!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Mini zoo Opava
 
     
  Stručně o mini zoo  
            Přímo na soukromé veterinární klinice v Opavské čtvrti Jaktař na ulici Přemyslovců existuje maličkatá minizoo s několika druhy zvířat. Není příliš složité ji najít, ovšem složitější pro neznalé je zaparkovat... V areálu je místo pouze na několik málo aut, což bude stačit akorát personálu kliniky. Podél hlavní silnice není parkování možné a hned za silnicí je koryto říčky. Když se však přejede most naproti klinice je hned za ním za křižovatkou ulic Slavkovská a Pavlovského místa dost a stání je bezplatné.
          Po vstupu do zahrady začíná hned za domy zookoutek s domácími zvířaty (zookoutek je trochu nadnesený termín) - velký výběh lam, osla, koz, ovcí atd. Když se tento výběh obejde, jsou za ním ještě dva malé s domácí drůbeží (husy, kachny, slepice, perličky, krůty, labutě). V jedné místnosti domu je ještě několik boxů s králíky a morčaty, ty slouží zaároveň jako dětská hladící zoo. Některá zvířata jsou zastoupena více plemeny. V zahradě je dokonce jakési dětské minihřiště. Do zookoutku je vstup volný, tedy zdarma nejen pro klienty zvířecí nemocnice, ale i pro veřejnost.
          Druhou součástí Mini zoo je Expozice drápkatých opiček. Ta je v uzamčených prostorách a už není zdarma. Oficiálně se sice vstupné neplatí, ale vstup je podmíněn koupí okopírované asi šestistránkové brožurky. Ta je k mání na recepci nemocnice.  Po zakoupení tohoto infomateriálu o jednotlivých zde chovaných druzích jsou návštěvníkovi odemknuty dveře expozice. Jedna poměrně malá místnost a v ní dvě řady vitrín s 9ti druhy drápkatých opiček (lvíček zlatohlavý, kosman zakrslý a bělovousý, tamarín Geoffreyův, pinčí, žlutoruký, bělovousý a sedlový a kotul veverovitý). Vitríny, či spíše boxy jsou velmi obyčejné, nepříliš velké a nepříliš pohledné - překližko-polykarbonátové s prosklenou přední stěnou. Zvláště málo prostoru mají kotulové.
          Celá místnost je velmi potemnělá osvětlená žlutým umělým světlem.  Bez oken, bez výběhů. Údajně se v létě jedna stěna expozice mění za pletivo a tím je docíleno, že opice vidí i denní světlo... nemohu však tuto technickou operaci potvrdit, jelikož v srpnu byly opičky zabedněné dokonale. Tím, že chybí okno a ještě je místnost nasvícena slabým světlem opravdu dost žluté barvy, je prakticky znemožněno běžné focení opic - výsledné obrázky jsou většinou výrazně žluto či okrovo-hnědé (lze to sice následně trochu softwarově poupravit , ale pořádné barvy mít fotky už nebudou). Na druhou stranu i kdyby bylo světlo dokonalé, jsou skla celkem špinavá. Prý se denně čistí, ale v půl desáté dopoledne už byla opicemi tak zapatlaná, že se obtížně hledalo i malé čisté místo velikosti objektivu. Kotuly nebylo téměř ani vidět.
          Nechci se nikoho dotknout, obvykle se snažím kvalitu zařízení příliš nehodnotit, ale v tomto případě... Zkrátka od člověka zabývajícího se 20 let výzkumem a chovem drápkatých opic, navíc profesionála, odborníka, specialisty na primáty - soudního znalce v oboru chorob primátů, bych prostě čekal mnohem víc. Tahle Mini zoo je expozičně velmi slabá a nic na tom nemění ani fakt, že prioritní cílovou skupinou jsou klienti veterinární nemocnice, nikoli široká veřejnost. Viděl jsem již nesrovnatelně hezčí domácí soukromé chovy drápkatých opic.      
         
Poznámka 2019: v roce 2016 byla Mini zoo de facto zrušena - expozice drápkatých opiček byla zrušena zcela a zookoutek domácích zvířat byl zredukován na minimum, které už ani nelze považovat za mini zoo (zbyli jen králíci, morčata, slepice, ovce, kozy a osel).
 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 29. 06. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:29. 06. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.