!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Safari Park Dvůr Králové nad Labem
 
     
  Stručně o zoo  
     Královédvorská zoo byla původně jen 6,5 hektarovým zookoutkem, který měl sloužit hlavně jako živý doplněk zoologických sbírek vlastivědného muzea. Brány se návštěvníkům otevřely krátce po válce v květnu roku 1946. V té době byla v zoo hrstka především místních zvířat (lišky, jezevci, srnky, sysli, sovy, krkavci apod.). Zakrátko však přibyla i bažantnice, mývali, kočkodani... plocha zoo se zvětšila na 12,5 ha. Záhy se objevila i další exotická zvířata (malé šelmy, papoušci a další). Proto byl původní třicetimetrový palmový skleník přebudován na tropický pavilon, který se stal domovem nejen již zmíněných menších exotických druhů, ale také prvního dvorského lva. To už zoo měla rozlohu 28 ha.
    Netrvalo dlouho a zoo se stala plnohodnotným konkurentem ostatních československých zoologických zahrad - plnohodnotnou zoo s množstvím pavilonů a atraktivních zvířat z celého světa. To už zde byli i levharti, tygři, několik druhů opic, šimpanzi, tři druhy medvědů, zebry, slonice, solidní kolekce, papoušků, dravců a vodních ptáků a v té době nejlepší terárium v ČSSR.
    Velkým milníkem v historii zoo byla 70. léta, kdy tehdejší ředitel ing. Vágner, rozhodl, o nové specializaci zoologické zahrady na africká zvířata, která by byla ve velkých výbězích s minimem oplocení a to v početných stádech či skupinách. Projekt přesáhl hranice okresu a tak zoo přešla pod správu Východočeského KNV. Začalo přebudovávání zoo a výstavba Safari. Zoo se znovu rozšířila o dalších asi 60 ha. Potřebná zvířata v potřebném množství měla být zajištěna přímo z odchytu v Africe, proto bylo třeba v zoo vystavět i karanténní stanici (v té době největší v zemích RVHP). V polovině roku 1969 se karanténa začala plnit prvním transportem žiraf, zeber a antilop. Během osmi expedic bylo do Dvora dovezeno okolo 2000 zvířat - nejvíce kopytníků, ale také opice, šelmy, ptáci a plazi. Vůbec poprvé byli z Afriky vyvezeni např. buvolci hirola nebo černá i bílá forma antilopy skákavé. Cenný byl dovoz nosorožců, zeber Grévyho a damarských, antilop srnčích, bong, gepardů atd. V roce 1989 bylo veřejnosti poprvé otevřeno letní safari.
    Dnešní Dvorská zoo sestává ze tří částí - klasická zoo (jediná funguje celoročně), letní výběhy a safari. Je zde bezpočet velmi atraktivních nejen zvířat, ale i expozic... pavilon šelem přístupný průchodem, pavilon Tropických bažin, pavilon Ptačí svět, kde jsou i orangutani a nádherní jávští hulmani, pavilony a pavilonky hrošíků, okapi, surikat, plameňáků, lvů, slonů, stařičký pavilon primátů... a asi vůbec nejefektnější a nejpůsobivější pavilon Vodní světy, v jehož jedné části jsou klasická akvária a terária, v druhé je pak tropický les s tropickou řekou plnou velkých exotických ryb a plazů. K zajímavým expozicím patří i mnohé výběhy afrických kopytníků nebo průchozí voliéry vodních ptáků. Nejnovější je Svět dinosaurů, kde je je krom maket pravěkých ještěrů i malé insektárium. Pro většinu návštěvníků bude nezapomenutelným zážitkem též projížďka po téměř 50 hektarech Safari a pokud by to bylo málo, je zde možnost i večerního (spíče by se slušelo říci nočního) safari, či safari v offroadech nebo nově ve vlastních autech. Nedílnou součástí zoo je také galerie obrazů pravěku Zdeňka Buriana.
    Již řadu let patří Dvorská zoo k nejvýznamnějším nejen v ČR, ale své místo má i mezi světovými. Je jedním z největších světových chovatelů žiraf, nosorožců, zeber, buvolů a mnoha druhů antilop. Má největší kolekci africké fauny v Evropě.

Autor: Roman Hynek (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 20. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:20. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.