!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

BRANIBORSKO • BRANDENBURG

 
Tierpark Angermünde
 
     
  Stručně o tierparku  
            Menší zhruba osmihektarový Tierpark (údaje se různí dokonce i na oficiálních zdrojích od 7 do 8,2 ha) otevřel své brány veřejnosti v roce 1963. Původně byl zřizován zřejmě přímo městem, poté jej po dlouhou dobu až do roku 1996 provozoval místní deník MOZ (Märkische Oderzeitung) a vzdělávací institut Angermünder Bildungswerk eV. Od 1996 jej provozuje Sdružení přátel a patronů Tierparku (Verein der Freunde und Förderer des Tierparks e.V. - de facto obecně prospěšná společnost). V devadesátých letech Tierpark prodělal několik změn a výraznějších rekonstrukcí, přesto je stále, co zlepšovat.
          Jsou zde jednak expozice vycházející z trendů moderního chovu zvířat v zoo a jednak expozice založené na tradicích a venkovském vzhledu - ustájení v roubených budovách (především u domácích zvířat). Velice efektní je ostrůvek lemurů kata, kde jich je okolo dvaceti včetně početných mláďat. Nádherný je dvoreček domácích zvířat s roubenou stájí. Mezi další zajímavé patří expozice nosálů a mývalů, volný výběh velbloudů atd. Nové jsou též expozice psounů, skunků nebo vikuní. Populární je též průchozí výběh daňků. Návštěvník zde může obdivovat jak domácí zvířata, tak místní a exotické druhy - jeleni, daňci, mufloni, rysi, sovy, dravci, emu, nandu, nosáli, dikobrazi, kosmani, lemuři kata atd. Zoo se chlubí tím, že má v expozici všech šest druhů velbloudovitých - jednohrbé i dvouhrbé velbloudy, lamy, alpaky, guanaka a vikuně. Známou a často zmiňovanou atrakcí jsou i obří sluneční hodiny.
          Finanční možnosti tierparku zřejmě nejsou takové jako u těch přímo financovaných městem. Je patrných hned několik úsporných opatření. Tierpark je například bez klasické pokladny - návštěvník při vstupu musí vhodit minci do strojku na klice branky. To samozřejmě není problém, ale pokladna je obvykle tím místem, kde lze i v malých obvykle vždy spolehlivě narazit na personál a obrátit se na něj s dotazem. Často je to je to v malých zoo také jediné místo, kde je možné koupit např. nějaký suvenýr. Tady ne. Bohužel, protože potkat personál uvnitř tierparku asi není snadné (já jsem odpoledne v celém areálu nepotkal nikoho a ani žádný náznak činnosti). On je vůbec Angermündský tierpark tak trochu spravován jak v éře NDR. Pro město je více parkem než zoologickou zahradou. Místo odborného personálu a nějaké adekvátní organizační infrastruktury vše obstarávají zanícení amatéři seskupení do Sdružení přátel a patronů. Aspoň to na mě tak působí. Na internetu je mnoho příspěvků, kde znalí lidé kritizují informace, které Tierpark poskytuje lidem v podobě jmenovek zvířat a jiných informačních cedulí. Údajně jsou na nich četné zoologické nesmysly, které odpovídají laickému vedení tierparku (např. dikobraz je prezentován jako největší hlodavec světa, mýval jako zvíře myjící si potravu proto,aby byla čistá, alpaky jako přechod mezi lamou a vikuňou...). Přes to všechno, i když není tierpark nikterak supermoderní a jeho vývoj jde spíše váhavými korky, je (aspoň zatím) poměrně příjemný, klidný a má i několik hezkých nebo zajímavých expozicí.


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.