!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Expozice živých sklípkanů a štírů Praha
 
     
  Stručně o expozici  
            Expozice živých sklípkanů a štírů v Praze existovala několik let. Původně byla v budově bývalého kina U hradeb, která však vzala za své při povodních a tak se stálá výstava přestěhovala na Staroměstské náměstí. Tam chvíli vydržela, ale opět se stěhovala, tentokrát do Mostecké ulice, kde firma vlastnící expozici provozovala Muzeum Leonardo da Vinci - génius.
          Nejdříve šlo o samostatné zařízení (oddělené od muzea), s vlastním vstupným, později však přišly další změny - výstava se chtě, nechtě musela stát "bonusovou" součástí muzea. Stalo se tak z údajně legislativních důvodů - v ČR je k provozování zařízení s více než 20ti druhy divokých zvířat třeba licence, kterou uděluje  Ministerstvo životního prostředí. Dvacet druhů zvířat je však v zákoně o zoo uvedeno jako dvacet druhů ptáků a savců - nikoli nižších živočichů, nicméně po provozovatelích prý byla licence žádána...! Směšné... po akváriích a teráriích licenci nikdo nepožaduje... (a ta jsou již o obratlovcích...). V každém případě byl chov pod hrozbou pokuty poněkud zredukován a stal se součástí muzea.
          Kdysi firma vystavovala až 50 druhů sklípkanů, černé vdovy, 20 druhů štírů a 4 druhy mnohonožek. Později v muzeu zabírala již jen omezené prostory ve dvou podkrovních místnostech muzea a druhová skladba byla snížena na 28 druhů pavouků, 7 druhů štírů a 1 druh mnohonožek (kompletní seznam druhů k srpnu 2011 je níže).
         Samotná terária či insektária byla téměř bez vyjímky biotopicky zařízená, tzn. že vše od substrátu, přes rostliny, parkosy atd. respektovalo přirozené prostředí zvířat. Všechny druhy byly také opatřeny velkými přehlednými čtyřjazyčnými jmenovkami s popisem.
         Někdy (zřejmě) v roce 2013 Muzeum Leonarda da Vinci po tichu zaniklo a s ním i Expozice sklípkanů a štírů. O zániku těchto institucí se na internetu neobjevila ani jediná informace. Škoda, že tak zajímavá kolekce již neexistuje.

Seznam druhů k srpnu 2011:

Pavouci:
snovačka jedovatá (= černá vdova; Latrodectus mactans); sklípkan královský (Poecilotheria regalis); sklípkan půvabný (Poecilotheria formosa); sklípkan modrochlupý (Chromatopelma cyaneopubescens); sklípkan brazilský* (Lasiodora striatipes); sklípkan Klugův (Lasiodora klugi); sklípkan parahybský (Lasiodora parahybana); sklípkan barevnochlupatý (Nhandu coloratovillosus); sklípkan červenobílý* (Nhandu chromatus); sklípkan Emiliin (Brachypelma emilia); sklípkan kadeřavý (Brachypelma albopilosum); sklípkan Böhmeův (Brachypelma boehmei); sklípkan růžovozelený* (Brachypelma verdezi); sklípkan guangxienský (Plesiophrictus guangxiensis); sklípkan mattogroský (Acanthoscurria atrox); sklípkan drobnorohý (Ceratogyrus sanderi); sklípkan rohatý* (Ceratogyrus marshalli); sklípkan myší (Pterinochilus murinus); sklípkan bolivijský* (Pamphobeteus antinous); sklípkan vícebarevný (Aphonopelma bicoloratum); sklípkan křídový (Aphonopelma chalcodes); sklípkan bělohlavý (Brachypelma albiceps); sklípkan Cambridgeův (Psalmopoeus cambridgei); sklípkan ohnivý (Psalmopoeus irminia); sklípkan jurenský (Acanthoscurria juruenicola); sklípkan fialovolesklý (Phormictopus cancerides); sklípkan barvoměnný (Avicularia versicolor); sklípkan roraimský (Theraphosa apophysis)

Štíři:
veleštír obrovský (Pandinus imperator); veleštír Böhmův (Opistophthalmus boehmi); štír skalní* (Hadogenes bicolor); štír arizonský (Hadrurus arizonensis); štír žlutočerný (Parabuthus liosoma); štír madagaskarský* (Grosphus madagascariensis); štír nejjedovatější (Leiurus quinquestriatus)

Mnohonožky:
mnohonožka obrovská* (Archispirostreptus gigas)
________________________________
hvězdičkou (*) označené jsou názvy druhů, které nemají oficiální české jméno - použitý je vžitý název nebo překlad z angličtiny


Autor: Roman HYNEK (2011 a 2016)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.