!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoopark Stěžery
 
     
  Stručně o Zooparku  
            Malý soukromý zoopark v obci Stěžery nedaleko Hradce Králové existuje již delší dobu, oficiálně ale až od září 2013 (datum registrace v obchodním rejstříku). Do té doby to bylo na bázi soukromého chovu, ačkoli sem byli občas pouštěni i návštěvníci.
          Dlouho jsem se zdráhal zoopark do databáze vůbec zařadit, jelikož byl na samé hraně toho, co lze za zoo označit. Jenže po jeho zoficiálnění se situace začala poměrně rychle měnit a tak jsem již následující jaro musel změnit názor a Zoopark Stěžery na stránky vložit.
          Tehdy to bylo spíše ještě cosi mezi soukromým chovem a zookoutkem. Na jednu stranu bylo otevřeno pro veřejnost, druhová skladba byla obdobná jako v ostatních minizoo, ale na stranu druhou návštěvnický servis na nule a většina chovných zařízení i zbytek areálu více méně neexpoziční. Taková byla situace v roce 2013. Zjednodušeně řečeno jeden velký společný výběh daňků, oslů, koz a alpak (ten byl přístupný i z ulice), za ním v dáli malá dřevěná ohrada nandu (normálně zbarvených i bílých). Obojí nalepené ke staré plechové hale, okolo níž je z větší části panelový dvůr. V zadní části dvoru byl výběh velbloudice a v předním rohu husice andské. Celý dvůr byl plný nejrůznějšího harampádí, takže celek budil dojem spíše vetešnictví a nic na tom neměnil fakt, že tu stálo i několik klecí a mezi bordelem se prodírala mladá lama. Aby byl výčet tehdejšího stavu kompletní, je třeba ještě uvést několik zvířat v přístupné plechové hale. Kromě zmiňovaných zvířat zde byly i poníci, kozy, několik druhů papoušků, snad i mývali, nosáli a rys.
          Rovinatý terén příliš neumožňoval nějaké bombastické zlepšování ve smyslu krajinářských výběhů, ale na druhé straně se změny daly očekávat, po té co byl zoopark oficiálně zaregistrován. Při správné volbě druhů zvířat, zde mohl být skutečně expoziční zookoutek, či minizoo (ono už jen úklid areálu by znamenal zlepšení o 100%).
          A skutečně již za rok oficiální činnosti se v zooparku mnohé změnilo. K lepšímu, pochopitelně. Zcela nejviditelnější a nejpříjemnější změnou byl úklid. Ten významně změnil zoopark již na první pohled. Krom toho byly vystavěny téměř všechny výběhy znovu (kromě toho velkého společného, který je velmi dobrý). Zvířata od husic až po velblouda v nových poměrně prostorných a nesrovnatelně lepších než byly ty předešlé. Jednoznačně velký posun. Jediné, co trochu chybělo, je invence, více nápaditosti – ač byly výběhy chovatelsky výborné, expozičně stále tak nějak bez nápadu. Prostě lepší ohrady pro zvířata.
          Ani to ale nevydrželo dlouho. Největší, řekl bych klidně gigantické, změny přišly v sezónách dalších – 2015 a 2016. Byl o něco zmenšen společný výběh, čímž vznikl prostor pro návštěvnickou cestu i pro další výběhy. Tím byl de facto zoopark zcela překopán – návštěvnická cesta nyní vede úplně jinudy – v trávě mezi výběhy a zvířaty, tedy hezčí částí zooparku. Původní nevzhledná panelová cesta před halou byla naopak pro návštěvníky zrušena, stejně jako vstup do haly. Celý tento prostor byl oddělen jako provozní, což velmi pomohlo celkovému dojmu. Přibylo něco výběhů i domečků a ty stávající byly přece jen ještě vylepšeny například pergolami. V zadní části byla zhotovena velká klec pro pumu a hala je v těchto místech obložena dřevem. To zcela mění celkový ráz vzhledu. Z příšerné socialistické plechové haly není vidět nic a dřevo je na pohled nesrovnatelně příjemnější. Zatím je to tak jen v této části, ale v budoucnu by tímto způsobem měla být skryta celá hala.
          Jiná a ještě větší změna je však patrná již při příjezdu do zooparku – polorozpadlý dům naproti se změnil na nové, moderní a naprosto úžasné ekocentrum. Kromě kanceláří, jsou zde především prostory typu učeben či přednáškových sálů, ale v jedné místnosti bylo zhotoveno i malé terárium. V přízemí je několik vnitřních ubikací lemurů apod., na které navazují venkovní voliéry. Zvelebena byla i zahrada ekocentra, kde vznikla mimo jiné i přednášková voliéra – zasíťovaný prostor se sezením a dřevěnou konstrukcí, který umožňuje uspořádat ekologické či biologické přednášky s využitím přinesených ptáků.
          Celé ekocentrum, ač nejde o běžnou zvířecí expozici, je velmi hezké a oku lahodící, jistě bude zajímat naprostou většinu návštěvníků. Stejně tak jim ovšem udělá radost i fakt, že přibylo zvířat. Ke všem stávajícím druhům se přidala puma, zebry, nilgau, klokani, lemuři, paovce, ovce jákobovy, černé labutě, bernešky, několik druhů papoušků, želvy, několik terarijních zvířat atd.
          Po třech letech oficiální existence se Zoopark Stěžery stává opravdu důstojným zařízením a jak to tak vypadá, změny ještě nekončí.


 

Autor: Roman HYNEK (2013 - 2016)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.