!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Ozeaneum Stralsund
 
     
  Stručně o Ozeaneu  
            Myšlenka Ozeanea je z roku 1998, kdy se návštěvnická kapacita Deutsches Meeresmusea dostala na hranici svých limitů. Meeresmuseum je v poměrně omezených prostorech budovy historického kláštera a tak nějaké rozšiřování není možné. Jedinou možností byla nová budova. Nakonec tedy celá nová instituce. Jednání o této nové Stralsundské atrakci se vedla někdy od roku 2002. Byl schválen projekt i finanční zajištění stavby (na vládní úrovni), která měla přijít na 50 milionů Eur (nakonec to bylo okolo 60). V roce 2005 začali stavební práce na pilotáži podloží a zřízení základů, 15. září 2006 byl položen základní kámen a 11. července 2008 bylo Ozeaneum otevřeno (pro veřejnost až o den později).
          Ozeaneum je sice s.r.o., ale to je dceřinou společností nadace Deutsche Meeresmuseum, která tak provozuje hned 4 tématicky "mořsky" zaměřená turistická zařízení - kromě Ozeanea, samozřejmě svou mateřskou expozici ve Stralsundském bývalém klášteře, tedy Deutsches Meeresmuseum (akvárium a muzeum), Natureum Darßer Ort (maják, pobřežní přírodní rezervace a malé akvárium) a Nautineum na Dänholmu (muzeum námořní techniky, lodě apod.). Ozeaneum a DMM leží poměrně blízko sebe, obecně vzato nabízejí totéž, prakticky to tak však není, spíše by se dalo říci, že je Ozeaneum logickým i tématickým pokračováním DMM. V jednom směru, svým způsobem jde vlastně o dva protipóly - DMM je ve velmi historických prostorách, zatímco Ozeaneum je naopak ve zbrusu nové a ultra moderní, architektonicky futuristické budově.
          Ozeaneum, tedy jeho akvarijní část, se zaměřuje především na faunu studených vod Severního a Baltského moře a Severního ledového oceánu atd. Dle reklamních sloganů má jít o největší "okno" do mořského prostředí Baltu, Severního moře a severního Atlantiku v Evropě. Jsou zde sice i malé nádrže, ovšem většina je velkých až obřích rozměrů. Některé výlohy jsou tak gigantické, že před nimi lidé vypadají pomalu jak trpaslíci (největší má 10 x 5 m !!!). Všechno je tématicky orientováno a efektně zařízeno. Například akvárium Stralsundského přístavu - zadní stěna je z pískovcových kvádrů, do dna jsou zabodnuty přístavní kůly a nechybí ani různé rozbité nádoby nebo staré orezlé jízdní kolo. V jiných akváriích jsou vraky lodí, další simulují příliv a odliv nebo mořské proudy. Samozřejmostí je podvodní tunel. Zvířat je tu relativně hodně - od nejprimitivnějších bezobratlých, přes korýše až po žraloky. Jak již bylo řečeno jednotlivá akvária jsou vždy místně zaměřená a v souladu s tím i pojmenovaná -  např. zmíněný Stralsundský přístav nebo Křídové pobřeží (Rujána), Kattegat, Waddenské moře, Helgoland atd.
          Samotná akvária jsou úžasnou podívanou, muzeum je též zajímavé, ale zlatým hřebem zde je maximístnost - hala zabírající hned čtyři patra budovy - expozice nazvaná "1:1 Riesen der Meere", tedy 1:1 Obři moří... A skutečně celý prostor je pojat jako moře pod jeho hladinou a u stropu (tedy pod hladinou) jsou zavěšeny dokonalé makety kytovců v životní velikosti (plejtvák kosatka, keporkak apod.): Všechny jsou zachyceny jakoby v pohybu, takže se jimi může návštěvník kochat v různých výškách všech čtyř pater. Na "dně" si pak může lehnout do plážového lehátka a nechat se unášet pohledem odspodu - na břicha monstrózních velryb proti simulované hladině na níž se zrcadlí slunce a šplouchají vlnky. Je to opravdu skvělá iluze, kterou ještě umocňuje značné přítmí. Chybí už jen klid, který se však při tom davu lidí nedá očekávat.
          Celé Ozeaneum je tak trochu bludiště, pohybujete se cik cak mezi dvěma trakty komplexu a mezi jednotlivými patry. Po chodbách, schodištích, eskalátorech... jakoby bez jakéhokoli řádu a zdánlivě chaoticky, ale myslím, že Vás po celou dobu celkem slušně navádějí cedulky "směr prohlídky". Pokud se budete ukazatelů držet, neměli by jste nic vynechat.
          Zaměření akvárií na poměrně méně atraktivní studená moře je sice trochu troufalé, přesto bravurně zvládnuté. Návštěva Ozeanea je rozhodně zážitkem. To potvrzují i údaje o návštěvnosti - půl milionu lidí za první necelé 4 měsíce provozu!!! Jedinou nepříjemností je složité focení - příliš se nedá - tma je v téměř celém prostoru až příliš velká a blesky jsou v Ozeaneu přísně zakázány, a to třeba i v hale s maketami velryb.

Poznámka 2016: návštěvnost Ozeanea za první rok vystoupala na téměř 900.000 lidí, v dalších letech pochopitelně o něco klesala, přesto se ustálila na počtu lehce nad 500.000 lidí za rok!!! V roce 2010 byl na střešní terase otevřen bazén tučňáků a již se mluví i přístavbě Ozeanea asi za 15 milionů Eur, ale z toho spíše sejde.


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.