!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoo koutek DDM Třebíč
 
     
  Stručně o zoo koutku  
           Zoo koutek Domu dětí a mládeže Třebíč sloužil původně jen pro účely zoo kroužku, v dubnu 2015 byl přestěhován z ulice Švabinského do nové budovy postavené v Borovině (ulice Tomáše Bati) a zpřístupněn veřejnosti.
          Zdálo by se, že jde o ideální stav, kdy si Zoo koutek velmi polepšil, ale není to zcela pravda... Ačkoli se jedná o novou moderní budovu, vnitřní zařízení je staré, ledacos už snad dokonce i dosloužilo, přesto je to zde. DDM, coby příspěvková organizace, potažmo tedy město, postavilo nový dům z grantu, ovšem ze svého údajně neinvestovalo téměř nic do jeho vnitřního vybavení. Vše je sestaveno z toho původního - starého... Nejen stojany apod., ale i terária byla lepena ze skel původních terárií. Jsou zašlá a navíc již pochopitelně nepasují... Výsledek je velmi žalostný a amatérský, přesto se město rozhodlo tuto ostudu veřejně prezentovat...
          Aby toho nebylo málo, uskutečnilo se stěhování téměř ze dne na den a v nové budově bylo ihned otevřeno potenciálním návštěvníkům. Prakticky to znamená, že zvířata nebylo kam umístit, jelikož v novém DDM nebyla připravena chovná zařízení - nejprve bylo nutné rozebrat stávající terária a teprve potom ze získaného materiálu slepit "nová". Vzhledem k tomu, že jde především o studenokrevná zvířata (hlavně plazy) neobešlo se stěhování bez četných úhynů. Mnoho přeživších zvířat dlouho odmítalo potravu nebo trpělo jinými komplikacemi.
          Jak již bylo řečeno, z nějakého důvodu bylo nové terárium otevřeno téměř ihned, chtělo by se říci, po přestěhování. Prakticky však nikoli po přestěhování, nýbrž po odstěhování ze staré budovy, tedy de facto před nastěhováním nebo v lepším případě při stěhování do nové... Návštěvník si tak místo v teráriu připadá jako na stavbě. Téměř nic není dokončeno, zvířat je málo a jsou v zuboženém stavu, všude se válí nějaké nářadí a materiál. Snad se situace časem změní, obávám se však, že by nejdříve magistrát musel přehodnotit svůj postoj k Zoo koutku a především k investicím do něj. V současné době je zde v jedné velké místnosti několik velmi jednoduchých terárií se strohým zařízením, pár akvárií a ve vedlejší místnosti prosklená expozice mangust. K vidění jsou hadi, želvy, ještěrky, žáby, ryby, hlodavci a zmíněné mangusty (v původním zoo koutku bylo okolo 70 druhů zvířat).

Autor: Roman HYNEK (2015)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 17. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:17. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.