!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoopark Chomutov
 
     
  Stručně o zooparku  
            Nedaleko Kamencového jezera u městského nádraží ČD leží rozsáhlý 112ti hektarový Zoopark. Původně nesl název Lesopark, poté, jak bylo moderní za socialistické éry, byl přejmenován na Podkrušnohorský park kultury a oddechu (PPKO) a nyní Podkrušnohorský Zoopark (zkráceně PZOO). Historicky mu předcházelo Akvárium z třicátých let, které stálo v parku v centru města a pyšnilo se v pozdějších dobách kromě téměř 100 druhů akvarijních a terarijních zvířat i venkovními výběhy a klecemi, kde byli vodní ptáci, ale třeba i opice.
          Akvárium se vzhledem ke své poloze již nebylo schopno dále rozvíjet a především rozšiřovat a tak bylo v roce 1972 zrušeno. Krátce na to přišel Walter Markel s návrhem zřízení nového Lesoparku navazujícího na Kamencové jezero, který by choval evropskou zvířenu a jehož součástí by byl i skanzen zasvěcený podkrušnohorskému životu.
          Když byl Lesopark v květnu 1975 otevřen, bylo zde několik snadněji chovatelných zvířat - daňci, jeleni, mufloni, zubři, rysi, vodní ptáci... Později přibyly vlci, bobři, divoké kočky, jeřábi a další. Do historie českého chovatelství se Zoopark zapsal prvním republikovým odchovem pelikánů a kormoránů.
          Ještě coby PPKO šlo o u nás ojedinělou zoologickou zahradu... Ač naprosto regulérní a plošně největší zoo v ČR, neměla status zoologické zahrady, komunisté se zkrátka tvářili, že jde jen o zookoutek (proto také nefiguruje v žádném socialistickém seznamu zoologických zahrad). Jako do zookoutku, či lesoparku se tehdy neplatilo žádné vstupné, neexistoval vchod, jen na několika místech přerušené oplocení... tudíž i otvírací hodiny byly non-stop... Přesto již v 80. letech zde byla bohatá kolekce evropské fauny. Lesopark byl velmi příjemným a profesionálním chovatelským zařízením, neprávem separovaným od ostatních zoo.
           Na počátku 90. let postihla zoopark nepříznivá finanční situace, přesto se stále držel původní koncepce, ačkoli v malinko zredukovaném a lehce pozměněném stavu. Fauna Evropy byla rozšířena na celý Palearkt (Evropa a studená část Asie a severní Afriky), čímž postupně přibylo i mnoho zajímavých exotických druhů zvířat především z Asie (např. irbisi, sajgy, rosomáci apod.). Již předtím se ale do zooparku dostalo i množství atraktivních druhů starého kontinentu - tuleni, pižmoni, plameňáci, medvědi... Druhou zvířecí specializací Zooparku jsou vzácná plemena domácích zvířat (především plemen ovcí a koní zde najdeme spousty). Koncepce skanzenu byla naopak rozšířena o repliku Ahníkovského zámečku, který musel ustoupit ve stejnojmenné obci těžbě uhlí.
          Na přelomu milénia začal zoopark výrazně vzkvétat. Byl postaven statek, zrekonstruována konírna a posléze zpřístupněn Skanzen Stará Ves, otevřeno Eurosafari po vzoru slavné Askanie Nova, postaveno terárium, vchodový areál s pavilonem nočních zvířat a stylovou restaurací Tajga. Vyrostla řada nových expozic a zrekonstruovány byly ty staré. Zoopark dostal novou tvář. Původní expozice Lesoparku byly více méně železné opatřené zeleným nátěrem, dnešní zoopark je de facto dřevěný se sjednoceným designem starých technologií (střechy z dřevěných šindelů nebo došků)... navazujícím na myšlenku skanzenu...
          Dalším zajímavostí zooparku je hřbitov zvířat - louka s kamennými pomníčky vyhynulých zvířat, jako je vakovlk, dodo, tuleň karibský atd. Donedávna se zoopark pyšnil i takovou českou specialitou - výběhem ropáků. Ten však musel být zrušen, kvůli jakýmsi nedorozuměním ohledně autorských práv... Jaká škoda pro návštěvníky.
          V posledních letech se zoopark očividně stal de facto tak trochu politickým nástrojem v rukách Chomutovské radnice. Pomineme-li naprosto nesmyslné rošády na postu ředitele zooparku, svědčí o tomto faktu i absolutně zcestná výše vstupného... Největší zoo v republice má zhruba poloviční vstupné než je obvyklé v ostatních státních zoologických zahradách. Vstup do Chomutovského zooparku je levnější než do 90% soukromých minizoo!!! Za tímto nesmyslným krokem nelze vidět nic jiného než snad populistickou snahu zavděčit se voličům... ovšem na úkor vlastního zooparku!!! Evidentně uměle snížené příjmy (v podobě řekněme polovičního vstupného) jsou patrné - zoopark se v posledních letech tak nějak přestal vyvíjet... Posledním trochu výraznějším počinem v zoo je nová (a výborná) průchozí voliéra na břehu rybníka, jinak nic. Naopak některé záležitosti již hlasitě volají po údržbě (např. doškové střechy). Určitě by neškodilo méně politikaření a více snahy pokračovat v započatém směru. To už ovšem není ani tak o samotném zooparku jako o Chomutovské radnici, coby zřizovateli.


 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.