!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Záchranná stanice volně žijících zvířat Telč
 
     
  Stručně o Záchranné stanici  
            Záchranná stanice v Telči existuje od poloviny 90. let. Nachází se u zámeckého parku (odbočka ze Slavatovské ulice, která vede k ZŠ a Gymnáziu Otakara Březiny).
          Záchranná stanice je v Telči a hlavně mezi dětmi známá spíše jako zookoutek nebo minizoo, což je poměrně příznačné. Na rozdíl od velkých ZS, sdružených do NSS(Národní síť záchranných stanic), je Telčská stanice z velké části financována „z vlastní kapsy“ jejího zakladatele a provozovatele. Není tedy divu, že zde pro návštěvníky vznikl i malý zookoutek – nejen hendikepovaných zvířat. Hendikepovaná zvířata tvoří sice nejpodstatnější část stanice, zřejmě však ne nejpočetnější. Nejhojněji jsou zastoupena domácí zvířata – kozy, holubi, perličky, několik plemen slepic, fretka apod. Hendikepovaných a nevypustitelných zvířat je také řádka... liška, kuny, dravci (káně lesní a rousná, moták pochop, poštolka), výr, krkavec... Osazenstvo se samozřejmě občas mění. Poslední a nejoblíbenější skupinou obyvatelstva záchranné stanice jsou zvířata exotická – dikobraz, mýval, mývalovec, muntžak, párek pekari (ze Zoo Praha) s údajně i nandu.
          Záchranná stanice je sice velmi malá, přesto velmi přitažlivá nejen pro školy a školky, ale i pro mnoho maminek s dětmi. Uprostřed stojí obrovský totem a za ním většina expozic. Dominantní je výběh koz s holubníkem, ten je, stejně jako sousední výběh muntžaka obehnán efektním haťovým plotem. Při levém okraji je výběh populárních pekari a podél zadní stěny několik obyčejných (spíše horších) klecí a voliér ptáků a malých šelmiček.
          Financování ZS bohužel trochu pokulhává (příspěvek Jihočeského kraje a města Telč nepokryje ani polovinu provozních nákladů) a tak je stanice popracovní aktivitou občanského sdružení, což znamená také, že je zookoutek pro návštěvníky otevřen nepravidelně – většinou o víkendech nebo odpoledne, kdy provozovatel otvírá vrata této své mimopracovní činnosti. 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 16. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:16. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.