!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Záchranná stanice a Ekocentrum Pasíčka
 
     
  Stručně o Záchranné stanici  
            Lokace a příjezd do Záchranné stanice Pasíčka je poněkud složitější... Stanice leží v lokalitě Pasíčka, která náleží do katastru obce Bor u Skutče, ovšem blíže je město Proseč, odkud sem také vede cesta - směrem od Skutče po silnici č. 359 na kraji Proseče za benzínovou pumpou třetí odbočka vlevo (je zde i cedule, ne však příliš nápadná).
          Záchranná stanice je rozdělena na léčebnou část a část expoziční na níž navazuje i Ekocentrum. Pokud čekáte typickou expozici záchranné stanice, budete mile šokováni – ukázková část Pasíčky je de facto regulérní minizoo (!!!) nebo si alespoň s menšími zoologickými zahradami v ničem nezadá. Rozdíl je téměř neznatelný – vlastně jen původ zvířat a to ještě ne všech – většina jich je samozřejmě trvale hendikepována nebo jinak nevypustitelná zpět do přírody, ale jsou zde i domácí zvířata a několik exotických druhů.
          První výběh stojí hned u parkoviště (ještě před vchodem). K vidění zde jsou kozy a emu. Dále po cestě, minete-li vchod stanice, dojdete k provizornímu výběhu divočáků. Za bránou ZS již je pak hlavní expozice. Nejprve voliéry drobných pěvců, poté kuny, za rohem velká voliéra pávů a nutrií, naproti perličky, dravci, vedle veverky, dále výři... O kousek dál stojí výběh rysa a řada prostorných klecí středně velkých šelem – mývalovci, lišky, jezevci apod. Na tuto řadu do „L“ navazují klece velkých pěvců. Na rohu je výběh čápů bílých a černých. Po cestě zpět je několik klecí sov a malých dravců. Na konci stojí historický dřevěný vůz upravený jako klec holubů. Kolekce zvířat je skutečně bohatá, nejsou zde sice ta nejpopulárnější jako ve velkých zoo, ale rozhodně je jak druhová skladba, tak počet zvířat nad poměry normální záchranné stanice.
          Všechny klece, voliéry a výběhy jsou sice poměrně jednoduché, přesto naprosto dostatečné a dostatečně prostorné. Veškeré návštěvnické cesty jsou vydlážděné. Samozřejmostí jsou jmenovky zvířat i různé informační tabule. Narozdíl od většiny záchranných stanic má Pasíčka i ostatní servis pro návštěvníky podobně jako v zoo... K dispozici je malý kiosek a posezení. Kromě občerstvení se zde prodávají i pohledy apod. Vedle kiosku je malé dětské hřiště s pískovištěm, klouzačkou atd. V neposlední řadě má Pasíčka také své Ekocentrum a dokonce ubytování, které slouží především pro školy v přírodě.
          Co se týče expoziční části ve smyslu zoo, je Pasíčka asi ze všech našich ZS nejlepší, nejhezčí a nejvíce zařízená na návštěvníky, zkrátka je Pasíčka ze všech záchranných stanic nejvíce zoo.

 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.