!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Zoologischer Garten Rostock
 
     
  Stručně o zoo  
            Rostocká zoo vznikla původně jako sedmihektarová jelení zahrada (1899), pak byla přeměněna na Wild a dendropark (1910), neoficiálně zvaný Tiergarten. Během války se z ní stalo totální zbouraniště - ruiny bývalé zoo. V roce 1951 se započalo s obnovou a již v následujícím roce byla zoo opět otevřená. O další 4 roky později (1956) byla zvětšena na 16 ha. V následujících letech se zařadila mezi nevýznamnější zoo tehdejší NDR. Objevili se sloni nebo lední medvědi, jejichž chov Rostockou zoo později proslavil po celém světě (od roku 1980 vede mezinárodní plemennou knihu).
          V roce 1973 ke stávající zoo přibyl nový, 40 hektarů velký, pozemek oddělený tramvajovou tratí a silnicí. Zpočátku to byl v podstatě jen les s několika málo výběhy místních zvířat (losi, jeleni apod.), vlastně to tak bylo ještě v 80. letech, ale záhy se situace začala dynamicky měnit... Téměř všechny východoněmecké zoo se během prvních deseti, patnácti let po sjednocení Německa výrazně změnily - zlepšily, zmodernizovaly atd. Ale snad největším přerodem prošla právě Rostocká zoo. Když jsem ji viděl s odstupem asi 20 let, skoro jsem ji nepoznal. Za socialismu se ničím nijak výrazně nevymykala, bylo zde několik lepších a zajímavějších věcí, ale nic, co by bralo dech. Na prahu nového století, vlastně tisíciletí však již nic z toho není pravda - Rostocká zoo patří nejen mezi TOP zoo Německa, ale ani v evropském měřítku se nemá rozhodně za co stydět.
          Jak již bylo řečeno, v polovině 80. let byla zoo de facto jen ve staré části. Ne, že by byla vyloženě špatná, ale tak nějak spíše obyčejná. Spousta volného místa mezi jednotlivými výběhy a jinými expozicemi. Nejvýraznější stavbou byl výběh ledních medvědů (ten slouží dodnes), vše ostatní spíše poslabší. Krom zmíněných ledních medvědů zde byl nevýrazný sloninec, fádní obdélníkový bazén tuleňů (dnes v něm jsou tereji) a příšerný pavilon, v němž bylo kde co - zvláštní mix - co klec to zcela odlišné zvíře -  papoušci, mandril, lvíče, gorila... Nic extra výrazného.
          A dnes? Po té průměrné zoo ani památka! Zoo má dva vchody, je možné tedy vstoupit kteroukoli částí - obvykle starý vchod (spíš vchod na starém místě) používají ti, co přijeli tramvají a nový pak vzhledem k parkovišti, ti, co přijeli vozem. Již si nepamatuji jak byly obě části spojené tenkrát - myslím že se normálně vycházelo a zase vcházelo (ale jist si nejsem), dnes je zde podchod. Zoo jako celek je skutečně nová, moderní, luxusní a úžasná. Za vchodem v nové části je nádherný prosklený společný výběh vyder a nosálů s vyhlídkou uprostřed - celá zoo je bezbariérová, takže i vyhlídky mají nájezdy.
Hned za novým vchodem je obrovský bazén tuleňů, naproti nádherná monstrózní průchozí voliéra vodních ptáků a za ní pavilon starosvětských opic. V jedné části jsou makaci lví (Wanderu) v druhé kočkodani husarští - obojí v kombinaci s vodními ptáky a jeřáby! Výběhy jsou skutečně nádherné a prostorné. Z předu je široký vodní příkop, jehož břehy jsou hustě zarostlé nejrůznějšími okrasnými rostlinami. Obvykle bývají jeřábi ve výbězích typu "louka", při pohledu na zdejší jeřáby koupající se v opičích výbězích jsem marně vzpomínal, kde jsem viděl jeřába po pás ve vodě... Za opičárnou následují rozlehlé smíšené výběhy kopytníků (velbloudi, zebry, antilopy, divocí osli...) a dále klokani a psi hyenovití. Následuje průchod do staré části...
          Pavilony jsou zde obvykle menší a téměř každé zvíře má svůj a přístupný lidem. Je tu pavilon opic, kočkovitých šelem + surikat, zoborožců, slonů, krokodýlů, ptáků atd. Výběhy jsou obvykle opatřeny vyhlídkou nebo odpočívadlem ve stylu africké pergoly nebo pod. Drtivá většina expozic je kombinací dřeva a skla nebo vodního příkopu, který ovšem není nikdy tím běžným betonovým, nýbrž hustě zarostlým - přírodně vypadajícím. Zvířata jsou dle možností chována často společně.
          Procházka starou částí od podchodu začíná voliérami sov, ze zajímavějších expozic následuje pavilon myší (!), což je normální běžná klasická místnost s harampádím - stará váha na ni ošatka dříví, opodál regál na němž visí brusle... a všude se tu prohání myši a potkani. Pavilonek je klasicky zděný a prosklený, vedle skla je zabudovaný monitor, který snímá sovu pálenou na půdě.. Je to sice drahá "sranda" pro myši a potkany, ale neobyčejně úspěšná - lidi se rádi dívají jak myši běhají po stole... O kus dál je pavilonek zoborožců, loskutáků atd., za ním maličký pavilon krokodýlů. Dál jsou skvostné výběhy velkých koček a surikat, pod jejichž expozici vede tunel s průzory uprostřed. Exkluzivní záležitostí je výběh irbisů - ze tří stran prosklené vyhlídky se zastřešeným odpočívadlem a čtvrtá zadní stěna je umělá skála, přičemž uvnitř je nepřístupný pavilon, nicméně z druhé strany je na skálu schodiště - do jeskyně v patře, odkud je možné irbisy pozorovat beze skla jakoby průrvami mezi kameny. Další je rozsáhlý výběh s jezírkem pro vodní ptáky (vrubozobí, čápi, plameňáci), samozřejmě průchozí s efektním řetězovým mostem. Následuje ptačinec (kde jsou též hutie), výběhy jelenovitých a dále již zmíněný starý (rekonstruovaný) pavilon ledních medvědů. Naproti je z bývalého příšerného bazénu tuleňů zbudováno zařízení pro tereje. Kolem opic lze pak projít ke sloninci, akváriu až k pavilonu lidoopů a tučňáků. Poslední nebo naopak první od původního vchodu je velmi solidně vypadající nový pavilon pelikánů, který je těsně před otevřením.
          Tady se dá obdivovat bezpočet věcí - pavilonů, výběhů, zvířat... Jedinými skutečně slabšími expozicemi jsou pavilon tučňáků a pavilon lidoopů (oba dost staré - možná původní). Je zde neuvěřitelné množství nejrůznějších "kravinek" pro zábavu dětí - ať již placených nebo zdarma. Spousta z nich je originálních (aspoň jsem nic podobného nikde neviděl), ale v některých případech jsem marně přemýšlel, k čemu je to vlastně dobré nebo jak se s tím zachází... Například celá obrovská soustava zařízení s tekoucí vodou... Příliš jsem ji nepochopil, ale vypadá rozhodně velmi efektně. Děti tomu jistě přijdou na kloub...

Poznámka 2016: kromě dokončení a otevření zmíněného pavilonu pelikánů bylo postaveno i Darwineum - největší pavilon Rostocké zoo, které mapuje cestu evolucí a také nový pavilon hrošíků.


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.