!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Magán Zoo Abony
 
     
  Stručně o zoo  
      Když přišel Tibor Tóth počátkem 90. let na radnici s myšlenkou založit v Abony zoologickou zahradu, panovaly obavy o životaschopnost takové instituce v patnáctitisícovém městě. Přesto soukromou zoo nakonec v roce 1997 začal budovat. Na okraji města oplotil 7 ha lesa, který do té doby občané užívali jako skládku. Postupně les vyčistil od pneumatik, zvířecích kadáverů a koster, stavební suti apod., zřídil cesty a postavil několik jednoduchých ohrad a přístřeší. Z počátku byla zoo pár let téměř bez zvířat (s vyjímkou několika domácích), ovšem v roce 2000 zahrada obdržela licenci, coby první soukromá zoo v Maďarsku (Magán v maďarštině znamená soukromá). Záhy s touto novou privátní institucí začali spolupracovat i některé maďarské státní zoologické zahrady (Nyíregyháza, Debrecen atd.) a nabízet jí exotická zvířata. Přišly lamy, emu, pštrosi, opice, antilopy, nosáli, paovce, lesní zvířata... V roce 2004 již zoo dosáhla roční návštěvnosti 30.000 lidí a bylo na čase posunout se dál... Dalším krůčkem byl dovoz lvů. Nejdříve bylo nutné postavit nejen výběh, ale především vnitřní ubikaci. Žádná tak nákladná stavba se v Magán Zoo doposud neuskutečnila, přesto se jejímu majiteli nakonec podařilo sehnat nezbytné finanční prostředky a expozici skutečně postavit. V roce 2005 byli z Nyíregyházy dovezeni první dva lvi a o dva roky později přišelo na svět i první Aboňské lvíče Mungo, které se brzy stalo hvězdou pro desítky tisíc lidí, ale i vděčným tématem nejen lokálního tisku, rádií, televize... Dnes je Magán Zoo Abony nebo nově Show Zoo bezesporu nejvýznamnější maďarskou soukromou zoologickou zahradou.
    Jak vyplývá z předchozích slov, co se živočišných druhů týče, je v této zoo rozhodně co vidět, vedle již jmenovaných je tu i řada dalších atraktivních taxonů - např. zebry, několik druhů opic (malpy, makaci, kotulové...), tygři (přesněji řečeno ubikace a výběh opatřený jmenovkami, nicméně otevřený a bez tygrů...) a po lvíčatech nejpopulárnější zvíře celé zoo - hrošík Bublina (Buborék), který má jako jediný i pavilon přístupný návštěvníkům (dokonce s online webkamerou). Zoo se těší velké popularitě, expozičně je velmi slušná, výběhy jsou koncipovány povětšinou v souladu s moderními trendy (ačkoli přece jen stavebně o něco jednodušší). Přesto si neodpustím malou poznámku... Ačkoli jsou expozice naprosto vyhovující a rozhodně nesrovnatelně lepší a atraktivnější než expozice všech maďarských postsocialistických státních zoo počátkem 90. let (samozřejmě těch, které jsem v té době viděl - s vyjímkou Budapešti), něco mi tady chybí. Něco navíc. Něco, co návštěvníka posadí na zadek a bude zírat s otevřenou pusou. Nějaká "tečka". Nejen, ale i z ekonomických důvodů by stály jistě za zvážení i lepší služby a takové ty doprovodné záležitosti - reprezentativnější vstup s pokladnou, "kulturnější" občerstvení nebo restaurace, zoo shop apod. To vše by stálo za úvahu, ovšem, co by bylo třeba zlepšit v každém případě jsou komunikace!!! Nezpevněné, hlinité, neohraničené cesty nejsou ani trochu vhodné. Lidé se pohybují i mimo trasu, tím dochází k vyšlapání prostoru i vedle cest, po dešti je povrch blátivý a kluzký... Esteticky cesty jinak velmi slušnou zoo značně hyzdí.

Autor: Roman Hynek (2010)
 

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.