!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Klaipėdos zoologijos sodas
 
     
  Stručně o zoo  
              Zoo Klaipeda se, navzdory svému názvu, nenachází v Klaipedě, ale ve vesničce Jonušai asi 10 km východně od Klaipedy téměř při hlavní silnici A1, vedoucí z Kaunasu. Soukromá Zoo byla založena 2. dubna 2001 (někdy se uvádí 2002), tehdy jako Gamtininkų centras Mini Zoo, tedy Mini zoo Centra přírodovědců. Byla to de facto první soukromá zoo s větším množstvím exotických zvířat v Litvě. V roce 2014 získala oficiální status zoologické zahrady a byla přejmenována na Zoo Klaipeda.
          V současné době patří významově a množstvím zvířat k největším klasickým zoo Litvy - fakticky je jednou ze čtyř klasických zoo. Po velké státní Kaunaské zoo rozhodně nejznámější. Od svého vzniku se velmi dynamicky vyvíjí, přibývá expozic i zvířat, areál se rozrostl z původních asi 2,5 hektaru na téměř 6 ha. Dalo by se očekávat, že bude i kvalitativně na výši, nebo přinejmenším nejlepší z těch tří soukromých, ale není tomu tak. Má sice asi nejvíce druhů zvířat i nejvíce těch návštěvnicky atraktivních, ovšem expozice jsou velmi slabé a zejména celková úprava a uspořádání zoo je na bídné úrovni. Obojí výrazně horší než v dalších dvou větších soukromých zoo v Trakenai a Raubonysu. Dalo by se říci, že množstvím zvířat a druhovu skladbou je to zoo, ovšem vším ostatním zůstala stále zookoutkem či mini zoo. Stejně jako ve všech litevských soukromých zoo, je i tady velmi patrný amatérismus a absence odborníků se zoologickým vzděláním (četné chyby na jmenovkách, nevhodné zařízení některých výběhů atd.). Z mého pohledu je však nejhorším faktem, že jde (stejně jako v Zoo Trakenai) o regulérní množírnu velkých koček, s čímž se majitel ani nijak netají. Veškerá koťata především tygrů, bílých tygrů, pum a lvů jsou okamžitě odebírána matce a odchovávána na flašce, protože jako "plyšové hračky" se lépe prodají... Levhartů a jaguárů se to netýká jen proto, že se nemnoží. Je to naprosto nezoologické. Výroba psychických mrzáků, kteří mají tímto předem zpečetěný osud. Jsou nevhodní k dalšímu chovu a tedy nežádoucí hned jak povyrostou. Někteří mají štěstí, že se dostanou do soukromých chovů, jako domácí mazlíčci (což je také hrozné), jiní zřejmě končí podobně jako koťata z našich mini zoo - jako mladá surovina pro výrobu asijských mastiček, vývarů, lektvarů apod. Pochopitelně, že je to nelegální a určitě i v Litvě, ovšem tradiční medicína se nevyrábí přímo v zoo a umělý odchov zakázán není. Zoo tak neporušuje žádné zákony, či předpisy. Že se tohle děje v pochybných mini zoo je hrozné, ovšem nad tím, že je to naprosto normální i v oficiální licencované zoo, zůstává rozum stát. O to hůře, že to majitelé ani netají.
          V souladu s výše uvedeným jsou v třetině nebo možná polovině zoo výběhy a klece právě pro velké kočky. Ty nové, které se neustále přistavují, jsou alespoň jakž takž prostorné, ty starší jsou malé nebo titěrně malé. Každopádně fyzicky začíná být zoo na velkovýrobu plyšových koťat jaksi malá a tak jsou expozice ve velké části zahrady nahňácané na sebe, chaoticky a bezmyšlenkovitě uspořádané. Jsou místy tak natěsno vedle sebe, že mezi nimi prochází jen úzká ulička. Není zde možnost osadit zábradlí nebo zvětšit vzdálenost lidí od zvířat - návštěvník je tak blízko levhartům, jaguárům, pumám, opicím apod., že nutně musí mít výběhy ve spodní části dvojí nebo trojí pletivo či mřížoví.
          Zoo by se dala rozdělit na 3 části - první, zřejmě nejstarší, u vchodu je tvořena pravoúhlými uličkami a nejmenšími klecemi a výběhy. Ta je rozhodně nejtěsnější a nejhorší. Zvířata jsou zde rozmístěna zcela bez hlavy a paty. Například hned za vchodem je výběh flaškových koťat, vedle veverky, dále pávi a holubi, za rohem bažanti, nosáli a za nimi kachničky mandarínské... Na druhou stranu jsou to malpy, pávi, sovy, mangusty, levharti, jaguáři, pumy, bílí tygři atd.
           Druhá část zleva navazuje na tu první - je de facto stejná jen uličky jsou dále od té první širší a klece o něco větší. Z kraje je to stejný chaos - voliéry papoušků, mývali, paviáni, tygři, lvi, kozorožci, vlci atd., zcela vlevo jsou nové, větší výběhy tygrů a lvů a za nimi emu. Částečně je toto místo stavbou (staví se další a další výběhy tygrů) - ta není oddělená bariérou a tak je to zbytečně ještě větší chaos.
          Poslední třetí část, zcela vzadu, v protilehlém konci od vchodu, je rozhodně nejlepší, nejméně kontroverzní - nejvíce zoologická. Dvě větší jezírka s výběhy vrubozobých a pelikánů a za nimi část s kopytníky. Velbloudi, lamy, poituouští osli, watusi, bizoni, skotský náhorní skot, siky, daňci, domácí i divoké kozy... Vedle výběhů kopytníků jsou ještě velké voliéry servalů. Expozice kopytníků jsou z celé zoo asi nejvíce zoologicky v pořádku, ovšem ani ty nejsou bezchybné. Návštěvníci mají přístup až k hrazení, takže strkají ruce nebo i celou horní polovinu těla mezi bizony apod. Všechna zvířata jsou návštěvníky bohatě krmena (krmení se zde snad i prodává). Výběhy nejsou sice úplně malé, ale přinejmenším některé by mohly být větší. Bizoni by měli mít spíše travnatý výběh, případně udusanou hlínu, ovšem tady chodí v hlubokém písku, v nejmenším z výběhů (zatímco velbloudi mají největší výběh, a s tvrdým povrchem).
        Většina expozic není nijak zvláště upravena pro oko návštěvníka. Zcela běžné je zde holé nepravené zdivo z tvárnic (bez omítky nebo pod.), nenatřené pletivo, parkosy ve formě dřevěných příšerných polic (což je v litevských zoo velmi běžné), obecně je zde příliš železa. Nicméně tím absolutně nejhorším je nejběžnější dekorace - pneumatika. Ano pneumatiky jsou všude. Někde jedna, dvě, jinde plná klec. Ve všech klecích a výbězích tygrů a lvů je bezpočet pneumatik, ty velké mají uvnitř i jakýsi "plot" z traktorových pneumatik. Celá zadní stěna výběhu nosálů je pneumatiková. Drbadla kopytníků jsou z pneumatik... Příšerné. Když si na tuto zoo vzpomenu, první mi naskočí 4 výrazy: množírna tygrů, pneumatiky, holé tvárnice a tuny železa.



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.