!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoopark Bašť
 
     
  Stručně o zooparku  
            Zoopark Bašť lze velmi výstižně označit jako známou neznámou minizoo... Je poměrně na očích - v Bašti u Líbezince, čili hned za Prahou, navíc na takovém místě, kam je vidět snad ze všech stran a z daleka. Na internetu je to také celkem běžné téma. Zoopark je uveden zřejmě ve všech českých seznamech zoo, dokonce figuruje i v mapách Seznamu... Přesto o tomto zooparku prakticky nikdo nic neví nebo má jen mlhavé informace, jelikož není přístupný pro veřejnost.
          Ale od začátku...  Původně šlo o soukromý pojízdný zvěřinec pana Berouska - Ludvíka Berouska, který ač bývá označován za cirkusáka (a samozřejmě ze slavné cirkusové rodiny pochází), nikdy cirkus nevlastnil. Vlastně patří k těm Berouskům jejichž život je s cirkusy spjat asi nejméně. Někdy na sklonku minulého století se pan Berousek rozhodl, že skoncuje s kočovným zvěřincem, někde se usadí a zprovozní běžný zoopark jen s tím rozdílem, že bude převážně orientován na vysloužilá zvířata z cirkusů. V roce 1998 si pro tento záměr vybral bývalou odchovnu bažantů v Bašti a za čtyři roky areál přebudoval pro chovatelské potřeby. Zoopark měl být samozřejmě veřejný. Dokonce měl i své internetové stránky - nejdříve jen na web.quick.cz, později dokonce na vlastní doméně (www.zoopark-berousek.cz) a chvíli opravdu sloužil i veřejnosti - přinejmenším organizovaným skupinám (při různých akcích). To mohlo být ještě tak v roce 2003, možná až 2005. Na zdi objektu byl tehdy obrovský od silnice dobře viditelný a čitelný nápis "ZOOPARK".
           Brzy se ale vše začalo vyvíjet jinak... v podstatě z legislativních důvodů z veřejného zooparku sešlo... Zřizování zoo se v ČR řídí Zákonem o zoologických zahradách, který je jaký je - v něčem třeba dobrý, většinou však naprosto stupidní. V posledních letech se některé body tohoto zákona malinko změnily, nicméně stále to není ono a tehdy to bylo ještě horší... Zkrátka a dobře pan Berousek tehdy nesplňoval některé podmínky, které zákon ukládal pro zřízení zoo. Konkrétně šlo o vzdělání v oboru nebo patřičně dlouhou, písemně podloženou praxi. Z toho důvodu se majitel rozhodl orientovat zoopark nejen na vysloužilá a přestárlá cirkusová zvířata, ale hlavně na komerční chovy a to jak co se týče prodeje mláďat, tak nemalou měrou také pro různé natáčení a filmování - od reklam, přes seriály až po celovečerní filmy (např. Quo Vadis, Lotrando a Zubejda, Zatoulaná princezna, Cirkus Humberto, Čarodějnice z předměstí, Hurá na medvěda, O zvířatech a lidech, Anděl svádí ďábla, Člověk v zoo...). Sám Ludvík Berousek komentoval nemožnost zřízení veřejné zoo a následnou orientaci na komerční chov těmito větami: "Tenkrát mi ale na úřadech řekli, že musím mít středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání a praxi v oboru. Dosud jsem si vystačil s šesti třídami základní školy. Hned jsem byl znechucený. Tak jsem se dal na odchov mláďat a na účinkování zvířat ve filmech a reklamách."...
          Od té doby jak když utne - zoopark je veřejnosti striktně uzavřen a dostat se sem je prakticky téměř nemožné. Což je ovšem celkem škoda. Mnozí lidé považují a prezentují jak majitele, tak jeho zoo za velmi kontroverzní, nevím, co za tím je, nicméně na Zooparku kromě tedy toho striktního uzavření, nevidím nic kontroverzního. Byl jsem zde někdy tak v roce 2005 a musím říci, že veškerá chovná zařízení jsou naprosto v pořádku, pro zvířata absolutně dostatečná a navíc snad bez vyjímky expoziční!!! Zařízením, které je v Bášti se rozhodně nemůže chlubit většina z našich zookoutků a minizoo!!! Pravda velké kočky a medvědi nemají rozsáhlé výběhy po vzoru velkých zoo, přesto jsou ve velmi prostorných klecích či klecových výbězích (rozhodně o nic horších než byly např. ve starém pavilonu velkých koček v Pražské zoo), malé šelmy a menší zvířata jsou např. v jakýchsi zděných domečcích s přední pletivovou nebo mřížovou stěnou. Kopytníci mají velké výběhy. V domě bylo tehdy začínající terárium s krokodýly a kajmankami. To je jediné sneslo kritiku, ovšem jen proto, že nebylo dokončené a šlo tedy částečně o staveniště. Z chovatelského hlediska nevím, co kdo zařízením pana Berouska vyčítá!!!
