!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoopark Chomutov
 
     
  Historie zooparku  
  Podkrušnohorský zoopark je jednou z nejmladších zahrad u nás. Historie chovu divokých zvířat v Chomutově však nezačíná na místě, kde zoopark stojí, ale sahá mnohem dál. Již v roce 1932 v chomutovském městském parku otevřen pavilon akvária a terária s tehdy neuvěřitelnými 94 druhy ryb, obojživelníků a plazů.

          První tištěný průvodce z té doby je uložený v chomutovském muzeu. Dával mimo jiné návod k chovu akvarijních a terarijních zvířat, seznamoval s jejich biologickými zvláštnostmi a propagoval něco, co bychom dnes nazvali ekologickou výchovou. Později byl pavilon rozšířen o bazének s vodními ptáky. V šedesátých letech přibyly venkovní expozice, ve kterých se kromě drobných šelmiček představil makak rhesus, kočkodan zelený a pavián pláštíkový. Stavba však již byla značně zastaralá, prostor pro zvířata nevyhovující a bez výhledu na další rozšíření v centru města.
          V polovině sedmdesátých let přichází pan Walter Markel s velkorysou myšlenkou vybudování rozsáhlého areálu lesoparku navazujícího na Kamencové jezero. S jeho vznikem pavilon v městském parku jako zařízení pro chov zvířat zaniká. Opravená původní stavba dodnes slouží jako altánek.
          Nově vznikající zařízení nemělo být klasickou zoologickou zahradou. Projekt počítal s vytvořením expozice evropské fauny, skanzenu podkrušnohorské vesnice a přírodní rezervace v oblasti otvických rybníků. První výběhy s méně náročnými evropskými zvířaty, jako jsou jeleni, daňci, mufloni, zubři, vodní ptáci, rysi a další malé šelmy, byly pro veřejnost otevřeny v květnu 1975. Postavila se stáj pro koně a začal pracovat jezdecký oddíl. Lesopark jako kulturní zařízení města patřilo až do roku 1980 pod správu městských kin a ředitelem byl právě Pan Markel. Prvním zoologem a veterinářem byl MVDr. Jiří Dobiáš. Jedním z prvních ošetřovatelů se stala paní Marie Mišovičová - Waldmanová, která v zooparku pracuje dodnes. Budovaly se další inženýrské sítě, oplocení a nové expozice. Kanceláře vedení byly v mobilních buňkách na parkovišti. Smělé plány počítaly do budoucna nejen s medvědem hnědým, ale i medvědem ledním a tuleněm.
          V roce 1980 se zoopark jako nová samostatná organizace města oddělil od správy kin. Jeho ředitelem byl jmenován pan Jan Králíček, který pokračoval v budování podle původní koncepce. V té době se zde už chovali také plameňáci, vlci, kočky divoké, jeřábi popelaví i panenští, bobři, kamzíci a krátce dokonce losi, sobi, a sajgy tatarské. Velmi mladý zoopark v Chomutově byl první mezi tehdy československými zahradami, kde se Podařilo odchovat pelikána a kormorána.
          Koncepce byla dále rozšířena o projekt rekonstrukce Ahníkovského zámku, který musel ve stejnojmenné vesnici ustoupit těžbě uhlí. Zámek byl rozebrán, zdokumentován a kamenné prvky byly převezeny do zooparku a zde uloženy. Stará budova kamencových lázní mezi zooparkem a jezerem byla upravena na správní budovu. Byla postavena na tehdejší poměry velmi moderní karanténa a sklady krmiv. Začala se budovat krytá jízdárna pro jezdecký klub a hospodářský areál vedle správní budovy. Postupně se dokončila přípravna krmiv, dílny a garáže. Po změně politického systému v roce 1989 se rozvoj Podkrušnohorského zooparku výrazně zpomalil. Ekonomická situace odsunula stavbu vesnice i rekonstrukci Ahníkovského zámku na neurčito. V roce 1991 odchází pan Králíček a od ledna 1992 je ředitelem MVDr. Přemysl Rabas. Zoopark je v temže roce přijat do Unie českých a slovenských zoologických zahrad. V dalším období dochází k realizaci úsporných variant některých dřívějších plánů. Nový volný výběh pro makaky magoty je řešen pouze rekonstrukcí staré expozice rysů. Přesto je to největší prostor poskytnutý v našich zahradách primátům. Podobně vzniká středisko ekologické výchovy. Ze staré dílny přilehlé ke správě je výstavní sál a kinosál. Půdní vestavbou ve správní budově se tvoří klubovna a videostudio. Výchovná práce je postavena na stejnou úroveň s ostatními funkcemi podobných zařízení. Zoopark vyrábí vlastní filmy, propagační materiály a začíná vydávat stolní kalendář. Pro snížení nákladů klesají výdaje na údržbu zeleně na desetinu. Ze stejných důvodů se snižují stavy především koní, ale i ostatních zvířat. Na druhé straně dochází k výraznému zlepšení druhové skladby. Z Litvy získává zoopark darem tuleně a výměnou orly mořské, supy bělohlavé a později orly skalní. Z Rakouska darem skupinu vzácných ibisů skalních. Z Polska novou samici losa, která odchová první losi mládě v historii zooparku. Začínají se množit sovy pálené, sovice sněžné a sýčci.
           Podkrušnohorský zoopark je přijat za řádného člena Evropské asociace zoologických zahrad a vstupuje do dalších evropských chovných programů. Chov rosomáků získaných výměnou z Finska podporují elektrárny Tušimice. Tak může být postupně vybudován velký volný výběh pro tato cenná zvířata. Podobná podpora je i ze strany elektráren Prunéřov a Severočeských dolů. Kolekce vzácných kunovitých se rozšiřuje o tchoříky skvrnité a kolonoky. Oba druhy se vzápětí podaří odchovat. V roce 1997 je díky podpoře manželů Brtníkových dokončen moderní medvědí výběh poskytující drženým zvířatům ze všech středoevropských zahrad nejvíce přirozeného prostoru. Z ukrajinské Nové Askánie získává zoopark v roce 1997 skupinu sajg tatarských. V té době je to největší ze tří skupin sajg držených v zahradách na světě. V roce 1999 se je podařilo úspěšně rozmnožit. Spolu se zubry, jeleny, muflony a Převalského koňmi tvoří sajgy první osazenstvo nového eurosafari.
           Zoopark podává v roce 1998 přihlášku do nejprestižnější organizace - Světové organizace zoologických zahrad - WZO. V té době město zahájí přestavbu budovy staré konírny. Do roku 2000 z ní vznikne statek jako náhrada původně plánované podkrušnohorské vesnice. Rekonstrukcí starého výběhu muflonů je vytvořen nový výběh pro losy, který lépe odpovídá jejich biotopu. Upravila se expozice pro pižmoně z Litvy a rozšiřují se voliéry pro zpěvné ptáky. Podkrušnohorský zoopark zároveň se vstupem do nového tisíciletí slaví čtvrt století své existence.
          V roce 2002 uplynulo 70 let ode dne založení Chomutovského akvária. Při této příležitosti byla v pavilonu městského parku odhalena pamětní deska. Pan Willi Schengerr, jeden ze zakladatelů akvária, pomohl s rekonstrukcí akvária, nacházejícího se na území Podkrušnohorského zooparku. Na podzim téhož roku bylo otevřeno nové terárium.
 

Zdroj: oficiální tiskové materiály Zooparku Chomutov (2005)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.