!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Žibininkų Paukščių paroda
 
     
  Stručně o ptačí mini zoo  
              Žibininkų Paukščių paroda, v češtině Výstava ptáků Žibininkai, je soukromý, ale veřejně přístupný chov okrasných ptáků - prakticky jakási ptačí mini zoo - velmi maličká, nicméně s největší kolekcí okrasných slepic v Litvě. Její historie sahá až někam do roku 1990, kdy začínala opravdu jen jako zájmový chov své majitelky. Ten se rozšiřoval a rozšiřoval a postupně začal přitahovat zájem veřejnosti, až se stal veřejně přístupným úplně stejně jako kterákoli mini zoo. Rozdíl je snad jen v dobrovolném vstupném. Přesnější údaje z historie nelze dohledat, nicméně dá se předpokládat, že v ní sehrál velkou roli sousední rekreační a zábavní komplex HBH Palanga (původně HBH Juozo Alus)... V roce 1995, kdy byla výstava ptáků zřejmě stále jen soukromým chovem, byl naproti domu, jen přes cestu otevřen pivovar HBH Juozo, ten se velmi rychle začal měnit na velký rekreační a zábavní komplex (restaurace, hotel, zábavní park, pak dřevěných soch, lanový park atd.). Tím do bezvýznamné vesničky Žibininkai začaly proudit davy turistů a výletníků. To pravděpodobně zvýšilo zájem o kolekci okrasných ptáků a tak se její brány otevřely veřejnosti. Nevím, kdy k tomu došlo, nejstarší údaj, který jsem našel je z roku 2007 (to již byla výstava veřejně přístupná).
          Ptačí zoo a HBH Palanga komplex se ovlivňují navzájem - HBH se evidentně ptačí výstavou inspiroval, když (asi 2011) otevřel svou vlastní dětskou zoo. Mohlo by se zdát, že tím bylo nastoleno velmi konkurenční prostředí a z něj vyplývající vzájemná nevraživost, ale zřejmě to tak není - zdá se spíše, že oba subjekty žijí v poklidné vzájemné symbióze - majitelka ptačí mini zoo dodává do HBH své odchovy okrasných ptáků a komplex naopak zajišťuje vysokou návštěvnost i pro výstavu ptáků. Ta je dokonce zakreslena i v oficiální mapě komplexu HBH Palanga. Pravda je, že se od té doby (a pravděpodobně v souvislosti s tím) částečně změnila druhová skladba ptačí zoo - kromě králíků a morčat zmizeli všichni savci, kteří zde bývali pro zvýšení atraktivity (mývali, poník, ovce, kozy, vietnamská prasata, svišti...).
          Prakticky je výstava ptáků jen maličkým vesnickým dvorem u rodinného domu. Přes něj vede okružní návštěvnická cesta, z obou stran lemovaná jednoduchými výběhy a voliérami. Další voliéry jsou pak před budovou podél silnice a slouží de facto jako živá reklama, která sem láká návštěvníky přijíždějící nepochybně cíleně do sousedního zábavního parku. V jednom velkém výběhu jsou holubi a pávi, ve voliérách vpravo "domácí" papoušci (korely, rozely) a bažanti. Zbytek expozic představují výběhy slepic, kterých je zde okolo 30 plemen. Ve voliérách u cesty jsou vedle slepic ještě indičtí běžci.
          Výběhy jsou velmi obyčejné, evidentně domácí výroba, ale na té vesnici to až tolik nevadí. Hlavně, že je co vidět a to skutečně je, vždyť jde o největší kolekci okrasné drůbeže v celé Litvě. A jsou zde převážně ta zajímavější, něčím jiná, plemena slepic... kovově zelenočerné araukany téměř bez hřebínku, hedvábničky v holokrké variantě, kudrnaté slepice čabo, sultánky s "turbanem", rozcuchané paduánky, holanďnky s velkým chocholem na hlavě, obrovské brahmánky, elegantní sebritky s bílým černě lemovaným peřím, extravagantní bojovnice orlovky, malé, ale krvelačné bojovnice ko-šamo, hamburčanky strakaté jak dalmatin, bílé lakenfeldky s černým krkem a ocasem, černě žíhané brakelky, faverolky s "oteklým" krkem, fénixky s až šestimetrovým ocasem kohoutů atd. Jednoznačně nejméně běžné jsou araukany, fénixky a asi i orlovky, ale myslím, že běžný člověk bude překvapen i ostatními plemeny, o nichž dosud neměl vůbec ponětí.
          Výstava slepic nezní příliš přitažlivě, ovšem když ji lze absolvovat v rámci návštěvy vedlejšího zábavního parku (prakticky se do parku chodí okolo výstavy ptáků) a navíc za dobrovolné vstupné, není nejmenší důvod tak neučinit. A přesně tak to skutečně funguje - návštěvnost této ptačí mini zoo se počítá na tisíce - někdy okolo roku 2010 to bylo prý více než 1000 lidí jen za letní sezónu.



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.