 - 30 začal hrabě Josef Sailern i s chovem exotických zvířat - jeleni, antilopy, jeřáby, emu a ve skleníku exotické ptactvo (především andulky, snovače a pěnkavy). Chovu exotických zvířat předcházelo ještě otevření přírodopisného muzea, kde byla obrovská sbírka 25.000 palearktických ptáků, 42.000 ptačích vajec a 10.000 kolibříků.
    Po smrti hraběte Josefa Sailerna (1939) a s nástupem 2. světové války se rozvoj soukromé zoo zastavil, ale již po válce a následném znárodnění celého areálu - obory i zámku, vše začalo znovu... Již v květnu 1948 byla zoo oficiálně otevřena (ačkoli úředně byla uznána až 1953). zoo nebo tehdy ještě zoopark se velmi dynamicky rozvíjel. Především pak v 70. a 80. letech byly vystavěny první pavilony a do Lešné se dostalo mnoho nových exotických druhů zvířat (včetně třeba nosorožců, ledních medvědů, šimpanzů...). V 90. letech pak došlo na kompletní rekonstrukci zámku a především k modernizaci celé zoo. Ta byla rozčleněna do geografických oddílů podle jednotlivých kontinentů. Tento trend pokračuje ve Zlíně dodnes.
    Od 90. let do současnosti vzniklo a stále vzniká množství senzačních pavilonů a dalších expozic. K těm nejzdařilejším patří tropický středoamerický pavilon Yucatan se spoustou ptáků, plazů, ryb, ale třeba i opicemi a v neposlední řadě stovkami druhů rostlin. Hned ve´dle Yucatanu je úžasný bazén lachtanů, který je bohatě vybaven různými dekoracemi typu rybářských sítí, dřevěných sudů atd. Z druhé strany pak začíná rozsáhlá Amazonie - komplex výběhů se soustavou vodních nádrží... tapíři mravenečníci, opice, papoušci, několik průchozích volier... Za Střední a Jižní Amerikou následuje Austrálie, ta sice není špatná, přesto nejslabším a nejmenším kontinentem Zlínské zoo. Za zmínku stojí například průchozí výběh klokanů a emu. O poznání lepší je Asie - výběh tygrů a medvědů ušatých, rybníky a ostrůvky gibonů a pelikánů a výborná průchozí voliéra vodních a brodivých ptáků. Vůbec nejlepší je ovšem Afrika... Hned za Asií stojí naprosto skvělá průchozí voliera supů a mangust, následuje velmi hezký sloninec a výběhy lvů a jeřábů a pak za ostrůvkem kat, je snad nejhezčí místo Zlínské zoo (také jedno z nejnovějších) - Etiopie... Exkluzivní výběh dželad s naaranžovanými etiopskými předměty denní potřeby (různé náčiní, nádoby atd.), naproti němu je obří voliéra ptáků a z druhé strany po směru prohlídky ještě domorodá chýše s domácími zvířaty - vše v etiopském stylu (včetně WC) a vše skutečně dokonalé - bezchybná iluze Etiopie!!! Super!!! V roce 2012 by měla být dokončena druhá část Etiopie - pokud bude alespoň stejně dobrá jako ta první mají se návštěvníci rozhodně na co těšit.
    Zlínská zoo chová přes 200 druhů zvířat, to rozhodně nelze jmenovat... Namátkou tedy z těch nejzajímavějších a krom již zmíněných jsou zde nosorožci, žirafy, zebry, několik antilop, gorily a množství dalších primátů, kasuáři, tučňáci, několik plazů, obojživelníků a ryb (hlavně v Yucatanu a v zámku), ale především množství druhů ptáků - nezžídka hned několik druhů od jednoho živočišného rodu (tedy alespoň v českém názvosloví) - např. 9 druhů zoborožců, 8 druhů arů, 7 druhů jeřábů, 5 druhů supů, po čtyřech druzích ibisů, čápů, turak, vlhovců, po třech druzích nesytů, kolpíků, plameňáků atd. Neopomenutelná je také kolekce rostlin, kterých je více než 1100 druhů.
    Není jen tak, že je Zlínská zoo jedním z turistických TOP cílů celé Moravy a že má čtvrtou nejvyšší návštěvnost ze všech zoo v České republice. Právem se pyšní přídomkem "Klenot Moravy".
   

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.