!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Mořské akvárium Ostrava
 
     
  Stručně o akváriu  
            Ostravské mořské akvárium leží na výstavišti na Černé louce v pavilonu Z. Je to přízemní socialistická budova, v níž má akvárium svých 350 m2. Vlastně jen jedna místnost či sál rozdělený na jedna a půl...
          Předně je třeba říci, že není možné čekat nic podobného žádným zahraničním akváriím a to ani těm průměrným, nedá se dokonce očekávat ani nic podobného třeba Pražskému Mořskému světu... V podstatě nic než dílo zaníceného akvaristy... Tzn. spíše menší nebo středně velká akvária více méně domácího typu. Jen jedno má trochu "zoologické rozměry" - 18.000 litrů, ovšem zrovna na žraloky ani to není kdo ví co. Nádrže jsou vesměs obyčejné, bez jakýchkoli lepších dekorací, bez jakéhokoli nápadu, bez čehokoli pro návštěvníky... Většina z nich má prostě již léta nemoderní jednolité modré pozadí.
          Velmi složitou záležitostí ve veřejných akváriích bývá osvětlení... Musí být dostatečné, aby na zvířata bylo vidět, mělo by být takové, aby umožnilo focení - tj. nejen dostatečné, ale především nezkreslující barvy (čemuž v digitální době nepomáhá právě ani to modré pozadí) a krom toho by také měly být jednotlivé nádrže řešeny tak, aby se osvětlení z jednoho nezrcadlilo ve skle protějšího... (s tím souvisí i "promítání" stínů postav návštěvníků na sklo akvária, odrazy oken nebo jiných prvků). Na první pohled velmi jednoduché 3 věci, technicky to ale až tak jednoduché není a Ostrava je toho příkladem. Osvětlení je sice obvykle dostatečné co do intenzity, ovšem s těmi barvami a odrazy už to neplatí.
      Jednotlivé expozice jsou umístěny tak trochu chaoticky stylem "kde bylo místo". Nejdřív je vitrína se zakrslými kosmany, pak řada akvárií stejné výšky a a ve stejné výšce, čili jakoby celoskleněný pás ve stěně, přerušený jen tenkými příčkami, sem tam rohem místnosti a právě velkým žraločím akváriem... Skutečně bez nápadu, bez snahy "prodat expozice" návštěvníkům (tedy ukázat jim je v co nejlepší formě). Na střídačku jsou zde různé mořské i sladkovodní ryby a želvy. Uprostřed místnosti je příšerná voliéra s žaky (kteří stejně jako drápkaté opičky neví, co je denní světlo).
          Za rohem, v té "půlmístnosti" jsou vitríny s drápkatými opičkami, leguány a zadní strana akvárií krokodýla, matamaty apod. Samotné expozice opic a ještěrů nejsou o nic lepší než akvária... jen pozadí není modré, nýbrž holá OSB deska (dřevoštěpka), zařízení terárií velmi slabé.
          Celé toto zařízení je zkrátka ve všech směrech velmi podprůměrné, jediným nadprůměrným je vstupné. Kvalitě expozice však neodpovídá ani polovina, návštěvnický servis bezmála nulový, navíc, alespoň v současné době (srpen 2011), připomíná akvárium tak trochu staveniště. Možná probíhá nebo se chystá nějaká rekonstrukce, nicméně to nic nemění na faktu, že se návštěvníci musí vyhýbat různým trámům, větvím, kabelům a dalším materiálům. Na tom celém je však pro návštěvníka jedno pozitivum... V tomto akváriu budete pravděpodobně sami - nerušeni davem dalších lidí, jak to bývá v ostatních i průměrných akváriích.

         
 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.