!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Žvėrinčius
 
     
  Stručně o parku  
              Žvėrinčius je zoo místních zvířat, kterou v roce 1996 založily Státní lesy Telšiai u obce Laukstenai v severozápadní Litvě a která má sloužit jako rezerva místní zvěře. Z počátku šlo o výběhy jelenů, daňků, srnců, muflonů, divočáků a vlků, ale postupně přibývala další zvířata. V roce 2005 to byli třeba rysi dovezení z Estonska, ale postupně zde našli své místo i medvědi, výři, nutrie, polští konici a také zubři a naopak v roce 2014 musela zmizet divoká prasata, jejichž chov je aktuálně v Pobaltí kvůli nákaze africkým morem prasat zakázán - všechna musela být utracena. Některá odchovaná zvířata bývají vypouštěna zpátky do přírody (výři, rysi).
          Pokud čtete na internetu o této zoo, píše se většinou o necelých 20 hektarech, což je však jen nesprávně interpretovaná informace z původního webu Státních lesů, kde bylo psáno, že výběhy jelenů, muflonů a divočáků mají 14,7 ha a výběh vlků 2,4 ha, ve skutečnosti má celý Žvėrinčius aktuálně asi 72,5 hektaru! Rozdíl tvoří výběhy rysů, koniků, zubrů apod. a také ostatní návštěvnické, servisní a jiné prostory. Prakticky je to velmi velký park zvířat - více než 70 hektarů, na nichž je "pouze" asi 12 druhů zvířat. Z toho vyplývá, jak obrovské výběhy jsou. To je hlavní přednost a zároveň i nevýhoda Žvėrinčiusu. Přednost z chovatelského hlediska - zvířata mají, co se prostoru týče, absolutní luxus. Žijí de facto polodivokým způsobem. Výběhy jsou prakticky oploceným kusem přírody. Nevýhodou je to pro návštěvníky, jelikož zvířata často nevidí, nebo jen z velké dálky. Když si vezmeme, že jeden z nejmenších výběhu (pro rysy) má 1800 m2, je plný přírodních stromů, vysoké trávy apod., pak musí mít člověk štěstí, aby rysa spatřil, tím spíš, že může být vysoko v korunách. Velmi podobně to platí o většině zvířat, snad jen s výjimkou medvěda. Pro představu, já jsem ze všech zvířat fyzicky viděl medvěda, koniki, výra, hodně z dálky muflony (některé tečky ještě dál mohli být i daňci) a vlky, ovšem ty jen jako maličké pohybující se body v hledáčku kamery se zoomem na max. Na druhou stranu je potřeba říci, že jsem zde byl o státním svátku nebo den před ním, kdy byla nečekaně zkrácena otvírací doba, takže jsem zde trávil jen asi hodinu a neměl jsem možnost se vracet. Za hodinu se sice dá park projít po všech cestách, ale je to poměrně ve spěchu, rozhodně nelze nikde posedávat a čekat, jestli se nějaké zvíře objeví. Optimální by byly nejméně 3 hodiny a ideálně dalekohled nebo pořádný teleobjektiv.
          Kromě té obrovitosti výběhů je však Žvėrinčius pro návštěvníky celkem přívětivý. Mnoho výběhů je opatřeno vyvýšenými ochozy nebo pozorovatelnami (chce to skutečně jen čas). Nechybí jmenovky zvířat (a na rozdíl od většiny litevských zoo jsou bez chyb), k dispozici je mnoho naučných prvků a informačních panelů. Hned za vchodem je nádherné prostranství sloužící jako taková relaxační zóna, kde nechybí lavičky, altánek, dětské hřiště s dřevěnými houpačkami, prolézačkami nebo skluzavkami a při kraji se impozantně tyčí majestátní vysoký suchý kmen plný nejrůznějších ptačích budek. Velmi příjemné místo, kde se dají trávit dlouhé hodiny (pokud si přinesete vlastní jídlo, jelikož občerstvení zde nefunguje). Nevím, zda je to stále aktuální, ale bývala i možnost strávit zde noc - s vlky. A to zdarma...! V rozsáhlém vlčím výběhu byly zřízeny jakési prosklené dřevěné boudy o rozměrech asi 2 x 3 m a výšce okolo 2 m, vnitřní prostor tak z poloviny tvořila mírně vyvýšená podlaha s matracemi. Vybraní zájemci sem byli dovedeni a mohli strávit jednu noc bezprostředně mezi vlky - velmi dobrodružným způsobem, protože přenocování rozhodně není z kategorie luxusních. Naopak jde o takový trampský způsob - holá dřevěná, ne úplně čistá, bouda (skoro bych řekl bedna), jen opatřená kolem dokola okny - žádné zařízení (ani WC nebo voda). Prostě přírodní podmínky, které zná každý, kdo jezdí na vandry a které mnohým mohou být mnohým dalším proti srsti - proto se zájemců pečlivě vybírá.



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.