!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Konijänkän kotieläinpiha
 
     
  Stručně o zoo  
            Konijänkän kotieläinpiha existuje od roku 2005 a je jednou z několika dětských zoo, které je možné najít po celém Finsku. Tahle se těm ostatním ale v několika ohledech poněkud vymyká. První, co napadne každého, je poloha. Konijänkän kotieläinpiha leží v malé obci Äkäslompolo v Laponsku daleko za severním polárním kruhem, tedy ve velmi řídce obydlené oblasti, kde na na první pohled není žádný návštěvnický potenciál. Äkäslompolo nemá ani 400 obyvatel, celé Kolari, což je sice město, ale na naše poměry okres, má sice více než 2.600 km2, ale jen asi 3.800 obyvatel a koneckonců kompletní Laponsko, tvořící řádově třetinu Finska má jen necelých 180.000 lidí... Jenže to nehraje tak zásadní roli, Laponsko je velmi turistickým cílem, vyhledávaným zvláště v zimě. A z celé té obrovské provincie, jsou zkrátka některá místa oblíbenější. To je přesně případ Äkäslompola, což ale není náhoda. Většina lidí ve střední Evropě si představuje Finsko jako zalesněnou hornatou krajinu, ale Finsko je ve skutečnosti jedna obrovská rovina. Jediné hory jsou právě na severozápadě Laponska, kde leží i Äkäslompolo. Právě u této obce jsou lyžařská střediska, stovky kilometrů běžeckých tratí atd. Konijänkän je tedy sice z ruky, v Laponsku, navíc asi 30 km od hlavní silnice E8 vedoucí severojižním směrem podél švédské hranice, ale zároveň na cestě vedoucí do lyžařského střediska, to je velký přísun turistů. Aby si tady udělali zastávku, je třeba jim jen něco nabídnout a právě to umí Konijänkän velmi dobře.
          V textu píšu sice Konijänkän, ale správně by mělo být jen Konijänkä - s "n" na konci je to přídavné jméno, ale lépe se to v češtině skloňuje. Doslova je to Dvorek domácích zvířat Knijänkä (čili Konijänský dvorek domácích zvířat). No, farma domácích zvířat... Člověk si sice ani při pohledu na oficiální logo s kočkou, psem a koněm, nic moc navíc nepředstaví, ale ve skutečnosti je to trochu jinak. Prakticky spíše mini zoo, která navíc nabízí velké množství dalších nejrůznějších aktivit - letních, ale hlavně zimních. V létě to je hlavně cokoli spojené s koňmi - od ježdění až po školu jízdy nebo pony klub. V zimě jsou saně. Tažené nejen koňmi, ale i sobi nebo severskými psy. A to je přesně to, proč se do Laponska jezdí. Každopádně i samotná zoo jako taková nabízí několik věcí, které ve Finsku nejsou úplně obvyklé. Vnitřní expozici, která v Konijänkänu je, většinou mini zoo nemají, a pokud, tak rozhodně menší a druhově chudší. Totéž platí i o některých zvířatech, která zkrátka ve Finsku běžně nejsou, ale o tom za chvíli.
          Příjezd do Konijänkänu není bránou nebo na nějaké vedle stojící parkoviště, ale jakoby na nádvoří obklopeného ze dvou stran budovami a z třetí výběhem sobů. Již tady je několik dětských atrakcí (trampolíny apod.), ale to hlavní pochopitelně čeká až za pokladnou. Ta je v budově, čili ani vchod není bránou, nýbrž klasickými dveřmi - přes kavárnu. Po zaplacení vstupného je hned první, již jmenovaná vnitřní expozice v přízemí domu. Dvě velké místnosti s množstvím menších exotických zvířat - na naše poměry běžné druhy, ale ve Finsku jich zas tolik není. Kromě terarijních zvířat jako jsou hadi, ještěrky, želvy, drobní hlodavci, oblovky, sklípkani, jsou zde akvária s rybičkami a čolky, voliéry s papoušky a drobnými exotickými pěvci a také velká voliéra fretek a koček - donských sfinxů, které jsou sice spíše odporné, ale nesporně zajímavé a rozhodně ani trochu běžné.
          Za budovou je rozlehlé asi dvouhektarové prostranství, kde jsou dokola všechna zvířata. Vpravo obrovské výběhy koní, poníků amul a nutno říci, že koňských plemen je tady požehnaně. Tolik pohromadě jich neuvidíte ani v každé jízdárně... finský chladnokrevník, finský jezdecký teplokrevník, finský klusák, širský kůň, irský kob, estonský kůň, fjordský kůň, norský Dølehest, finský jezdecký pony, shetlandský pony, welšský pony, connemarský pony... Dále jsou výběhy alpak, lam, jaků a velbloudů. Jasně připadá to nic extra, ale je třeba si uvědomit, že co je běžné u nás, nemusí být běžné i tady. Třeba jak je kromě Konijänkänu již jen v Kitee. A velbloud to je ve Finsku skoro zázrak. Velmi exotická záležitost, kterou je možné vidět tady nebo v Helsinské zoo, nikde jinde.  Ovšem velbloud v Laponsku je přece jen výrazně víc než velbloud v Helsinkách. Tady je to rozhodně největší chlouba a zároveň nejpopulárnější zvíře.
          Při druhé straně areálu jsou výběhy finských a kamerunských koz, finských ovcí a také skotského náhorního skotu, severofinského, čili laponského skotu a mini prasat. Mini prasata (a mangalice) jsou ve Finsku mnohem běžnější, než by člověk čekal, jsou vlastně všude, téměř stejné je to i se skotským skotem a to jak rezatým, tak často i černým. Finské krávy, které jsou pro turisty zajímavější, jsou občas k vidění také, ale ze tří místních plemen obvykle jen tato severofinská, která je stejně jako ostatní dvě bezrohá, ale liší se od nich bílým zbarvením, případně s menšími černými tečkami a flíčky.
          Vedle výběhů na levé straně směrem ke středu plochy stojí velká voliéra plná okrasných ptáků - pávů, perliček, několik různých slepic, krůt, bažantů, holubů apod. Po celé ploše se volně pohybují osli a také druhá největší chlouba Konijänkänu - poitouští osli - ti jsou vůbec jediní v celé zemi. Stejně tak se okolo domu i výběhů volně pohybuje ochočený krkavec, který žere z ruky. Aby byl výčet kompletní, je třeba zmínit i psy, kteří sice nejsou v klasických expozicí, ale ke Konijänkänu patří - pochopitelně husky, laponský ovčák, Landseer a snad i další. Celkem je tady k vidění asi 90 druhů a plemen zvířat, ale bývalo to občas i okolo stovky. Od svého počátku se tady vystřídalo i velké množství dalších zvířat - druhů i plemen. Celkově asi více než dalších 60 taxonů - mnoho plemen psů, králíků, koní, slepic, krůt, několik dalších hlodavců, drobných pěvců a rybiček, ale také třeba pštrosi, sysel Richardonsův, jestřáb, leguán pustinný, kuňka východní, kudlanky, mnohonožky, švábi a několik brouků... Z toho je patrné, že se paní majitelka skutečně stará, aby zde pro turisty bylo neustále něco zajímavého.
          Konijänkän rozhodně není z kategorie prvotřídních velkých zoo, ale jako mini zoo je to rozhodně místo, které stojí za návštěvu. Pokud sem přijedete a budete čekat nějaký titěrný "upocený" dětský kontaktní zookoutek, jako já, pak vám Konijänkän vyrazí dech.


Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.