          Nevím jak teď, ovšem před těmi šesti nebo sedmi lety byl zoopark skutečně i na oko celkem příjemným, nejen že expozice byly poměrně atraktivní, ale třeba i cesty byly ve skoro celém areálu ze zámkové dlažby. Tehdy byl Zoopark v takovém stavu, že by si jistě vytvořil svou návštěvnickou klientelu. Jistě by asi nekonkuroval Zoo Praha, ale myslím, že i několik desítek tisíc lidí bylo tehdy reálné - přeci jen je to 15 minut z Prahy kousek od hlavního tahu na Mělník a Českou Lípu, nedaleko od Teplické dálnice... Jediné, co bylo v zooparku tehdy možné kritizovat bylo množství všudypřítomného stavebního materiálu. Byl sice naskládán mezi klecemi, výběhy atd., ovšem bylo to v době, kdy nebyl otevřen pro veřejnost, čili i to lze chápat.
          Skutečně mi není jasné, proč se různí aktivisté a "ochranáři" bouří - zoopark byl v nesrovnatelně lepším stavu než bylo a je prezentováno a rozhodně i v lepším stavu než mnohé současné veřejné (ačkoli nelicencované)  zookoutky a podobná zařízení. Totéž platí i o zvířatech a jejich kondici. Přesto za těch pár let zmizel nápis "ZOOPARK" ze stěny areálu a samotný zoopark se veřejnosti uzavřel víc než kdykoli předtím. V současné situaci by sice již bylo možné jakési zařízení (bez licence) provozovat a dokonce i vybírat vstupné, nicméně nyní je to již zřejmě velmi málo pravděpodobné.
            Od té doby, co je zoopark návštěvníkům definitivně uzavřen, se příliš informací na veřejnost nedostává. Dokonce ani druhová skladba není zcela zřejmá, lze však předpokládat, že se výrazně nezměnila, alespoň ne k horšímu - druhů spíše přibylo. V současnosti by zde mělo být průběžně okolo 40ti druhů savců, ptáků a plazů, vždy tak ve 120ti - 160ti ks (v sezóně více, v zimě po prodeji odchovů méně). Během své existence Zoopark Bašť choval např.: tygry ussurijské a indické (i bílé a tzv. golden taby), lvy (i bílé), levharty (i černé), jaguáry, pumy, rysy, medvědy hnědé a ušaté, mývaly, šimpanze, opice (makak medvědí, rhezus, ásámský, pavián, malpa hnědá), pakoně, bizony, jaky, watusi, kozy, jednohrbé i dvouhrbé velbloudy, lamy, zebry, koně (lipicány), osly (běžné i poitouské), zebroida (kříženec osla a zebry), poníky (shetlandské a velšské), divočáky, prasata, klokany rodokrké (a snad i rudé), dikobrazy, pštrosy, emu, bažanty, papoušky, krokodýly (krokodýl novoguinejský, aligátor severoamerický), želvy (želva ostruhatá, kajmanka supí), hady (krajta mřížkovaná, písmenková a tmavá) atd.

Poznámka 2016: od roku 2015 provozuje Zoopark pobočku v Doksech (Zoopark Berousek Doksy) - nejedná se však o běžnou stacionární zoo, nýbrž sezónní de facto mobilní zařízení. Veškeré hrazení, ale i kiosek nebo pokladna jsou mobilní, zoopark je v provozu jen od přelomu jara a léta do začátku podzimu. Vše je založeno především na komerci (placený kontakt a focení se zvířaty). Kromě pobočky v Doksech se Zoopark věnuje i dalším komerčním aktivitám - kromě předešlého filmování nově také různé předvádění, představení, programy se zvířaty při soukromých oslavách, pronájem zvířat, pojízdná zoo...

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 16. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:16. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.