!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Merimaailma Sea Life Helsinki
 
     
  Stručně o akváriu  
            Merimaailma Sea Life Helsinki – poněkud krkolomný a nesourodý finsko-anglický název (česky by to bylo Mořský svět Mořský život Helsinki) skrývá jedno z množství akvárií ze sítě Sea Life patřící řetězci britské společnosti Merlin Entertainments, vlastnící více než stovku zábavních podniků po celém světě. Mnoho akvárií sítě Sea Life společnost Merlin Entertainments postupně získala v rámci nějakého balíku při koupi jiných společností, to ale nebyl případ Helsinek. Akvárium v Helsinkách bylo založeno již jako součást tohoto řetězce. 11. září 2001 byla registrována společnost Sea Life Helsinky Oy (cosi jako s.r.o.) a 18. června 2002 bylo nové akvárium otevřeno veřejnosti. Nevzniklo úplně „na zelené louce“, ale na okraji velkého helsinského zábavního parku Linnanmäki. Zajímavé na tom je, že kdysi – koncem 80. let, chtěl na stejném místě Björn Gammals, majitel pojízdné výstavy plazů, vybudovat veřejné terárium, ale byl zábavním parkem odmítnut, přesněji řečeno mu bylo nabídnuto místo v sesterském zábavním parku Tykkimäki v Kuovole. A terárium tam skutečně vzniklo. Existovalo od roku 1987 až do 2005. Možná i jeho popularita a úspěšnost měly vliv na to, že po 14 letech zábavní park Linnanmäki svolil na jeho území vybudovat akvárium.
          V 80. letech si zřejmě tehdejší management nepřipouštěl, jak úspěšné by mohlo terárium být. Když se po několika letech objevila obdobná, i když o něco luxusnější, nabídka akvária, došlo k dohodě. A Sea Life se úspěšným skutečně stal. Jeho roční návštěvnost se pohybuje okolo čtvrt milionu lidí a to i přesto, že z necelé šedesátky Sea Life akvárií je Merimaailma spíše tím menším a horším. Je to do značné míry dáno budovou, v které se nachází – ta neskýtá úplně největší plochu expozičních prostor a tak není vlastně kde a jak udělat nějakou velkou výraznou expozici srovnatelnou s těmi v lepších sesterských podnicích po celém světě.
          Vstup do SeaLife je z ulice (nikoli ze zábavního parku) a vzhledem ke stavební dispozici budovy je řešen tak, že od vchodových dveří musí návštěvník vystoupat po schodech do nejvyššího patra, kde je jeden ze dvou největších prostorů - vlastní vchodová i východová část, tedy jednak pokladna a jednak obchod se suvenýry. Odsud již vede návštěvnická trasa, která je sice celkem plynulá, bez větších hluchých míst, ale také poměrně úzká. Vede většinou místnostmi nebo jejich částmi, ale občas prochází i různými chodbami nebo podobnými ještě zúženějšími prostory. Když si k tomu přidáme ještě to tmu, pak to rozhodně není nic pro klaustrofobiky. Ale nepříjemné je to i pro ostatní návštěvníky. Helsinský Sea Life není stavěn na tak vysokou návštěvnost. Lidé se tady (alespoň v sezóně) vzájemně pletou a překáží si. U většiny akvárií se stojí fronty, po celém prostoru ruší hluk řvoucích dětí (který se tady značně rozléhá), na mnoha místech plynulost pohybu návštěvníků přerušují selfie maniaci... To vše velmi degraduje zážitek z prohlídky a z akvária, coby zoologického zařízení, činí jen pouhou zábavní atrakci, část lunaparku...
          Trasa prochází postupně několika částmi tvořenými geografickými, případně tematickými zónami, nicméně akvárium rozhodně nepopře, že patří do sítě podniků zábavního průmyslu. Druhově více méně jen to, co je návštěvnicky atraktivní a úspěšné, chovatelsky zajímavých ryb je tady málo. Stejně nezoologický i prvek společný všem Sea Life akváriím – několik stálých expozic a jedna dočasná, která se rok co rok mění. Jedna část akvária se každý rok tématicky promění. Jednou jsou to krabi, pak medúzy, příště hvězdice nebo téma zvuku, nebezpečí atd. Tyto části jsou de facto putovní a kolují mezi jednotlivými Sea Life akvárii. Většinou se jedná o bezobratlé živočichy, ale i tak to není úplně zoologické – neustálé stěhování zvířat. Když to přeženu, tak je to v jistém smyslu principiálně, jako pojízdný zvěřinec.
          Zábavnímu parku odpovídá nejen druhová skladba, ale i většina akvárií a některé dekorace. Například přes největší akvárium s tunelem probíhá již z vnějšího prostoru část kostry jakoby mořského dinosaura (údajně elasmosaura), ale má tak dětskou podobu, že by se hodila spíše do pohádky než do seriózního akvária, kde má evokovat věrohodnou přírodninu. S akvárii je to stejné - několik jich je obyčejných, ale většina tvarově jiná – nějak nenormální – konvexně či konkávně prohnutá, válcová, kulatá, čočkovitě vypouklá či „vpuklá“ (vydutá) atd. To je sice velmi atraktivní zvláště pro děti, ale jinak velmi nepraktické. Přes silné prohnuté sklo, ať již ven nebo dovnitř, se téměř nedá kloudně fotit, tím spíše funguje-li jako zvětšovací. Navíc ty atypické tvary výrazně více přitahují nenechavé dětské ruce a tak jsou taková akvária násobně více upatlaná. Když to spojíme ještě s poměrně špatným osvětlením (slabé nebo modré), pak není Sea Life v Helsinkách zrovna dobrým fotografickým místem.
          Největším tahákem je samozřejmě již zmíněné největší (250 m3) akvárium s desetimetrovým tunelem, které se hemží bezpočtem tropických barevných ryb i několika druhy žraloků a rejnoků. Z dalších návštěvnicky vděčných expozicí je to akvárium s částí Mayské stavby v pozadí, barevně nasvícené medúzy, které proud vody prohání dokola po nádrži nebo třeba hrozivě vyhlížející vlkouš. Nechybí pochopitelně klauni a bodloci, různí čtverzubci, mořské jehly, úhořovci, perutýni, mořští koníci a podobné osvědčené druhy. Kromě ryb, paryb a vodních bezobratlých jsou zde jen tři běžné druhy pralesniček a v minulosti zde bývalo i několik málo druhů plazů.
          Merimaailma Sea Life Helsinki je nepochybně velkou atrakcí, která rozhodně uchvátí všechny děti i většinu dospělých. Odborněji zaměřené návštěvníky asi neurazí, ale nejspíš ani nenadchne, protože jsou po světě spousty mnohem lepších, i méně známých, akvárií.


        


Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.